Iglu ako bunker aj druhý domov

Iglu ako bunker aj druhý domov
31. januára 2017 Wordbajan Wordpress

Nástrah a nepríjemností, ktoré dedo Mrázik v mileneckom vzťahu s Perinbabkou prinášajú záhradkárom, motoristom či chovateľom zvierat je viac než dosť. Silné mrazy a sneh prinášajú ľuďom jednoznačne viac starostí než radosti. To sa ale určite nedá tvrdiť u našich ratolestí, ktoré každú jeseň za oknom netrpezlivo čakajú na prvé snehové vločky. Čo tak im šantenie ešte o niečo spestriť? S iglu sa ti to podarí ako s ničím iným!

A vy ste deti neboli?

Po suchých rokoch sme sa konečne dočkali poriadneho prídelu snehu. Niežeby sme kvôli tomu strieľali šampanské, keďže predovšetkým v miestach, kde sa frekventovane pohybujeme, nám robí starosti, no deti sú z neho nadšené. A čo pre ne nespravíme, keď nahodia ten povestný kukuč, ktorý odkukali od prefíkaného kocúra zo Shreka? Na druhej strane, nejde o žiadny architektonický skvost, ktorý by mal zruinovať váš mozog či ruky. Stavba iglu je ideálna rodinná aktivita, do ktorej môžete pokojne zapojiť aj tých najmenších.

Keď ale neznášaš mráz a nos sa ti z mrazu zafarbuje ako Rudolfovi, pohraj sa s rastlinami v teple svojej izby. Ako na to čítaj TU!

Iglu ako luxusné bývanie

Nazrime ale najskôr do historického okienka. Iglu je typické hlavne pre Inuitov z oblastí Kanady a Grónska. Samotné slovo iglu znamená v inuitčine dom, resp. príbytok. Slovo Eskimák znamená doslovne „ten, čo konzumuje surové mäso“, a keďže to neznie nejako priateľsky, dnes sa často používa namiesto slova Eskimák pomenovanie Inuita, ktoré v preklade znamená človek. Tí používali iglu ako príbytok na viacero účelov, a preto ho stavali v rôznych veľkostiach. Najmenšie iglu stavali počas lovu, keď bolo potrebné prespať ďalej od svojich permanentne obývaných iglu, v ktorých v jednej miestnosti bývala jedna alebo dve rodiny. Okrem toho sa stavali aj veľké iglu slúžiace na špeciálne príležitosti. (zdroj: cestovanie.aktuality.sk)

Ako stavať?

Postaviť jednoduché iglu zvládne aj jeden dospelý človek a nemusí mať ani veľké staviteľské schopnosti či kopu náčinia. Potrebujete iba hrablo, lopatu, pílku, vedro a nejakú doštičku, ktorým spevníte vchod. Stačí len ovládať pár techník, ktorými sme sa inšpirovali z topzine.cz:

Vhodné miesto

Nájdite si ideálnu plochu pre stavbu. Rovný pľac v správnej veľkosti, kde iglu nebude nikomu prekážať. Na vyhliadnutú plochu, na ktorej budete stavať, si vyznačte presný obvod kruhu.

Materiál

Ak máte k dispozícii stvrdnutý sneh, vyrežte z neho snehové kvádre. Ako náradie môžete použiť takmer čokoľvek, či už to snehové lopaty a píly, alebo v prípade núdze aj lyže. Ak máte len mäkký sneh, vezmite si nejakú debničku alebo krabicu a sneh do nej jednoducho natlačte.

Kladenie

Snehové tehly pokladajte na vyznačený kruh, až z nich vytvoríte základný obvod. Akonáhle dokončíte prvý rad, vršok mierne zbrúste tak, aby nasledujúce tehly boli naklonené mierne dovnútra.

Interiér

Po dokončení tretieho radu vyčistíte vnútro kruhu od zvyšného snehu, čím môžete znížiť podlahu. Keď dospejete k samotnému vrcholu, ten posledný kameň v tvare kužeľa usaďte zvnútra.

Vchod

Vchod sa robí tak, že sa buď prereže na vybranom mieste v stene, alebo sa vysadí jedna zo snehových tehál v základni. Akonáhle máte otvor v stene, môžete sa rozhodnúť, či dostaviate predsieň. Tá slúži na ochranu pred arktickým vetrom.

Vonkajšie úpravy

Prezrite celú stavbu, či všetky snehové tehly sedia. Prípadné diery vyplňte snehom. Ak utesníte naozaj všetky otvory, urobíte zo svojho iglu naozajstný domov. Zvonku ho posypte vrstvou snehu. Vnútro potom nejakým nástrojom poriadne vyčistíte dohladka a zapáľte sviečku. Následne nasťahujte potrebné veci. Ak ste všetko urobili správne, malo by byť aj v mrazivých dňoch vo vnútri príjemne.

Omnoho viac než len sneh

S absolútne minimálnymi nákladmi si tak viete aj počas zimy v záhrade originálne spestriť nielen svoj voľný čas. Pri stavbe iglu sa zabaví celá rodina aj sa utužia vzťahy, ktoré ďalej môžete rozvinúť počas roztápania rúk pri hrejivom krbe a ktoré sú dnes pre nedostatok času často na bode mrazu. Za tých pár popraskaných pier to určite stojí. Tak keď vám konečne zamrzne tá batéria v aute (bodaj by aj v mobile), skúste si užiť zimu aj doma vo dvore.

A keď vás to doma predsa len omrzí, zabezpečte si nabíjačku autobatérií či rovno kvalitnú autobatériu značky Hagen za super cenu priamo SEM!