Staň sa vŕtacím guru! 4. časť. Sklo treba vŕtať jemne i zároveň tvrdo. Ako na to?

Staň sa vŕtacím guru! 4. časť. Sklo treba vŕtať jemne i zároveň tvrdo. Ako na to?
25. januára 2017 Wordbajan Wordpress

Tak vážení, štvordielny seriál o správnom vŕtaní do rozličných materiálov píše svoje posledné riadky. Začali sme vŕtaním do dreva, pokračovali murivom, kovom i plastom, no a sitkom zavŕšime radami pre vŕtanie do tej najkrehkejšej suroviny, skla.

Aby vás črepiny už nikdy nemrzeli

Ľudia majú od nepamäti dilemu, akou technikou, vŕtačkou či akým vrtákom vŕtať do skla alebo do zrkadla. Niektoré návody sa často veľmi podobajú a líšia sa len v maličkých detailoch. Všetky však obsahujú cenné skúsenosti, ktoré vám budú v budúcnosti prínosom. Niežeby sme vám chceli dopriať zbytočné črepiny (hlavne nie také, ktoré neprinesú šťastie), ale keď vám doma praskne napríklad taká sklenená výplň skrine a budete ju potrebovať nahradiť za novú, správne vŕtanie do skla sa vám bude určite hodiť.

Na sklo buďte trochu tvrdší, nie tvrdí!

Ak vám doma ale nič neprasklo, len jednoducho radi niečo kutíte v dielni a potrebujete prevŕtať dieru do skla, mali by ste vedieť pár techník, ktoré si budete pamätať už navždy. Vŕtanie do skla nie je žiadna veda, zvládnete to aj s bežnou vŕtačkou, pokiaľ samozrejme použijete správny vrták. Kľúčom k úspechu je v tomto prípade úplne logické použiť materiál, ktorý je tvrdší, než sklo samotné. V takomto prípade sa vôbec nemusíte báť vŕtať do fľaše od vína, akvária, zrkadla či sklenených dlaždíc. Tu len platí zásada, že by ste sa nikdy nemali pokúšať prevŕtať temperované alebo bezpečnostné sklo.

Pri vŕtaní možno neustále badať začiatočnícke chyby, ktorými pomaly, ale iste, poškodzujeme vrták, ničíme vrt a divíme sa, že vŕtačka je po pár týždňoch zrelá na invalidný dôchodok. Ako sa tomu vyvarovať čítaj SEM!

Aký vrták upnúť?

Sklo možno bežne vŕtať, ak nie je moc staré, aj normálnym vrtákom, ktorý používame na vŕtanie do múrov a betónu. Vrták však predtým musíme prebrúsiť na spôsob vrtáka do železa. No a to je, samozrejme, zbytočná i zdĺhavá práca naviac. Na vŕtanie dier do skla si pozháňajte takéto typy špeciálnych vrtákov:

Karbidový vrták

Je určený do skiel i dlaždíc, pričom má lopatkovú špičku a je špeciálne navrhnutý tak, aby minimalizoval trenie, ktoré demoluje predovšetkým materiál. Nevýhodou tohto vrtáku je, že sa rýchlo otupí a je náchylný na prasknutie.

Diamantový vrták

Používa sa pre vŕtanie sklenených tabúľ, fliaš, úlomkov, blokov a ďalších tvrdých materiálov ako je kameň alebo mramor. S týmto vrtákom bude mať výsledný otvor hladké okraje ako detská prdelka.

Trúbkovitý vrták

Otvory väčšieho priemeru vyvŕtame rúrkovým vrtákom. Nástroj je zhotovený z medenej alebo z mosadznej trúbky vhodné na vonkajšie priemery.

Pomaly ďalej zájdeš. Dokonca až ku dnu!

Zopakujeme to ešte raz. Na vŕtanie do skla potrebujete špeciálny vrták so špicou z rýchloreznej kalenej ocele či iného tvrdého materiálu určeného na sklo. Pamätajte, že alfou a omegou však nie je len „top“ vrták. Hlavne sa nesnažte vŕtať príliš rýchlo. Sklo je veľmi tvrdé i ostré a vrtáky sa môžu rýchlo otupiť. Aby ste obmedzili riziko prasknutia skla na minimum, vytvorte okolo chceného otvoru z tmelu či tesniacej hmoty hrádzu s priemerom niekoľkých centimetrov. Naplňte ju trochou petroleja alebo terpentínu. Ten slúži k ochladzovaniu a mazaniu vrtáka. Položte sklo na rovnú drevenú podložku a vŕtajte s nízkymi otáčkami. A aby sme nezabudli, pri práci používajte okuliare ako ochranu proti odlietajúcim črepom. Inak budete musieť svoje oko nahradiť tým skleneným.

Po dočítané posledného článku už tak aj ty môžeš minimálne pred svojou pani manželkou hrdo prehlasovať, že si sa stal novopečeným guru vŕtania. Celé oddelenie náradia a železiarstva Stova by vám rada zagratulovala a pri vŕtaní popriala veľa trpezlivosti, tvrdé vrtáky i zdarné diery.