Soľ nad zlato? Možno tak v rozprávke!

Soľ nad zlato? Možno tak v rozprávke!
27. novembra 2016 Wordbajan Wordpress

Chodník okolo domu, terasa i najbližšie okolie, či už sú vonku trojmetrové záveje alebo žiadne, neustále by sme to chceli mať tip-top. Pre dokonalú úpravu sme preto ochotní spraviť všetko, aj keď tie najúčinnejšie metódy sú často tie najškodlivejšie. To isté platí pri prehnanom používaní posypovej soli.

Všetkého veľa škodí

Aj keď to nie je povinnosť, patrí k dobrým mravom, resp. k chváleniu sa pred susedmi, udržiavať v zime ten kúsoček chodníka pred domom vždy v perfektnom stave. Suverénne najpoužívanejším materiálom k dosiahnutiu čistých chodníkov a ciest v celej Európe je obyčajná posypová soľ. Posypová soľ však nie je soľ do polievky ani morská soľ. A už keď sme pri tej morskej soli, tak to je ako keď si počas chrípky pcháme do nosa komerčné spreje, ktoré ihneď uvoľnia nos. Takto to je aj v prenesenom význame s posypovou soľou, ktorá síce ihneď rozpustí všetko navôkol, ale pri častom používaní môže narobiť veľké škody.

Menej nehôd na cestách…

Posypová soľ je chemicky chlorid sodný, ktorý vo vodnom roztoku zamŕza až pri teplotách -21°C. Ak sa posypová soľ dostane na ľad, zmes so snehom a ľadom sa začne roztápať. Čím nižšia je vonkajšia teplota, tým je nutné pridať na meter štvorcový podstatne viac soli. Takáto soľ je síce najefektívnejším prostriedkom v boji proti ľadu a snehu, ktorá výrazne znižuje nielen riziko dopravných nehôd a zároveň zvyšuje bezpečnosť aj mobilitu na chodníkoch, no tak ako všetko na tomto svete, aj tá má svoje pre a proti.

Čerstvo napadaný sneh spoza okna v záhrade vyzerá úchvatne a na vetvách stromov je krásnou dekoráciou. Prúser nastáva, keď sa teploty začnú striedať. Aké klady a mínusy prináša sneh okoliu našich domov, sa dočítaš iba SEM!

…no matka Zem trpí

Môžete namietať, že soľ je prírodný materiál a nemala by teda vadiť. To je aj pravda, no v prírode sa ani zďaleka nevyskytuje v tak veľkých koncentráciách. Posypová soľ spôsobuje znečistenie vôd i pôdy, pričom škodí rastlinám, živočíchom, vozidlám aj komunikácii. Solenie chodníkov či ciest škodí teda všetkému, no najviac asi stromom. Výskumný ústav lesného hospodárstva a poľovníctva v rámci poradenskej činnosti spracoval celkom 50 odborných posudkov na úhyn stromov. Najčastejšou príčinou bol práve vplyv nadmerného solenia vozoviek v zimných mesiacoch a zatekaniu soľnej brečky do porastov! Pri takomto zaobchádzaní s posypovou soľou teda vôbec neplatia pekné slová, akými Maruška opíjala kráľa v známej rozprávke Soľ nad zlato.

Nehádžte flintu, resp. soľ do žita

Čo ale teda s posypovou soľou? Máme pred ňou utekať a zaľahnúť pod posteľ ako Kevin? Samozrejme v žiadnom prípade, no nie vždy je potrebné na ľad agresívne útočiť a rozpúšťať ho, najmä vtedy, keď je zima mierna a z neba neustále nepadajú nové a nové centimetre snehu. Často vám postačia klasické posypové materiály, pričom najzaujímavejším variantom sa javí veľmi jemný piesok, brizolit, popol, piliny, hobliny či obyčajný štrk. Určite sa na ňom nešmyknete. Ak je však toho snehu viac, skúste si nájsť čas na manuálne odpratávanie v dobrej spoločnosti lopaty či rôznych sekáčikov. Nech už sa rozhodnete pre zdravú či škodlivejšiu variantu, základom ostáva, aby ste aj túto zimu prežili bez ujmy na zdraví.