Upratovanie nemusí byť len nočnou morou, ale aj príjemným snom

Upratovanie nemusí byť len nočnou morou, ale aj príjemným snom
31. marca 2018 Lenka Zummerova

Jar aj s veľkonočným obdobím je tu a s nimi aj radosť, voľno, rodinné stretnutia, no taktiež povinnosti. Povinnosti, ktoré tak všetci nemáme radi, no bez nich sme stranení. Stratení vo vlastnom neporiadku. Prataniu sa jednoducho nevyhneme. Vieme si ho však značne uľahčiť, ba dokonca spríjemniť.

Upratovaniu sa nikto nevyhne, Božská moc

Pratanie a Veľká noc sú spolu späté už od nepamäti. Práve dnes, na Bielu sobotu, naši prastarí rodičia z dedín zvykli v domácnostiach prať, upratovať a dokonca bieliť izby. Ľudia verili, že vyčistením príbytkov z nich vyženú choroby a všetko zlé. Pratanie teda nikdy nebolo (a ani by nemalo byť) len o tom, že na telke nebude „kilo“ prachu či v špajze plesnivé rohy. Nesie to omnoho hlbší zmysel.

Škoda len to, že keby sa vám tak chcelo, ako sa vám nechce, že? Avšak premôcť sa musíte, či je vám to po vôli, alebo nie. Potom už len záleží na tom, aké to pratanie bude. Či ho zvládnete ľavou zadnou, či budete neustále hundrať, mračiť sa a zbytočne si úkony predlžovať, je to len a len na vás.

Prácu si odškrtávajte

V prvom rade si treba uvedomiť, že keď sa budete riadiť všakovakými návodmi ultrableskového pratania do pol hodinky, ste na najlepšej ceste brať do ruky prachovku každý deň. No vedzte, že keď ste sa týždeň naladzovali na dnešné, veľké pratanie, zajtra a ani pozajtra na malé upratovania naladení určite nebudete.

Na pratanie sa treba nielenže psychicky pripraviť už počas týždňa, ale veľmi účinný vie byť tiež zoznam spísaných vecí, ktoré chcete popratať. Aspoň tie najdôležitejšie veci si spíšte niekde na hárok. Keď si budete postupne odškrtávať úlohy, nebudete veriť, aký dobrý pocit a náladu do ďalšej úlohy to vo vás vyvolá. Ako prvú vyberte zo zoznamu tú najjednoduchšiu činnosť. Môže to byť prezlečenie postele alebo vynesenie smetí, na tom nezáleží. Je dôležité, aby ste mali prvú vec čo najrýchlejšie hotovú a mohli si odškrtnúť splnenú úlohu.

Hlavne nezabudnite, že nikdy sa nezačína upratovať od podlahy, ale od najvrchnejšieho bodu miestnosti. Špina, ktorá je hore, vám totiž napáda na podlahu a budete ju musieť upratovať znova.

Čo je mokré, je aj čisté, už dávno neplatí

Ľudia dnes nakupujú príliš veľa čistiacich prostriedkov za veľa peňazí. V skutočnosti stačí úplné minimum, keď viete, ktoré sú tie správne. Napríklad v Grécku upratujú jednoduchými prostriedkami, ako je olivové mydlo alebo ocot. Na druhej strane, dnes je v móde pratať hlavne tak, aby to všade voňalo. Grécka technika by tak u nás asi neuspela.

Je potrebné sa tiež zbaviť mýtu, že používanie univerzálneho čistiaceho prostriedku je najefektívnejšie. V byte totiž máte minimálne dva druhy špiny – buď odstraňujete vodný kameň, na ktorý používate kyseliny (napríklad kyselinu citrónovú, mravčiu alebo octovú), alebo mastné škvrny, na ktoré pôsobia alkalické čistiace prostriedky. A keďže obe skupiny čistiacich prostriedkov majú odlišné pH, nemožno ich zlúčiť v jeden univerzálny všemocný liek.

Domácnosť si pri upratovaní treba rozdeliť na štyri zóny: červenú (WC), žltú (kúpeľňa), zelenú (kuchyňa) a modrú (izby). Je to praktické preto, že každá z nich vyžaduje iný druh chémie.

Šup ho do koša!

Nezdržujte sa maličkosťami. Akonáhle sa do upratovania ponoríte hlbšie, začnete riešiť nezmysly, ktoré vám zaberú celý deň. Triediť listy, listovať výstrižky z novín, preberať staré oblečenie. Na takéto triedenie si radšej vyhraďte 20 minút denne a do týždňa budete mať všetko usporiadané.

Samozrejme, keď pri každom nakuknutí do skrine či poličky sa bojíte o holý život, nastal čas prerušiť zberateľskú mániu. Kovové ramienka na šaty, staré, spráchnivené oblečenie, topánky, na ktoré sa len pozeráte, osamelé ponožky, ktoré už nikdy neuvidia svojho partnera, líčidlá po záruke, lieky po exspirácii, poškrabané, a teda nefunkčné CD a DVD kazety, polámané nabíjačky na telefón. To všetko patrí do veľkého odpadkového vreca, ktoré poputuje do kontajnera a na smetisko. Chápeme, že ste si vytvorili k týmto veciam vzťah, no uvidíte, ako sa vám po preplakanom týždni bez nich bude omnoho voľnejšie dýchať.

Kedy na skryté kúty, keď nie teraz?

Počas veľkého, generálneho upratovania, by ste sa hlavne mali zamerať na miesta, ktoré cez rok nesledujete, teda sú zapadané prachom. Nezabudnite umyť radiátory, v ktorého škárach sa usádza počas roka veľa prachu. To isté platí aj o garniži.

Obrovské množstvo nečistôt a prachu sa sústreďuje v kobercoch, ktorých sa dokonale nezbavíte ani častým vysávaním. Najhoršie na tom je, že nie sú voľným okom viditeľné, takže ich za veľký problém ani nepovažujete. Keď ste sa už odhodlali na generálne upratovanie, menšie koberčeky vyprášte, vykefujte a na tie väčšie prevetrajte tepovač.

A čo okná? Tiež si ich leštenie nechávate na slnečné dni? Robíte chybu. Jasné, nechceme, aby ste ich leštili v mraze či daždi, ale keď sa do toho pustíte počas preslneného popoludní, okná príliš rýchlo schnú a na skle tak zostávajú šmuhy. Vyberte si deň, kedy je o niečo pochmúrnejšie počasie.

Zlá frekvencia vás len zdržuje

Všetci sa iste zhodneme na tom, že prostredie, v ktorom sa nachádzate a kde žijete, vás výrazne ovplyvňuje. Estetické cítenie a vkus je ľuďom vrodený, každý vie, čo sa mu osobne zdá pekné. Naopak neporiadok je nám nepríjemná, chaos nás môže v krajnom prípade až neurotizovať. Existujú ľudia, ktorí tvrdia, že im neporiadok vyhovuje a cítia sa v ňom útulne. Je to ale iba odôvodnenie vlastnej nechuti či bezmocnosti s tým niečo urobiť. Mať doma poriadok je skrátka dôležité.

Na druhej strane, venovať prataniu chorobne veľa času a energie, to tiež nie je pravé orechové. Z neporiadku netreba kolabovať a vyvolávať paniku. Je to súčasť života v domácnosti. Neporiadok je vlastne hmatateľný dôkaz, že sa doma naozaj žije. Pamätajte, že neporiadok nad vami nakoniec vždy zvíťazí. Zmierte sa s faktom, že mať už navždy uprataný byt či dom je nemožné, pričom ak máte malé deti, potom sú rozhádzané veci prirodzenou súčasťou tohto obdobia. Užívajte si ich detstvo. Akonáhle odrastú, budete si užívať pokoja i poriadku.

Tí, ktorí deti nemajú, no aj napriek tomu majú na poličkách už kilo prachu, sa prataniu jednoducho nevyhnú. Je však len na vás, či sa na upratovanie naladíte na tú správnu vlnu a či zvládnete domáce úlohy s úsmevom na tvári. Možno sa pýtate, prečo sa vlastne tešiť z „hnusného“ pratania? Pretože ide o jednu z mála fyzických činností, kde sú hneď vidieť výsledky (síce len na chvíľu, ale sú). Pulírovanie izieb je tiež skvelá príležitosť upokojiť sa, zrovnať si myšlienky, relaxovať aj si prekrviť a vzpružiť celé telo. Prajeme teda množstvo síl aj trpezlivosti, ktoré sa vám pri veľkonočnom upratovaní budú náramne hodiť.

Zdroj: mamaaja.cz, cisty-dum.cz, lidovky.cz, zenysro.cz, prozeny.blesk.cz, aktuality.sk, rodinka.sk
Foto: shutterstock.com