Živý či umelý stromček? Vieme odpoveď!

Živý či umelý stromček? Vieme odpoveď!
22. novembra 2017 Lenka Zummerova

vianoce strom

Aj by ste si konečne po tých „umelých“ rokoch kúpili živý vianočný stromček, no vaša najlepšia kamka s profilovou fotkou na facebooku so statusom „My sme les“ nad vašou túžbou len krúti očami? Ak sa takto obmedzujete a každý rok trávite Vianoce pri umelých imitáciách, vedzte, že úplne zbytočne.

Živo bez výčitiek

Vianočné stromčeky sa pestujú na špeciálnych plantážach. Niekde dokonca umožňujú rezerváciu stromčeka o niečo skôr, pričom odrezať si ho môžete až tesne pred sviatkami. Prípadne sa v lesoch pri prerieďovaní sekajú stromčeky, ktoré prekážajú ostatným v raste. Pre umelý stromček tak hovorí skôr to, že Vianoce s ním sú omnoho pohodlnejšie či s ohľadom do budúcna lacnejšie. Stromčeky pestované na špeciálnych plantážach ale poskytujú úkryt drobnému vtáctvu a hmyzu, viažu CO2, produkujú kyslík a sú obnoviteľným zdrojom, čo sa o PVC stromčekoch, ktoré už pri výrobe znečisťujú ovzdušie, povedať určite nedá.

No ak je vám aj napriek tomu ľúto vyhodiť živý stromček po Vianociach len tak na smetisko, no umelý sa vám tiež prieči, spravte kompromis. Dá sa kúpiť živý stromček v črepníku. Ten vám poslúži ako krásny živý stromček so všetkým, čo k nemu patrí, pričom na jar ho možno vysadiť v záhrade.

Takto ihličie opadávať nebude

Síce sa charakterom, vôňou, atmosférou a ostatnými vlastnosťami živý stromček s tým umelým nedá ani porovnať, stále riešime tú istú dilemu. Tou je životnosť, ktorá je u prírodného stromu veľmi krátka. Hlavne v teplých bytoch pomerne rýchlo schne a opadáva. Jeho životnosť však môže ovplyvniť to, ako budete so stromčekom nakladať.

strom

Najväčší nápor začína vtedy, keď strom položíte do suchej izby. Z ihličia sa vo veľkom odparuje voda. Treba ho napojiť na stojančeky s nádržkou na vodu. Uvidíte, že stromček je schopný vypiť cez Vianoce niekoľko litrov vody. Okrem toho, čím chladnejšie je miesto, kde bude stáť, tým lepšie. Snažte sa vyhnúť blízkosti kúrenia, pokúste sa zvlhčiť vzduch alebo stromček denne oroste rovnako ako izbové kvetiny. Pred zdobením záhradníci odporúčajú celý stromček dôkladne pokropiť.

Keď BIO, tak poriadne!

Pri zdobení ešte chvíľu ostaneme. Keď už ste sa predsa rozhodli pre živý stromček, čo tak vyskúšať zmenu aj na úrovni ozdôb? Áno, aj Kevinovi, ktorý bol doma úplne sám, klasické veľké gule pomohli, no to bolo dávno. Črepinaté gule viete šikovne doladiť prírodnými ozdobami. Môžete ich kúpiť, ale ľahko si ich vyrobíte sami. Tentokrát vás „bio“ vyjde omnoho lacnejšie, ako to naopak býva napr. pri jedle. Nebudete totiž musieť míňať veľa peňazí za ozdoby a strachovať sa, že sa rozbijú.


Na vianočných trhoch či v predajniach s remeselnými výrobkami je možné kúpiť precízne prevedené ozdoby či už vytvorené pletením zo slamy alebo z plochých prúžkov rozrezaných stebiel. To by však bolo ale veľmi jednoduché. Čo tak sa pochváliť vlastnými výrobkami? Inšpirujte sa týmto videom a vianočné ozdoby zo slamy či včelích medzistienok si zmajstrujte sami.

Netradične „fešné“, no hlavne voňavé, sú ozdoby z citrusových plodov. Na stromček môžete zavesiť sušené plátky sýto žltých citrónov, oranžových pomarančov či mandarínok, alebo zelených limetiek. Neviete si ani len predstaviť, čo za arómu vášho domova vytvoríte kombináciou živého stromu s kôrkami citrusového ovocia. Tí odvážnejší sa môžu pokojne pustiť do takýchto koliesok či hviezdic z ihličia.  

Čo tak darčeky v džbáne?

Či už to budete mať ozdoby spod vlastných rúk, alebo na to nebudete mať čas a z povaly opäť vytiahnete tie prašivé, hlavne, žeby ste nejaké ozdoby na stromčeku mali. Nebudeme sa predsa opičiť napr. po takých Argentínčanoch, ktorí zdobia svoje stromy len decentne, alebo dokonca Brazílčanoch, ktorí umelé stromčeky skrášľujú len v zámožných rodinách. V takom Mexiku sa zas so zháňaním stromčekov vôbec neobťažujú. Darčeky vložia do veľkého hlineného džbánu a majú pokoj. No a tiež si asi nevieme predstaviť, žeby sme stromčeky ozdobovali malými slovenskými vlajočkami. Takí Nóri, ktorí sú na svoj národ patrične hrdí, s tým absolútne nemajú problém. Ich ihličnany zdobia vianočné reťaze z malých nórskych vlajočiek.

jedlička

Daruj stromček pod stromček

Vymenili by ste si najkrajšie dni v období cez rok s takými Mexičanmi, Argentínčanmi či Nórmi? Zrejme nie. Dobrá nálada v cudzine by vám dlho nevydržala. Niet totiž na tradičné sviatky, na ktoré sme zvyknutí odmalička. Niet totiž na sviatky s pravým vianočným stromčekom. Majú všetci vaši blízky na tieto Vianoce stromček, alebo stresujú, že ho nestihnú kúpiť? Zapojte sa do súťaže o 10 vianočných stromčekov a o jeden darček môžete mať pri troche šťastia postarané. Síce predčasne, ale predsa, prajeme príjemné stavanie a zdobenie vianočných stromčekov.

zdroj: ireceptar.cz, melina.sk, hobby.idnes.cz, bydleni.idnes.cz
foto: shutterstock.com