Vplyv počasia a znečistenia ovzdušia na fasády domov

Vplyv počasia a znečistenia ovzdušia na fasády domov
8. marca 2022 Wordbajan Wordpress

Fasáda zohráva dôležitú úlohu v estetickej hodnote vášho domu a ovplyvňuje spôsob, akým je dom vnímaný. Dobre udržiavaný exteriér mu dodá na atraktivite. Naopak stará a špinavá fasáda negatívne svedčí o obyvateľoch nehnuteľnosti. Ak sa budete rozhodovať, akú fasádnu omietku zvolíte, dbajte hlavne na kvalitu.

Aj dobre urobená fasáda si môže vyžadovať opravu. Je neustále vystavená nepriaznivému vplyvu počasia, výkyvom teplôt, znečisteniu ovzdušia, ale aj mechanickému poškodeniu. Po niekoľkých sezónach je preto vhodné jej stav skontrolovať.

Zanedbanie údržby teraz, nákladnejšie opravy neskôr

Častým dôvodom, prečo sa oprava fasády mnohokrát zanedbá je to, že väčšina škôd sa hromadí pomaly. Preto pravidelnosť kontroly je prvým krokom k tomu aby ste predišli veľkým problémom. Pri vizuálnej kontrole hľadajte:

  • deformácie, praskliny, uvoľnené skrutky
  • skontrolujte stavebné otvory, ktoré by mohli byť zdrojom úniku vody – dvere, okná a vetracie otvory
  • skontrolujte strešné prvky, kryty, lemy, odkvapy, zvody a odtoky či nie sú poškodené, prípadne upchaté
  • skontrolujte poškodenie konštrukcie, ktoré by mohlo spôsobiť netesnosti alebo hromadenie vlhkosti
  • znečistenie od prachu a iných nečistôt

Čistenie a oprava fasády vás môže ochrániť pred budúcimi vážnejšími problémami, pretože aj malé praskliny môžu neskôr spôsobiť veľmi závažné škody a včasnou reakciou predídete zvýšeným nákladom na opravu. Aj „obyčajné“ znečistenie môže spôsobiť škodu, pretože pod nečistotou sa mnohokrát skrývajú rôzne defekty ako sú korózia či praskliny, ktoré si pod nánosmi špiny nevšimnete. V prípade prenikania vody pod fasádu, môže dochádzať až k narušeniu štruktúry, čím sa zvýši riziko opadávania fasády.

Čistá fasáda, bez plesní a húb

Aj plesne a huby sa môžu nachádzať na fasáde a charakteristickým znakom ich prítomnosti je zelený povlak. Na jeho dôkladné odstránenie je potrebné použiť najprv kefu, ktorou odstránite viditeľné lišajníky, potom je potrebné miernym tlakom vody zmyť povrch a po vysušení fasády naniesť na povrch vo väčšom množstve prípravok na odstránenie plesní a nechať pôsobiť do úplného vyschnutia. Tieto produkty môžete naniesť na fasádu za pomoci špongie, valčeka či štetca, najskôr však po troch dňoch od vyššie uvedených prípravných prác. Týmto si zachováte estetiku fasády domu, avšak je predpoklad, že po niekoľkých rokoch budete musieť celý proces opakovať.

V prípade jemného znečistenia fasády smogom, či prachom z okolitých poľných ciest stačí teplá voda a tlak. A práve čistenie pomocou vysokého tlaku vody, za pomoci wapky je najznámejšou metódou, ktorú možno použiť aj na omietkové fasády – silikátové, silikónové, ale aj obklady – keramiku, kameň, drevo. Pri použití wapky je potrebné dávať pozor na tlak vody a trysku držať aspoň 15cm od povrchu, aby nedošlo k poškodeniu fasády silným prúdom.

Podobný proces ako čistenie wapkou je aj čistenie pomocou rotačnej kefy a tlaku vody. Používa sa na to demineralizovaná voda a chemický koncentrát, ktorý pomôže naviazať čiastočky prachu a iné nečistoty. Takto viete čistiť akúkoľvek fasádu, dokážete odstrániť prach, mach, mastnotu, ale aj oživiť farbu.

Predchádzať nečistotám a biologickej korózií môžete s použitím fasádnych výrobkov s veľmi vysokou odolnosťou proti znečisteniu. Odporúča sa používať na objekty v blízkosti oblastí s vysokou vlhkosťou, lesa, vody alebo priemyselných závodov. Najvhodnejšie sú omietky a farby s obsahom teflónu, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom, ultrafialovému žiareniu a znečisteniu.

Opravy prasklín a poškodenia fasády

Tak ako sme už vyššie spomenuli, na fasáde sa vplyvom nečistôt, vody a iných faktorov môžu vytvoriť praskliny. Tie je potrebné opraviť čím skôr za pomoci roztoku lepidla, aby ste predišli nákladnejším opravám. Takéto defekty je potrebné najprv rozšíriť, vyčistiť a následne vyplniť maltou. Ak sa jedná o mechanické poškodenie omietky a tepelnoizolačného materiálu, tu je potrebné odstrániť poškodené miesto, dôkladne vyčistiť priestor, ktorý odstránením vznikol a zároveň vyčistiť výstuž sieťoviny okolo prvku, ktorý chceme vyrobiť. Následne si miesto napenetrujeme, vyrežeme potrebné rozmery tepelnoizolačného materiálu a vhodnými lepiacimi prostriedkami prilepíme. Nanesieme maltu a armovaciu sieťku, ktorá musí byť dostatočne prekrytá a povrch vyrovnáme. Myslite na to, že dané práce by ste mali vykonávať pri teplote vyššej ako +5°C a bez zrážok.

Keď sa už chcete pustiť po zime do čistenia fasády, navštívte našu predajňu STOVA, kde nakúpite všetko potrebné na čistenie, ale aj na prípadnú opravu.

 

ZDROJE: www.paintcity.ca/blog/restoration-facade-house, www.massus.com/blog/make-facade-restoration-an-essential-part-of-your-building-maintenance-plan

FOTO: www.freepik.com