Aby sa s roztápajúcim snehom neroztopil aj dom

Aby sa s roztápajúcim snehom neroztopil aj dom
23. februára 2017 Wordbajan Wordpress

Sniežik sa nám roztápa, zimička už došla. Lepšie povedané, dochádza. Na celom území Slovenska v týchto dňoch ukazujú teplomery plusové hodnoty, z čoho nemajú radosť predovšetkým silné ľady. Tie začínajú roniť veľké slzy, ktoré dokážu narobiť vrásky nie jednému domu. Čo všetko od roztápajúceho sa snehu očakávať a ako predísť zbytočným nepríjemnostiam?

Zamrznutý IN, roztápajúci OUT!

Sneh veľmi často dokáže ochrániť dobre postavený dom pred ničivými účinkami mrazu a vetru. Okrem toho sa dá povedať, že suchý, ľahký, prachový a kryštálový sneh je v záhrade výborných tepelným izolantom, akým je napríklad fasáda zatepleného domu. Sneh teda síce je perfektným izolantom, o čom sme sa zmienili aj v článku „Sneh je priateľom záhrady, no vie zradiť!“, ale to je tak asi všetko, čo je pre majiteľov domu na snehovej nádielke pozitívne. Hlavne vtedy, keď je reč o roztápajúcom sa snehu.

Povodeň na povale, o ktorej nemáte šajnu

Začneme strechou, a teda tým najcitlivejším miestom v dome, s ktorou by sme nikdy nechceli mať problém, tobôž nie kvôli snehu. Stačí v nej pár maličkých netesností a nad hlavou sa vám usídli vlhko. Prvý rok si možno nič nevšimnete, no neskôr s hrôzou zistíte, že sú trámy a ďalšie drevené časti podkrovia na miestach, kam bežne nevidíte, značne poškodené. Sneh sa na streche okrem toho správa tak, že s vyššou teplotou pomaly klesá ku kraju, zastaví sa pred koncom strechy a zamrzne, pretože kraje striech majú nižšiu teplotu. Ľadový val zadržiava vodu, čím dokáže dom ľahko poškodiť. Nehovoriac ani o tom, že pod extrémnou záťažou nahromadeného snehu či ľadu sa strecha môže poľahky zrútiť.

Najpoužívanejším materiálom k dosiahnutiu čistých chodníkov a ciest v celej Európe je obyčajná posypová soľ. Tá vie ale poriadne podkúriť. Viac v článku TU!

Strecha vs. kvalitná strecha

Pokiaľ sa teda budete chystať rekonštruovať či stavať strechu, myslite pri tom aj na zimu. Nežijeme predsa na Jamajke, kde môžu mať miesto škridiel kľudne slamu. Kokosy na snehu, teda Jamajskí bobisti, by o tom vedeli povedať svoje. Ale vráťme sa na chvíľu ešte späť ku strechám. Pri stavbe sa neoplatí zanedbať vyjadrenie statika. Veď snehová nádielka môže pod Tatrami kľudne dosiahnuť aj rekordných 800 kg/m². Okrem kvalitného výberu strechy však nesmieme zabúdať ani na poriadnu tepelnú izoláciu.

Snehu v ceste zo strechy teda musíme pomôcť, aby sa pri roztápaní nehromadil ťažký ľad a voda. Spoliehať sa nemožno na odkvapový žľab, pretože jeho najväčším nepriateľom je práve ľad. Ochrániť ho môžeme vtedy, keď ho vybavíme špeciálnym odporovým drôtom, ktorý je v ňom napevno umiestnený a k slovu sa dostane len v mrazivých mesiacoch. Iné riešenie ostáva už len to, že žľab tesne pred zimou demontujeme. (zdroj: ireceptar.cz)

Ako na zosuv snehu?

Proti zosuvom snehu sa bráňte snehovými hákmi alebo škridlami. Tie chránia krytinu tým, že bránia posúvaniu snehu po streche. Protisnehové škridly sa farebne neodlišujú od tašiek klasických, ale majú naviac nebadateľný prstenec na strednej vlne. Háky aj tašky rozmiestnite rovnomerne po celej ploche strechy. Druhým ochranným systémom sú snehové zábrany, alebo tiež sneholamy. Tie bránia spadnutiu snehu na priľahlé komunikácie, strechy alebo stavebné objekty. (zdroj: mt-nabytok.sk)

Nebezpečný nie je len sneh, ale aj…

…cencúle! Ti deti milujú cumľať ako nanuky, pričom v odrážajúcich sa slnečných lúčoch vytvárajú nádhernú scenériu. No keďže teraz vo veľkom padajú zo striech, ich zásah až taký chutný byť nemusí. U súkromných domov to až taký problém nie je, no horšie to býva pri zodpovednosti o objekty, kde nebezpečenstvo hrozí ostatným. Pamätať si treba, že za odstraňovanie cencúľov zodpovedá vlastník, prípadne správca konkrétneho objektu. Tak teda, vybehnite na ulicu a skontrolujte si aj tú svoju strechu!