Ako odkanalizovať dom

Ako odkanalizovať dom
13. augusta 2022 Wordbajan Wordpress

V každej domácnosti sa vyprodukuje množstvo splaškových vôd, ktoré vznikajú počas bežných činností. Či už ide o splašky z toaliet, umývadiel, vaní, sprchových kútov, umývačiek riadu, drezov alebo práčok, všetky ich treba z domácnosti odviesť a zlikvidovať v súlade s platnými predpismi. Podľa súčasnej legislatívy musia byť všetky budovy a k nim patriace pozemky odvodnené a musia byť z nich bezpečne odvedené aj všetky splašky. To znamená, že sa musí vybudovať systém – kanalizácie, ktorá tieto odpadové vody odvedie do verejnej kanalizácie. Napojenie na verejnú kanalizáciu sa musí konzultovať s rôznymi inštitúciami, aby sme dodržali potrebné zákony, vyhlášky a obecné nariadenia.

Odtok verzus kanalizácia

Ešte pred plánovaním kanalizácie je namieste zamyslieť sa nad pojmami odtok či kanalizácia a čo do kanalizácie patrí. Odtok a kanalizácia pri moderných nehnuteľnostiach sú zvyčajne rozdelené na samostatnú sadu rúr.

  • Kanalizácia je systém odvádzajúci vodu prichádzajúcu z kúpeľní, kuchynského drezu, sprchy a práčky, z vášho pozemku. Takáto voda sa považuje za odpadovú vodu a je potrebné ju prepraviť do miestnej čističky odpadových vôd.
  • Odtok povrchovej vody je určený pre všetku vodu v okolí vášho pozemku, ktorá nie je napojená na váš domový vodovod. To zahŕňa dažďovú vodu, ktorú zachytávajú vaše odkvapy domu, terasy, garáže a iných hospodárskych budov. Keďže voda nie je kontaminovaná, nepovažuje sa za škodlivú a možno ju odviesť do pôdy, rieky alebo potoka.

Ak bývate v staršej nehnuteľnosti, je možné, že obidva systémy sú zlúčené v jednom, no najlepšie je mať ich oddelene. Prívalová voda tečúca do vašej kanalizácie môže spôsobiť záplavu a špinavá voda tečúca do vašej kanalizácie sa pre nedostatok miesta môže vyplaviť na povrch a spôsobiť tak kontamináciu pôdy a tokov.

Administrácia pred realizáciou kanalizácie

Pri realizácii novej kanalizačnej prípojky je potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu. Ku konkrétnemu projektu prípojky sa následne vyjadrí kompetentná spoločnosť. Žiadosť o novú kanalizačnú prípojku je potrebné smerovať na miestnu vodárenskú spoločnosť osobne, poštou alebo, ak to spoločnosť umožňuje aj elektronicky. Na vybavenie žiadosti o novú prípojku je stanovená lehota väčšinou 30 dní. V prípade kladného posúdenia projektu na kanalizačnú prípojku od miestnej vodárenskej spoločnosti, je nutné aby sa k projektu vyjadrili aj účastníci stavebného konania. Ak je projekt v poriadku, môžete požiadať o vydanie ohlásenia drobnej stavby resp. stavebného povolenia. V následnom kroku je potrebné vo vodárenskej spoločnosti uzatvoriť zmluvu o odvádzaní splaškových vôd. Po kladnom vybavení administratívnych povinností môžete pristúpiť k samotnej realizácii kanalizačnej prípojky.

Vnútorný rozvod kanalizácie

Splaškovú vodu z domácností odvádza do odpadového potrubia pripojovacie potrubie, ktoré sa montuje v minimálnom sklone 3 % a vodorovná vzdialenosť by nemala podľa normy presiahnuť 3 m. Svetlosť potrubia sa volí podľa množstva a druhu pripojených zariaďovacích predmetov. Aby neprenikal zápach z kanalizačného potrubia do interiéru, montujú sa medzi zariaďovacie predmety a potrubie zápachové uzávery, ktoré sú chránené pred vniknutím väčších nečistôt ochrannou mriežkou. Pripojovacie potrubie sa vyrába z rôznych plastických hmôt, ale aj z kovov.

Montáž

Naše STOVA predajne ponúkajú veľké množstvo montážneho materiálu, z ktorého si vyberie každý. S plastovými rúrkami sa veľmi dobre pracuje. Dajú sa ľahko skracovať na požadované dĺžky, prerezaním pílkou na kovy. Jednotlivé rezné plochy potrubia je vhodné zahladiť jemným pilníkom a dôsledne očistiť od stružlín, aby ste predišli netesností spojov. Časti potrubia sa spájajú vodotesne pomocou hrdlových spojov s prevlečenou maticou s tesniacim krúžkom. V našich predajniach nájdete množstvo prechodových kusov, odbočiek, redukcií a flexibilných vedení, ktoré umožnia vyriešiť rôzne pripojenie. Dôležitým úkonom po skončení montáže je overiť si vodotesnosť jednotlivých spojov.

Odpadové zvislé a ležaté potrubie

Zvislé potrubie – zberá a odvádza splaškové vody do nižších podlaží. Na najnižšom podlaží, resp. v pivnici, sa do odpadového potrubia vkladá čistiaci otvor. V minulosti používané liatinové hrdlové potrubia boli nahradené plastovým potrubím rôzneho zloženia, ktoré sú spájané lepením alebo hrdlovými spojmi a majú takmer neobmedzenú životnosť. Tieto dnes zas vytláčajú kameninové potrubia spájané prostredníctvom vytvarovaných hrdiel. Odpadové potrubie ústí do ležatého potrubia.

Ležaté potrubie – pripája sa na kanalizačnú prípojku. Musí byť pripravené a odskúšané pred betónovaním základovej dosky a musí spĺňať platné predpisy, aby v prípade poruchy nebolo kanalizačné potrubie príčinou podmáčania základov. Mimo budovy sa kladie ležaté potrubie do nemrznúcej hĺbky – minimálne 90 cm.

Odpadové zvisle aj ležaté potrubné rozvody, ako aj kanalizačnú prípojku navrhuje vždy projektant na základe predpokladaného množstva vyprodukovaných splaškov. Projekt určuje:

  • rozmiestnenie zariaďovacích predmetov, pripojovacích potrubí
  • priemery všetkých potrubných súčastí kanalizácie, vrátane ich spádov, ako aj materiálové zloženie.

V novostavbách sa ležaté kanalizačné potrubie ukladá do vytýčených škár v požadovanej hĺbke v základoch.

Čo do kanalizácie nepatrí

Na to, aby vám kanalizácia slúžila bez porúch dlhé roky, majte na pamäti, že tam končí iba odpadová voda, t. j. použitá voda z kuchyne, kúpeľne, ľudské výlučky a toaletný papier. Okrem toho, že si správnym prístupom ochránite svoje rozvody, je potrebné myslieť aj na životné prostredie, ktoré je pre nás veľmi dôležité. Preto v žiadnom prípade nevhadzujte do WC

  • sanitárne produkty, ako napr. hygienické dámske vložky, tampóny, kondómy, vlhčené hygienické utierky či plienky! To patrí do smetného koša
  • použitý rastlinný olej. Ten zbierajte do samostatných plastových nádob, ktoré môžete odovzdať na zbernom dvore, prípadne na vybraných čerpacích staniciach
  • zvyšky jedla, ako omáčky, cestoviny či polievky nevylievajte do kanalizácie! Tie patria tiež do smetného koša
  • nebezpečný odpad – chemikálie, rozpúšťadlá, motorový olej a farby – predstavujú veľké nebezpečenstvo pre životné prostredie
  • lieky, injekčné striekačky ani tabletky nesplachujte, ale odneste ich do lekární a nemocníc

Je potrebné prevziať zodpovednosť a uvedomiť si dôsledky nedodržiavania vyššie uvedeného. Nie vždy sa dá odstrániť poruchu bez rozkopávkových prác.

Pripomenutie na záver

  • montáž odpadového potrubného systému je dobre zveriť do rúk odborníkov
  • zručný domáci majster si niektoré drobné inštalatérske práce môže urobiť aj sám
  • v STOVE nájdete široký sortiment inštalačného materiálu slúžiaceho na vytvorenie pripojovacieho potrubia
  • nepreceňujte svoje sily
  • odvodnenie atypických prvkov si vyžaduje návrh stavebných opatrení, najlepšie ešte v období projektovej prípravy stavby

 

Kvalitná kanalizácia je nevyhnutnou podmienkou spokojného života v obytnom dome – bez zbytočného obťažovania pachmi, zvukmi, prípadne bez zdravotného ohrozenia.

 

ZDROJE: www.mojdom.zoznam.sk/stavba-a-rekonstrukcia/kanalizacia-v-dome, www.odzakladov.sk/okolo-domu/ako-zhotovit-odkanalizovanie-domu

FOTO: www.freepik.com