Ako sa starať o izbové kvety?

Ako sa starať o izbové kvety?
26. februára 2021 Andrea Macekova

Ste milovníkom kvetín a chcete ich mať doma, v mieste, ktoré je vašim útočiskom, miestom pre odpočinok, spánok a rodinných chvíľ? Skvelá voľba. Oživte si váš byt či dom pomocou izbových rastlín. Je jedno, či budú kvitnúce, stálo-zelené alebo popínavé. Aby vám robili radosť, musíte sa o kvety správne starať.

Vhodný priestor

Aj izbové kvety potrebujú priestor, aby mohli rásť a kvitnúť. K tomu, aby vám robili radosť ich musíte nechať vyniknúť. Ideálne na stole, na prázdnom parapete alebo skrinke. Zvoľte tiež vhodný kvetináč, v ktorom budú zasadené. Dnešná doba praje keramickým kvetináčom. Väčšina izbových rastlín neznáša prievan a výkyvy teplôt. Pripravte im čo najlepšie podmienky – teplo, svetlo a vlhkosť.

Zálievka

Kvety v kvetináčoch zalievame podľa potreby. Nedá sa jednoznačne povedať, že by ste ich mali polievať raz týždenne, dvakrát za týždeň, či raz za dva týždne. Každý druh kvetín má svoje potreby. Na čo si dať pozor?

 • Ako polievate? Ani málo, ani veľa.
 • Čím polievate? Nepolievajte ničím iným ako vodu izbovej teploty.
 • Pred zalievaním nechajte zeminu vyschnúť.

Hnojenie

Väčšina izbových rastlín má rada zálievku ku koreňom. Najlepšie je postaviť ich na chvíľu do trochu vody. Aby kvetiny prospievali, musia mať dostatok živín, preto nezabúdajte ich pravidelne hnojiť, hlavne v jari a lete. Niektoré živiny sa vyplavia skôr, než ich rastlina stihne vstrebať. Preto je dôležité ich prihnojovať v čase rastu, no i tu platí, že nič sa nesmie preháňať. Je potrebné držať sa návodu pri konkrétnom hnojive.

Presádzanie

Aj to má svoje pravidlá. Kedy, prečo a ako?

 • Na začiatku obdobia rastu. Presádzajte len zdravú rastlinu a po presadení ju 4 – 6 týždňov nehnojte.
 • Niekedy potrebujú iba čerstvý substrát plný živín, inokedy im je kvetináč malý a korene nemajú kde rásť a obrastajú koreňový bál.
 • Vyberte vhodný kvetináč a zeminu, alebo substrát. Zemina pre izbové rastliny, substrát pre pelargónie, zemina pre kvitnúce izbové kvetiny alebo balkónové rastliny.

Substrát pre izbové rastliny zabezpečuje ich zdravý rast a vývoj koreňov. Obvykle dobre absorbuje vodu a obstaráva prísun vzduchu. Je zložený zo svetlej alebo tmavej rašeliny a k tomu býva obohatený o základné živiny. Hodí sa pre kvitnúce kvety, rastliny okrasné listom, ktoré nemajú väčšie špecifické nároky, ako sú napríklad fikusy, draceny a ďalšie.

Rašelina je vhodná k príprave substrátu pre kyslomilné rastliny. Je to čisto prírodná organická hmota bez prísad. Nemá upravené pH a neobsahuje živiny. V rašeline pestujeme hlavne papradie, kamélie, izbové azalky a iné.

Také orchidey si vyžadujú špeciálny substrát, ktorý je zložený z píniovej kôry, perlitu, rašeliny a dreveného uhlia, ktoré pôsobí ako dezinfekcia. V tomto substráte je žiadúca hrubšia štruktúra, ktorá zabezpečuje koreňom dostatočnú vzdušnosť.

I palmy, citrusy, kaktusy či sukulenty potrebujú špecifický substrát. Pre palmy je najvhodnejší substrát s väčším podielom rašeliny a piesku. Citrusy si okrem rašeliny a piesku žiadajú aj jemný kôrový humus. A napokon sukulenty a kaktusy potrebujú pre svoj rast aj kremičitý piesok a stopové prvky.

Zhrnutie na záver

Aby rastliny nenapadali škodcovia, dbajte na nasledujúce pravidlá:

 • Všetko s mierou – slnko, zálievka, hnojenie – nič nepreháňajte.
 • Žiaden prievan
 • Dostatok miesta
 • Polievajte vodou izbovej teploty
 • V dobe rastu pravidelne prihnojujte.

Aj u nás si zakúpite substráty pre vaše rastliny a s výberom vám radi pomôžeme.

 

ZDROJE: 5 tipů, jak se starat o pokojové květiny – Rodičům.cz (rodicum.cz), Jednoduchý návod, jak se starat o pokojové květiny – IKEA
FOTO: www.freepik.com