Ako si vyzdobiť domov na Vianoce?

Ako si vyzdobiť domov na Vianoce?
26. novembra 2020 Andrea Macekova

Áno, najkrajšie sviatky roka sa nezadržateľne blížia. Premýšľali ste nad tým, ako si svoj domov zútulniť, aké budú tohtoročné Vianoce? Možno o niečo iné, ako ste boli doposiaľ zvyknutí, avšak stále v kruhu vašich najbližších. A aby ste si tieto chvíle spríjemnili, tak máme pre vás pár tipov, ktoré určite radi využijete.

Sviatky sú hlavne o dekoráciách

V čase Vianoc by mali vystúpiť do popredia práve vianočné dekorácie a tie bežné by mali zostať v úzadí. Ozdobený stromček, ktorý je hlavnou dominantou Vianoc navodí tú správnu atmosféru. Deti sa už niekoľko mesiacov vopred tešia na jeho zdobenie, ale samozrejme aj na to, čo bude pod ním. Je viac než isté, že nenájdete dva rovnaké stromčeky. Niekto dá prednosť živému stromčeku, niekto preferuje radšej umelý. Pre živý stromček sa rozhodujú častejšie rodičia s malými deťmi, kde si deti odmalička zvykajú na vôňu, ktorá je iba raz za rok. To, že si zvolíte umelý stromček je skôr o praktickosti, ale ani tu nemusíte prísť o tú krásnu „vôňu Vianoc“, pretože aj čečina vo váze rozvonia váš byt. Tradičný stromček je zelený, no v ponuke sú aj biele. Na to, ako ozdobiť stromček neexistuje žiadna šablóna a preto na stromček môžete dať čokoľvek. Namiesto sladkostí perníky, slamené ozdoby, organzu, prípadne umelý sneh. Vianoce často vnímame, že sú spojené s červenou a zlatou kombináciou. To je to tradičné. No dnes poznáme mnoho štýlov, a preto je vhodné prihliadnuť aj na zariadenie izby. Pokiaľ je izba zariadená v chladných farbách, dekoráciu by ste mali mať v bielej, krémovej a striebornej. Ak sú však v miestnosti teplé tóny, tak siahnite po ozdobách šampagne a zlatých.

Beautiful Christmas table setting with decorations in vintage style

Aké ozdoby použiť?

Čoraz častejšie používame aj prírodné materiály – vianočné dekorácie vyrobené z dreva, slamy, šišiek, kôry a rôznych vetvičiek. Trendové sú aj ručne pletené ozdoby, makramé z prírodných povrázkov, strapce a pompóny. Farebnosť zodpovedá práve použitým materiálom a teda sú svetlé béžové alebo hnedé doplnené bielymi drobnosťami.

Keďže sa svet sa čoraz častejšie zaoberá otázkami ekológie a udržateľnosti, vieme si zdanlivo bezcenné materiály premeniť na krásne a originálne ozdoby. Použijeme zvyšné látky, stužky, ba dokonca aj rolky z toaletného papiera. Je tu síce dôležitá určitá zručnosť a fantázia, ale v konečnom dôsledku budete mať dobrý pocit z vami vytvoreného diela a z toho, že ste nezaťažili životné prostredie.

Vôňa sviečok v celom dome

Okrem stromčeka nám čaro Vianoc navodia aj iné dekorácie. Sviečky sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc a tak, ako pri stromčeku aj sviečky by mali byť tradične červené, zelené, alebo hnedé. Trendy sú však nezastaviteľné a preto dnes kľudne môžeme siahnuť po iných farebných variáciách. Okrem toho, že sú sviečky krásne farebné, sú aj voňavé. A práve vôňa sviečok charakteristická pre tieto dni dodá Vianociam to správne čaro. Vanilka, škorica, pomaranč či sladké drievko, to sú vône, ktoré sa budú rozliehať vašim domovom. Sviečky je najlepšie dať do skla. Okrem roho, že vyzerajú efektne a jednoducho, ľahko ich kdekoľvek zakomponujete a nemusíte sa báť ohňa. Sú bezpečné.

Žiarivá krása

Vo vašom dome počas Vianoc by nemalo chýbať osvetlenie. Osvetlenie poznáme dvojaké. A to vonkajšie, ktoré je dlhšie a má väčšie žiarovky a vnútorné, kratšie s menšími svetielkami. Vonkajšie osvetlenie môžete dať na strechu domu, alebo len po okrajoch. Majte na pamäti, že by ste nemali kombinovať viacero farieb naraz. Stačí jedna, maximálne dve. Najlepšie vyniknú červené, žlté, zelené alebo biele, ktoré z diaľky vyzerajú skôr ako strieborné. Ak si teda dom ozdobíte aj z vonku, bude to krásne a budete naň právom hrdí.
A čo sa týka vnútorného osvetlenia, toto síce nie je v našich končinách také rozšírené, ako v iných krajinách, avšak ak naň predsa len stavíte, zaujmete originalitou a modernosťou. Vnútorné osvetlenie môžete dať na stenu, alebo urobiť rôzne dekorácie.

A na stôl kvalitnú hostinu!

K Vianociam nepochybne patrí aj stolovanie, kedy si za stôl sadá celá rodina. A práve teraz je ten najlepší čas, aby ste vyšli zo zabehaného kolotoča a použili farebné misky, taniere, či hrnčeky, ktoré sú dekorované do vianočného štýlu. Buďte kreatívni a naservírujte svojim blízkym štedrovečernú večeru na krásne taniere. Nezabudnite na svietnik s peknými sviečkami. Nekombinujte však rustikálne a tradičné zdobenie so štýlovými dekoráciami.

Nakoniec spomeniem veniec, ktorý síce zvykneme vybrať oveľa skôr ako pred štedrovečernou večerou. Veniec so štyrmi sviečkami, symbolizujúci advent vám doma nemôže chýbať. Ak chcete byť trendoví, určite si zadovážte aj iné vence, ktoré zavesíte na vstupné dvere domu, či steny miestností. Ak nie ste dostatočne kreatívni na ich výrobu, môžete si ich kúpiť v bežnom obchode, alebo aj po domácky vyrobené – hand made kdekoľvek na iných miestach, alebo aj na internete.

Baked turkey. Christmas dinner. The Christmas table is served with a turkey, decorated with bright tinsel and candles. Fried chicken, table. Family dinner. Top view, hands in the frame

Vianoce sú sviatkami pokoja, rodinných stretnutí a darčekov. Prežite ich s láskou a vychutnajte si túto sviatočnú atmosféru v krásne vyzdobenom príbytku.