Ako si vybrať správnu brúsku?

Ako si vybrať správnu brúsku?
19. februára 2021 Andrea Macekova

Dielňa bez brúsky, to je nepredstaviteľné. Každá brúska má svoje konkrétne uplatnenie, či už pásová, uhlová alebo excentrická a každá z nich ušetrí kopu času a uľahčí prácu.

Predávajú sa brúsky pre stolárov, pre domácich majstrov, na prácu s kovom, pre autoklampiarov, brúsky pre zle dostupné miesta a rôzne ďalšie. To znamená, že vždy sa rozhodujeme pre typ brúsky podľa toho, na čo ju chceme využívať. Hlavným kritériom pri výbere brúsky nie je cena, ale účel a výkon. Samozrejme aj životnosť a jednoduchá manipulácia, čo súvisí tiež s hmotnosťou brúsky.

Na každú prácu iná …

Pre brúsenie zaoblených povrchov sa hodia brúsky excentrické. Pásové brúsky sú vhodné pre brúsenie dlhších rovných povrchov. Pokiaľ chceme brúsiť drevo volíme brúsku vibračnú. Pre zlé dostupné miesta sú určené brúsky priame, alebo delta brúsky. Na zbavenie hrdze, brúsenie plechu, či delenie dlaždíc použijeme brúsku uhlovú. Popri brúskach môžeme siahnuť ešte aj po leštičkách. Tie sú vhodné k lešteniu, odstráneniu poškodeného laku či iného náteru. Viac možnosti poskytnú multifunkčné brúsky. Pamätajme, že okrem brúsky vyberáme aj brúsny materiál.

Pásová brúska

Stroj s brúsnym pásom supluje únavný pohyb ruky s brusným papierom. Vďaka rýchlosti pásu až 400 metrov za minútu je veľmi efektívna. Keďže brúsny pás beží stále rovnakým smerom, často vznikajú po brúsení nežiadúce stopy, predovšetkým, keď brúsime mäkké drevo. Voľba brúsky podľa veľkosti pásu závisí od veľkosti a povahy brúseného materiálu. Všetky pásové brúsky sú vybavené mechanizmom pre povolenie a výmenu pásu. Treba si všímať tiež to, či vedľa vaku na zachytávanie brúsneho prachu je možné pripojiť aj externé odsávanie vysávačom. Niektoré modely je možné použiť aj ako stacionárny stroj.

Uhlová brúska

Uhlová brúska, tiež nazývaná flexa je najuniverzálnejšia brúska. Je vhodná na rezanie a brúsenie najrôznejších materiálov, akými sú betón, oceľ, murivo, plast, prípadne aj drevo a mnoho ďalších. Brúska má špeciálny držiak a výkonný motor, no pri jej výbere treba prihliadať na to, kde ju budete pravidelne alebo nepravidelne používať. V ponuke sú elektrické a akumulátorové uhlové brúsky. Pre porovnanie môžeme spomenúť, že elektrické brúsky dosahujú podstatne väčší výkon než akumulátorové verzie. Elektrické brúsky majú na trhu väčšinové zastúpenie. Výhodou akumulátorovej brúsky je, že môžete s ňou pracovať aj v mieste kde nie je žiadny priamy zdroj elektrickej energie. V jej prospech teda hovorí mobilita, na druhej strane má obmedzenú dobu použitia a vyššiu cenu. Pri výbere uhlovej brúsky dbajte aj na tieto veci. Či brúska má:

 • dobehovú brzdu
 • konštantné otáčky
 • ochranu proti zapnutiu
 • ochranu proti preťaženiu
 • ochranu pri zaseknutí kotúča
 • reguláciu otáčok
 • odsávanie prachu
 • prídavnú rukoväť
 • antivibračnú rukoväť

Jedným s najdôležitejším prvkom, ktorý budete spolu s brúskou používať sú kotúče. Tie treba voliť nielen podľa priemeru, ale aj podľa toho akú činnosť budeme s nimi vykonávať. Najčastejšie sa využívajú štyri druhy kotúčov.

 • brusné kotúče
 • rezné kotúče
 • diamantové kotúče
 • univerzálne kotúče

Excentrická brúska

Zásluhou zloženého pohybu kmitania a rotácií sa brusné zrná pohybujú v náhodnom smere. Výsledkom je najlepšia kvalita brúsenia zo všetkých doteraz spomenutých brúsok. S brúsnym prvkom rovnakej zrnitosti dosiahneme až o triedu lepší výsledok. Určité obmedzenie predstavuje kruhová brusná plocha, ktorá vylučuje použitie v rohoch. Brusný papier sa na brusný tanier pripevňuje pomocou suchého zipsu a jeho výmena je veľmi jednoduchá. Brúsky pre domácich majstrov majú priemer brusného taniera 125 mm a sú určené na dokončovacie práce, nie na hrubé brúsenie. Profesionálne brúsky sa vyrábajú s priemerom 150 mm, výkonnejším motorom a sú vhodné na jemnejšie ale aj hrubšie brúsenie. Na excentrické brúsky nie je nutné tlačiť, pretože práve jemným prítlakom dosiahneme kvalitnejší povrch.

 

Ak teda už zvažujete kúpu brúsky, ozvite sa nám, my vám poradíme a ešte podrobnejšie rozoberieme špecifikácie.

ZDROJE: https://www.protechshop.sk/blog/ako-vybrat-brusku/

FOTO: https://www.freepik.com/