Čo všetko môžete robiť na stavbe rodinného domu počas zimy?

Čo všetko môžete robiť na stavbe rodinného domu počas zimy?
22. decembra 2020 Wordbajan Wordpress

Aj napriek prichádzajúcim chladným dňom, nemusíte prestávať pokračovať v prácach na vašom projekte. Množstvo veci sa dá dnes robiť aj počas mínusových teplôt.

Stavba domu sa zaobíde bez sledovania predpovedí počasia azda iba pri montovaných domoch, kde sa voda a cement nemieša a kde nie je potrebný proces schnutia. V prípade murovaných domov je ideálny štart už skoro na jar, aby ste do ďalšej zimy stihli postaviť kompletnú hrubú stavbu, ktorú potom necháte „sadnúť či premrznúť“. No nie vždy sa nám naskytnú ideálne podmienky.

Dobrou správou je však, že dnes už nebýva problémom  v maximálnej miere vylúčiť mokré procesy, a teda sa dá pokračovať v stavbe aj počas zimných mesiacov a pri nižších teplotách. Kde je ten pomyselný strop pri stavbe, tak aby sa nám počasie nepomstilo? Mnoho odborníkov tohto remesla sa zhoduje, že by sa malo s výnimkou omietky pracovať maximálne do -5°C.

Vymerajte a správne naplánujte

Presný rozpis postupu prác a financovania je „alfa-omega“. Všetko sa začína vytýčením a výkopovými prácami a po položení potrebných priestupov na elektriku a vodovodné potrubie môžete začať betónovať. Ak sa tak rozhodnete urobiť v zime, prísne dodržujte podmienky a kontrolujte teplotu okolia.

Ako sme Vám už skôr napovedali, väčšina stavebných prác sa zastaví keď teplota klesne pod  -5 °C. Existujú však aj technologické postupy na vodorovné konštrukcie, kt. povoľujú betonáž až do teploty -7 a na zvislé konštrukcie dokonca do -10 °C. V týchto prípadoch sa používajú odporové drôty, pomocou ktorých sa konštrukcia ohrieva.

Pod strechou

Či už siahnete po pálenej tehle alebo pórobetóne, obvodové steny je najlepšie čo najskôr zaizolovať aby nepodľahli zemnej vlhkosti. Čo sa týka samotného murovania, aj tu sa za posledné roky technológia posunula raketovým tempom. a ak je teplota nad nulou a nesneží, nemáte dôvod s murovaním prestať. Vtedy sa odporúča murovanie na penu, ktoré je vhodné tiež do teploty -5°.

Strešné práce môžete vykonávať aj počas mrazov, jediná prekážka môže byť neústupný silný vietor, či hustý dážď so snežením. Ak je strecha dokončená, môžete sa opäť vrátiť k zatepľovaní. Lepidla, ktoré je potreba miešať s vodou sa môžu taktiež používať iba do -5 °C.

Omietame až na koniec

Ak nám zima praje a udržateľné teploty nad nulou nám tiež hrajú do karát, môžeme technicky uvažovať o vonkajších omietkach. Počasie sa však dokáže niekedy obrátiť úplne nečakane naopak, preto by ste si mali nechať vonkajšie omietky až na neskoršie jarné obdobie. Ak ste pred zimou stihli osadiť okná a dokážete vnútri kúriť, môžete naštartovať prácu na vnútorných stenách.

Či sa so stavbou rodinného domu rozhodnete počkať alebo ho budete chcieť postaviť čím skôr, je len na vás. Dnešné stavebné technológie a materiály vám síce uľahčia mnoho práce, určite však zvážte aj riziká, ktoré môžu pri uponáhľanej stavbe vyjsť na povrch.

Malta so zimnou úpravou

Suchých pracovných zmesí určených na drsnejšie podmienky je na trhu určite mnoho a my Vám poradíme jednu z nich. Murovacie malty Cemix so zimnou úpravou sa vyrábajú s prísadou, ktorá umožňuje ich tvrdnutie aj pri veľmi nízkych teplotách – do -5 °C.

Pri realizácii však musia byť dodržané tieto zásady:

  • murovacie tehly musia byť dokonalé suché najlepšie prekryté na palete výrobnou fóliou.
  • malta musí byť uskladnená v suchu a v plusových teplotách.
  • teplota prostredia pri murovaní musí dosahovať hodnotu, ktorá nie je nižšia ako -5 °C ,
  • pri nízkych kladných teplotách od 0 °C do 5 °C nie je nutné ohrievať zámesovú vodu,
  • pri murovaní pri teplotách od 0 °C do -5 °C musí byť zámesová voda predhriata na 30 °C,
  • po vymurovaní musí byť čerstvo vymurované murivo chránené pred poveternostnými vplyvmi nepremokavou fóliou a teplota nesmie poklesnúť minimálne 14 dní pod -5 °C

ZDROJ: https://mojdom.zoznam.sk/