Na nerozoznanie od pravého dreva sú laminátové podlahy, ktorých popularita v priebehu posledných rokov vzrástla. Rozlíšiť kvalitnú laminátovú podlahu od drevenej je dnes síce čoraz ťažšie, ale cenový rozdiel je citeľný. Okrem iného, drevené podlahy si vyžadujú trochu viac starostlivosti, ako laminátové. Laminátové podlahy sa hodia do každého interiéru, do všetkých štýlov.
Šetrné k životnému prostrediu
Jadro laminátových podláh je vyrobené z ekologicky udržateľných borovíc alebo z dreveného odpadu, lisovaním niekoľkých vrstiev drevovláknitých dosiek. Tým sa vyznačuje ich šetrnosť k životnému prostrediu. Na vrchnej strane dosiek je zlisovaná fotografická potlač s priehľadnou ochrannou vrchnou vrstvou. Fotografická tlač je skopírovaná z ozajstných drevených podláh. Tieto výtlačky vykazujú určité opakovanie a to je jediná vec, ktorá prezrádza, že ide o laminátovú podlahu, avšak pri jednoduchých dekoroch je to ťažšie zistiť. Okrem potlače môže mať laminátová podlaha tri rôzne štruktúry, vďaka ktorým vyzerá ešte porovnateľnejšie so skutočným drevom. A tie sú:
- štruktúrované – majú hmatateľnú povrchovú štruktúru, ktorá dáva podlahe štruktúru podobnú drevu, ale plná kresba dreva nie je rozpoznateľná. Podlahy sú menej šmykľavé.
- Reliéfne – majú hmatateľnú štruktúru dreva, ktorá kopíruje prírodnú textúru dreva a dodáva tak hrejivý a upokojujúci vzhľad a dojem do každého domova.
- Registrovaný reliéf – podlahy, ktoré sa najviac podobajú dreveným podlahám, sú zvyčajne registrované reliéfne. To znamená, že hmatový reliéf tesne kopíruje kresbu dreva na potlači, takže podlaha je takmer na nerozoznanie od drevenej podlahy.
Laminátové podlahy sa teda môžu líšiť štruktúrou, ale aj štýlom povrchovej úpravy v podobe spomínaného dreva, prípadne dlaždíc či kameňa. Môžete si vybrať aj farebné prevedenie, ktoré zodpovedá vašej izbe. Aj interiérový dizajnéri majú tento typ podlahy v obľube pre ich množstvo dizajnov, vzorov, druhov a v nemalej miere aj ceny. Nie je nutné platiť vysokú cenu ako je to v prípade masívneho dreva a navyše, každá doska má konzistentnú kvalitu a vzhľad.
Výhody laminátových podláh
Veľkou výhodou laminátových podláh je ich všestrannosť a na rozdiel od kobercov, mramoru či masívneho dreva aj to, že sú stálofarebné a odolné voči slnečnému žiareniu. Hodia sa do spální, chodieb, obývačiek a ostatných miestností, ktoré nie sú náchylné na vlhkosť, prípadne miesta, ktoré sú často mokré a pravidelne utierané. Ak nemáte vodotesnú podlahu, cez medzery by sa mohla dostať vlhkosť dovnútra a to by podlahu zdeformovalo a napučala by, čím by došlo k jej znehodnoteniu.
Celková životnosť týchto podláh sa odhaduje na 15 až 25 rokov! Všetko však samozrejme závisí od kvality podlahy, čistiacich prostriedkov ale aj priestoru, kde je podlaha položená. Je známe, že nášľapná vrstva je jedna z najodolnejších vrstiev všetkých podláh, odolná voči škrabancom, preliačinám, na rozdiel od dreva nemôže popraskať a je takmer nepriepustná.
Inštalácia laminátovej podlahy
Na položenie týchto podláh nie sú nutné žiadne špeciálne lepidlá, pretože tie sa už vyrábajú so zacvakávacím systémom pero a drážka a dajú sa ľahko zacvaknúť. Nezáleží na tom, aký máte podklad, dá sa položiť na betónové, preglejkové, dlaždicové a rôzne iné typy podláh. Nepotrebujete pribíjať klincami a aj preto je to jedna z najrýchlejších pokládok. Podklad, ktorý sa dáva pod podlahu jej zaručuje pružnosť, čo uľahčuje dlhodobé státie.
Jednoduchá údržba
Tým, že je podlaha odolná voči škrabancom a škvrnám, vyžaduje si len malú údržbu. Ani farebný nápoj jej neublíži. Podlahu, ktorá je hypoalergénna, stačí pozametať a utrieť. Nezachytáva alergény, ani prach, je odolná voči baktériám a plesniam. Pri čistení podlahy používajte primárne čistiaci prostriedok na laminát, pretože väčšina univerzálnych čistiacich prostriedkov má tendenciu zanechávať na podlahe stopy po umytí. Vyhýbajte sa abrazívnym čistiacim prostriedkom, voskom a leštidlám, ktorými môžete narušiť ochrannú povrchovú úpravu. Postačí jemný čistiaci prostriedok, vlhká handrička s mopom. V prípade mechanického poškodenia podlahy je výmena pomerne jednoduchá, najmä ak jej položenie bolo vykonané správne. Pre lepšiu ochranu podlahy môžete vybaviť nábytok plstenými uzávermi, aby sa predišlo poškriabaniu.
Má laminátová podlaha aj nevýhody?
Áno, isteže, tak ako všetko, aj laminátová podlaha má svoje plusy aj mínusy. Najväčšou nevýhodou je asi to, že sa nejedná o pravé drevo. Nedá sa preto brúsiť, ani prelakovať, aby ste po rokoch dodali podlahe nový šat. Brúsením by ste mohli odkryť fotografickú vrstvu a zničiť pružnosť podlahových dosiek.
Aj keď je laminátová podlaha odolná voči vlhkosti, nie je určená na dlhodobé pôsobenie vody, pretože ak sa cez spoje dostane vlhkosť pod povrchovú úpravu, dochádza k jej poškodeniu.
Ďalší negatívny faktor je hluk, ktorý by mohol byť spôsobený nesprávne položenou podlahou, prípadne pokládkou bez potrebnej podložky. Preto dbajte na vhodnosť podložky na redukciu hluku, aby ste predišli zbytočným problémom. V prípade, že si netrúfate na položenie podlahy sami, radšej ju zverte do rúk ostrieľaným majstrom a vyhnete sa tak, tým pár nežiadúcim problémom, ktoré by pri pokladaní mohli vzniknúť a znepríjemnili by vám tak vaše bývanie.
Nestáva sa často, aby by sme povedali, že podlaha ponúka zdravotné benefity, ale v tomto prípade je to naozaj tak, keďže sa na nej nedržia pele a prach ako napríklad v koberci. Zvládne aj vašich domácich miláčikov a ich pozúriky, či dokonca vysoké opätky. Vysoká kvalita a nízka cena, je to, čo z nej robí skvelú hodnotu a navyše v každom cenovom rozpätí, široká škála dizajnu. My v STOVE dúfame, že tento zoznam výhod a nevýhod vám pomohol urobiť to správne rozhodnutie, pokiaľ ide o výber novej podlahy pre váš domov.
ZDROJE: www.solidfloor.com/news-blogs/the-advantages-of-laminate-floors, www.floordepot.in/blog/articles/Advantages-of-laminate-flooring
FOTO: www.freepik.com