Nie je to o vŕtačke ani vrtáku, ale o vŕtajúcom!

Nie je to o vŕtačke ani vrtáku, ale o vŕtajúcom!
23. novembra 2016 Lenka Zummerova
Ty vŕtaj, priateľ nech vysáva

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Tu vrt, tam vrt. Stále sa v domácnosti vyskytne niečo, čo treba prevŕtať, zavŕtať alebo rozvŕtať. A to či už vtedy, keď nás Facebook prestáva baviť a radi by sme si zavesili aj nejakú tú fotečku priamo na stenu, či potrebujeme navŕtať vešiak do drevených dverí, alebo si vrtnúť trebárs do skla kvôli oprave rozbitej vitríny. Pri každom vŕtaní možno ale neustále badať začiatočnícke chyby, ktorými pomaly, ale iste, poškodzujeme vrták, ničíme vrt a divíme sa, že vŕtačka je po pár týždňoch zrelá na invalidný dôchodok.

Mužský vrt vs. ženský vrt

Každý poriadny chlap už niekedy niečo vŕtal. Dokonca aj niektoré nežnejšie pohlavia si to s vŕtačkou vyskúšali. Samozrejme len vtedy, keď ich pán manžel nie je doma, pretože inak im vŕtačku nedajú ani privoňať. Často sa stáva, že majsterky si povedať nedajú a chcú dokázať, že jedna diera predsa nemôže byť problémom. No naraz je z dierky džura či kráter, cez ktorú vidno susedom až do žalúdka. To len preto, že jednotlivé kroky vŕtania, ktoré naozaj existujú, no všetci na nich kašlú, boli aj v tomto prípade opomenuté a zavrhnuté. Na druhej strane však treba povedať, že podceňovanie systému vŕtania nie je len zo strany žien, ale i mužov. A to dokonca v ešte väčšom rozsahu!

No a čo vás po „zlatej“ hádke či miernemu škriepeniu dokáže najrýchlejšie uzmieriť? No predsa hrejivý a útulný pokoj z horiaceho krbu. Viac TU!

Čo, kde, kedy, prečo, začo, načo, ako vŕtať?

Väčšina ľudí upne do vŕtačky prvý vrták, ktorý mu spadne z nebies. Potom sa divia, že im práca nejde odruky, ale skôr ako v lete na saniach. Určité vrtáky potrebujete na drevo, iné k zdolanie železa, sadrokartónu či betónu. Univerzálny vrták do kovu, dreva, plastu a muriva síce existuje, ale používa sa len zriedka, pretože s takýmto vrtákom to nie je to pravé orechové. Aby vám šla práca poľahky, nestačí len kvalitná vŕtačka so správnym vrtákom, ale treba tiež vedieť, ako do jednotlivých materiálov vŕtať:

Vŕtanie do dreva

Používajú sa všetky druhy špirálových alebo skrutkovitých vrtákov do mäkkého i tvrdého dreva. Čím väčší otvor vŕtate, tým nižšie otáčky by ste mali zvoliť. Aby sa vám pri hlbokom vŕtaní dreva vrták nezanášal, mali by ste ho občas vytiahnuť a zbaviť triesok. Riešením sú hadovité vrtáky s drážkou, ktorá triesky odvádza na povrch.

Vŕtanie do muriva

Pri vŕtaní je najdôležitejšie zvážiť, či budete vŕtať s príklepom alebo bez neho. Do betónu a kameňa je potrebné vŕtať s príklepom pomocou vŕtacieho kladiva. Problém s príklepom a tvrdosťou materiálu potom nastáva u sadrokartónu, obkladačiek či dlaždíc, ktoré sú podobné tehle, pretože silný príklep ich demoluje.

Vŕtanie do kovu a plastu

Tieto materiály sa vŕtajú trieskovým obrábaním, čo znamená, že vrták odrezáva z vŕtaného materiálu malé triesky. Aj preto je potrebné sa viac zamyslieť nad brúsením vrtáku. Pre všetky typy je dôležité ich pravidelné mazanie. Pre vŕtanie nerezových materiálov sa vyžaduje dbať na to, aby ste mali vždy čistý vrták, s ktorým ste predtým nevŕtali do obyčajného železa. Nezabudnite pri vŕtaní dodržiavať prestávky, aby sa vrták neprehrieval.

Vŕtanie do skla

Vŕtať by ste mali špeciálnym vrtákom na sklo a hlavne s citom, v žiadnom prípade na vŕtačku netlačte. Pri vŕtaní do skla sa odporúča upnúť vŕtačku do stojanu. Sklo by malo ležať na mäkkej, ale zároveň rovnej a pevnej podložke. V priebehu vŕtania je vhodné vrták ochladzovať vodou či petrolejom.

Ty vŕtaj, priateľ nech vysáva

Aj keď vieme, že málokto na to berie ohľad, musíme napísať, že počas vŕtania by ste na sebe mali mať ochranné okuliare a rukavice. A ešte posledná vec. Pred vŕtaním vás tiež často odrádza hroziaci neporiadok. Čo s tým? Ako alternatívu môžete pod otvor prilepiť vrecúško alebo preložený hárok papiera so zahnutými rožkami. Podlahu pod otvorom by ste zas mali zakryť lepenkou či fóliou. Môžete tiež poprosiť priateľa, aby pod otvorom pridržal hadicu zapnutého vysávača. Pár techník si pozri aj v tomto videu TU! Okrem toho pamätaj, že vŕtať sa ti oplatí len do dvaciatej a najideálnejšie vtedy, keď susedia nie sú doma, inak vás zahlušia a s tým vysávačom vám určite nepomôžu. Ale to už je iný príbeh, ktorý iste veľmi dobre poznáte.

Mimochodom, Santa s Ježiškom klopú na dvere, znova majú v plánoch všetkých obdarovať. A čo ty, nechcel by si tiež priložiť ruku k dielu? Máš jedinečnú šancu obdarovať svojho blízkeho kvalitnou vŕtačkou značky Melabo. Tak neváhaj, klikaj SEM! a zapoj sa do súťaže.