Pracovná obuv, ktorú potrebujete

Pracovná obuv, ktorú potrebujete
30. mája 2022 Andrea Macekova

Vysokou prioritou každého pracovníka je postarať sa o svoje nohy, na ktorých je pracujúci človek závislý. Je veľmi dôležité vybrať si pre vaše povolanie správny druh pracovnej obuvi. Pretože zatiaľ čo štandardná sada štupľov do uší alebo ochranných okuliarov môže pokrývať širokú škálu povolaní a možných nebezpečenstiev, správna bezpečnostná obuv musí vyžadovať oveľa viac pozornosti, aby ste sa uistili, že si zakúpite tú správnu. Nebezpečenstvo nôh na pracovisku existuje v mnohých rôznych formách, preto sa musia používať vhodné ochranné prostriedky v obuvi. Každý, kto pracuje s ťažkými strojmi, nebezpečnými predmetmi a chemikáliami, by mal nosiť zodpovedajúcu bezpečnostnú obuv, aby sa predišlo nehodám.

Ako si vybrať topánky

Bezpečnostná obuv má šesť úrovní ochrany. Ako už bolo vyššie spomenuté, obuv si musíte vyberať na základe nebezpečenstiev, ktoré hrozia na vašom pracovisku. Napríklad, ak pracujete na mieste, kde vám môžu hroziť padajúce predmety, výber topánok, ktorý podporí iba vaše členky nerieši príslušné riziko. Pracovné topánky s oceľovou špicou sú najlepšou ochranou pre viaceré nebezpečenstvá na mnohých pracoviskách. Sú však pre vás tou správnou voľbou?

Štandardná špecifikácia na ochrannú (bezpečnostnú) obuv so špičkou, pokrýva minimálne požiadavky na dizajn. Certifikovaná obuv musí najskôr spĺňať požiadavky na odolnosť proti nárazu a stlačeniu. Potom môžu byť splnené ďalšie požiadavky, ako je metatarzálna ochrana, vodivá ochrana, odolnosť voči elektrickému nebezpečenstvu, ochrana proti statickej elektrine a ochrana proti prepichnutiu. Toto sú niektoré z najčastejších potenciálnych nebezpečenstiev, ktoré si vyžadujú ochranu na nohy.

Obuv podľa potreby ochrany vašich nôh

  • Chlad – Práca v chladných podmienkach znamená, že je potrebné sa poriadne obliecť, aby ste sa udržali v teple a vaša obuv nie je výnimkou. Nie každá obuv je vodotesná alebo zateplená, aby vás chránila pred chladom, dažďom a snehom. Preto zateplené pracovné topánky sú nutnosťou, ak pracujete vonku alebo ste vystavení iným chladným podmienkam. Chodidlám, ktoré nie sú v teple a správne izolované proti chladu, hrozia omrzliny a iné riziká spojené s prechladnutím. Zvýšte pohodlie pre svoje nohy a ochráňte ich pred chladom
  • Vlhkosť – Pohybom sa produkuje veľké množstvo tepla a vlhkosti. Je dôležité odvádzať vlhkosť od tela, aby ste ju necítili, pretože tá ľahko spôsobí nepríjemné ochladzovanie tela. Práca vonku znamená byť vystavený okrem chladu a tepla aj vlhku. Preto správna pracovná obuv vám pomôže udržať si príjemný pocit aj pri intenzívnej aktivite a vlhkosti. Vodeodolné kožené topánky sú obľúbené pri práci v takomto prostredí pretože okamžite odvádzajú vlhkosť.Tým, že si udržíte nohy v suchu ich zároveň chránite pred chladom a okrem toho vás správne zvolená obuv chráni aj pred plesňami, hnilobou a rastom húb.
  • Padajúce predmety – Ak pracujete v priestore, kde hrozí pád predmetov, určite sa vám budú hodiť bezpečnostné topánky s oceľovou špičkou. Sú to čižmy, ktoré majú ochranu v oblasti prstov. Teraz sa však okrem oceľovej špičky vyrábajú aj špičky v iných kompozitných materiáloch.
  • Ostré predmety – tie na podlahe predstavujú nebezpečenstvo na pracovisku, pretože môžu prepichnúť podrážku bežnej obuvi a zraniť vašu nohu. Obuv odolná proti prepichnutiu obsahuje oceľovú alebo kompozitnú dosku umiestnenú v medzipodošve, ktorá chráni pred nebezpečenstvom šliapania na ostré predmety.
  • Klzké povrchy – Niektoré pracovné situácie vyžadujú, aby ste pracovali na klzkom povrchu a výber bezpečnostnej obuvi s dobrou priľnavosťou vás môže uchrániť pred týmto druhom rizika. Protišmykové topánky sa vyžadujú v mnohých priemyselných odvetviach. Dodávajú sa s podrážkou znižujúcou klzkosť, ktorá by spôsobila pád alebo nehodu.
  • Pár ďalších vecí o pracovnej obuvi – Pri kúpe správnej pracovnej obuvi je potrebné zvážiť ešte niekoľko faktorov. Pri skúšaní sa uistite, že cítite oporu v klenbe a členku, a že sa vám v skúšaných topánkach pohodlne stojí a pohybuje, a že vám dobre sedia. Voľná ​​topánka môže byť sama o sebe pracovným nebezpečenstvom. Vždy sa uistite, že obuv, ktorú si vyberiete, zodpovedá bezpečnostným rizikám vo vašej firme. Svoje nohy si dobre chráňte– na nich musíte stáť!

Oceľová a kompozitná špička v obuvi

Oceľová špička pomáha chrániť prsty na nohách pred poranením na pracovisku, ako sú rezné rany, stlačenia alebo rozdrvenie padajúcimi predmetmi, ostrými hranami, lanami, reťazami, kolesami alebo ozubenými kolesami strojov, či brúsením. V prípade nehôd by mala oceľová špička ochrániť pred porezaním alebo prepichnutím kože, svalov, väzov, cievnych nervov. Topánky s oceľovou špičkou sú vyrábané s kožou alebo inými odolnými materiálmi na vonkajšej strane, ktoré sú mäkké vo vnútri. Bezpečnostná obuv s oceľovou špicou sa v stavebníctve a strojárstve vyžaduje.

Ako oceľ, tak aj špeciálne tvrdený plast má vynikajúcu odolnosť. Výrobca môže kombinovať materiály, ako sú špeciálne polyméry a keramické materiály tak, aby napodobnil rovnakú pevnosť hrotu ako pri obuvi chránenej oceľou. Kompozitné materiály ponúkajú v porovnaní s oceľou niekoľko výhod. Napríklad nespôsobujú problémy so zadržiavaním tepla alebo chladu v závislosti od vonkajšej teploty. Tiež nie sú príliš ťažké ako oceľ a zároveň chránia prsty na nohách pred nebezpečenstvom. Tento materiál sa môže stretnúť pri práci rovnakým spôsobom ako oceľ. Kompozitné materiály používané v bezpečnostných topánkach sú tiež pohodlnejšie na nosenie. Keďže ide o obuv, ktorá využíva relatívne nové technológie, môže byť ťažšie nájsť ju v obchodoch.

Tipy na výber ideálnej pracovnej obuvi pre vašu pracovnú situáciu

Základná bezpečnostná obuv musí vždy spĺňať bezpečnostné požiadavky na obuv. Pri kúpe takejto obuvi si všímajte:

  • správnu podrážku a pätu – (odolnosť proti prepichnutiu, pošmyknutiu)
  • hmotnosť topánky
  • vodotesnosť, priedušnosť a izoláciu
  • ľahkosť a pohodlnosť

Záverečné slová

Na trhu je k dispozícii množstvo druhov bezpečnostnej obuvi, vďaka čomu si každý môže vybrať tú najvhodnejšiu pre svoju prácu a potreby.

Nosenie perfektnej bezpečnostnej obuvi pre váš typ nohy a so správnou ochranou proti typickým rizikám vašej práce zabráni nehodám. Nikto sa nechce pri práci zraniť, či dokonca utrpieť trvalé poškodenie zdravia. Aby ste sa vyhli takýmto rizikám, je dôležité dodržiavať predpisy a vždy, keď je to potrebné, nosiť bezpečnostnú obuv. Myslite na to!

 

ZDROJE: www.grainger.com/know-how/safety/ppe-in-the-workplace/foot-protection/kh-work-footwear-needs, www.hoodmwr.com/types-of-work-boots

FOTO: www.freepik.com