Schody ako kľúč k dokonalej harmónii

Schody ako kľúč k dokonalej harmónii
28. februára 2022 Wordbajan Wordpress

Základným prvkom každej viacpodlažnej stavby sú schody. Tie tu boli už od čias, keď si ľudia uvedomili, že možnosť využiť priestor nad úrovňou terénu a zväčšiť obytnú plochu.

Schody môžu ponúknuť pocit zvedavosti a tajomstva v tom, k čomu vedú, keď úplne nevidíte, čo je na ich druhom konci.

Umiestnenie schodiska v rámci dispozície novostavby je vždy dôležitým rozhodnutím, pretože často určuje dispozičné riešenie celej nehnuteľnosti. Nemali by ste naň pozerať iba ako na nevyhnutnosť, ktorá vám pomôže dostať sa do horných poschodí domu, spálne alebo na slnečnú terasu, ale venujte mu čas a vytvorte si z neho dizajnový vrchol vašej domácnosti. Aj na schody vplývajú rôzne módne trendy a existuje viacero štýlov schodísk, ktoré musíte vhodne prispôsobiť do priestoru, aby pôsobil prirodzene a esteticky.

Schodisko poskytuje vizuálne spojenie priestoru a toto je príležitosť, ktorá sa môže stratiť v mnohých dizajnoch. Schodiská môžu skutočne vizuálne otvoriť domov a môžu opticky vytvárať dojem objemu, a to aj vo veľmi kompaktných domoch.

Keď schody plnia aj inú ako základnú funkciu

Schody sú skvelé aj pre iné ako praktické využitie. Môžu slúžiť ako priečka, alebo aj ako kreatívna možnosť skladovania. Pod schody si viete osadiť skrinky, ktoré budú slúžiť ako šatník, prípadne spraviť police na knihy a do stúpačiek môžete schovať zásuvky.  Schody môžete mať:

  • otvorené – stúpačky, alebo časť stúpačiek neexistuje
  • zatvorené – majú pevnú stúpačku a cez schodisko nevidíte

Typy  schodov / schodísk

Zo schodiska si viete vytvoriť veľmi silný estetický prvok. Každý typ schodiska má svoje výhody a nevýhody. Priblížime si najbežnejšie typy a formáty schodov, ktoré vám budú nápomocné pri výbere pre váš projekt.

Rovné schody – priame schodisko, ktoré sa vyznačuje jedným lineárnym ramenom bez zmeny smeru a je najbežnejším dizajnom. Ich výhodou je jednoduchá výstavba, nepotrebujú žiadnu špeciálnu oporu a aj montáž zábradlia je oveľa jednoduchšia. Sú transparentné, cenovo dostupné a pre človeka najjednoduchšie. Medzi nevýhody môžeme zaradiť ich základný vzhľad a vizuálne nie sú veľmi zaujímavé. Šmrnc im môžete dodať pomocou otvorených stúpačiek, moderných materiálov a kovových zábradlí. Mínusom je aj to, že zaberá väčšie množstvo lineárneho priestoru.

Schody v tvare „L“ – ďalším typom schodísk sú schody v tvare L, alebo ináč nazývané aj štvrťotáčkové. Hlavnou črtou tohto schodiska je otočenie o 90 stupňov doprava, alebo doľava s podestou v strede schodiska. Sú vizuálne zaujímavejšie, zaberajú menej miesta a ich umiestnenie môže byť aj v rohu miestnosti. Za benefit sa považuje, že sú bezpečnejšie, keďže podesta poskytuje miesto na odpočinok a tiež je znížený počet schodov, z ktorých by ste mohli naraz spadnúť. Poskytujú vizuálnu bariéru medzi poschodiami, čím chránia vaše súkromie. Medzi negatíva tohto typu schodiska patrí ich zložitejšia výstavba, nutnosť zabudovania nosnej konštrukcie pre podestu do okolitých stien a možný problém pri vynášaní nábytku či iných väčších predmetov.

Schody v tvare „U“ – sú formou priamych schodov, ktoré sa vyznačujú otočením o 180 stupňov na odpočívadle umiestnenom medzi dvoma paralelnými ramenami schodiska. Tieto schody zaberajú oveľa menej lineárneho priestoru ako priame schody.

Zakrivené schody – sú známe tým, že nemajú podestu, ale súvislú sadu schodov, ktoré sledujú ohyb zábradlia. Napriek tomu, že sa často považujú za tradičné, viete ich aplikovať aj do moderného dizajnu. Ak sú dostatočne široké, aj ťažký nábytok po nich hravo vynesiete. Vynikajú svojou eleganciou. Pre staviteľov sú tieto schody výzvou, pre množstvo detailov, ktoré si dané schody vyžadujú .

Točité schody – používajú sa vo veľmi malých priestoroch a majú špecifický kompaktný dizajn, kde hlavným bodom je stĺpik, ku ktorému sú pripevnené všetky stupnice.  Hodia sa k nim rôzne štýly zábradlia, ktoré dokáže ovplyvniť celkový vzhľad schodov. Najväčším mínusom tohto typu schodiska je presúvanie veľkých predmetov hore a dole. Okrem iného tieto schody bývajú často tak úzke, že po nich môže ísť iba jeden človek.

Či už sa rozhodnete vaše schodisko predstaviť ako dominantu, alebo schovať ho, vopred zvážte priestorové možnosti. U nás v STOVE si zakúpite materiál na železo – betónové schodisko, rôzne kotvy na ukotvenie schodiska do steny, ale aj podlahu na stúpačky, či už vo forme rozmanitých druhov dlažieb, plávajúcej podlahy, ba dokonca aj OSB dosiek.

ZDROJE: https://www.pearstairs.co.uk/blog/why-we-need-stairs/, https://blog.lapeyrestair.com/types-of-stairs, https://undercoverarchitect.com/designing-stairs/

FOTO: https://www.freepik.com/