Spoznajte 8 spôsobov vykurovania a zima vám už nikdy nebude

Spoznajte 8 spôsobov vykurovania a zima vám už nikdy nebude
9. októbra 2024 Wordbajan Wordpress

Dedo mráz si už leští svoju kúzelnú palicu, ktorou zamrazí nie jedno miesto okolo nás. Nevieme teraz s určitosťou povedať, či zima bude o niečo teplejšia ako tá minulá, alebo ešte o niečo mrazivejšia. V každom prípade na ňu musíme byť všetci zdatne pripravení. Na pomoc treba privolať kúrenie. Aké je to najvýhodnejšie?

Treba zvážiť viaceré kritéria

Aké vykurovanie zvoliť pre dom, je často dilemou číslo jeden. Plynový, alebo elektrický kotol či zaobstarať si kotol na tuhé palivo? Správne rozhodnutie je na vás, ale vždy ste do istej miery limitovaní. Či už to dostupnosťou energie v danej lokalite, prevádzkovými nákladmi, časovou aj technickou náročnosťou obsluhy a, samozrejme, obstarávacou cenou. Jedine spoľahlivé a ekonomické vykurovanie vám zaistí dostatočný komfort. Preto by ste túto časť pri stavbe nového domu či rekonštrukcii určite nemali podceniť.

Z čoho vyberať?

No, je toho viac než len dosť. Topiť môžete elektrinou, zemným plynom, uhlím, polenovým drevom alebo briketami, tepelným čerpadlom, vykurovacím olejom či inou biomasou. Zamerajme sa teraz bližšie na u nás najbežnejšie i menej bežné zdroje tepla:

Elektrické kúrenie

Najväčšou výhodou je, že elektrická energia je dostupná takmer všade a je ľahké ju rozviesť do všetkých miestností v obytnej jednotke. Patrí však jednoznačne k tým najdrahším. Na druhú stranu je ale najkomfortnejšie. Kúrenie elektrinou by teda malo byť vyhradené len pre tie domy, ktoré majú malé tepelné straty alebo v nich nemožno použiť iný, výhodnejší zdroj energie.

Plyn

Ide o častý a obľúbený spôsob vykurovania. Výhodou plynového kúrenia je ľahká regulácia výkonu s minimálnou produkciou škodlivých emisií. Takéto vykurovanie je o čosi lacnejšie ako to elektrické. Zásobovanie je veľmi pohodlné a, navyše, bez potreby skladových priestorov.

Plynové kotly možno rozdeliť na nízkoteplotné, vysokoteplotné a kondenzačné. U nás sú najobľúbenejšie kondenzačné, hlavne pre pomer medzi výkonom a cenou. Takéto kotly sú najvhodnejšie pre nízkoteplotné vykurovacie systémy (podlahové a stenové vykurovanie). Pre vysokoteplotné vykurovacie systémy (ak kúrite radiátormi) sú vhodnejšie nízkoteplotné plynové kotly.

Mnoho ľudí z rodinných domčekov sa vďaka nedostupnosti plynu a drahej elektrine vracia k tradičnému spôsobu vykurovania. Je síce lacné, ale náročnejšie na obsluhu, uskladnenie, je menej pohodlné. Takým je aj napríklad…

Kúrenie uhlím

Hnedé uhlie je jedným z najlacnejších palív. Na druhú stranu však ide o najhorší zdroj tepla, čo sa týka znečistenia. Tiež komfort kúrenie nie je príliš honosný. Čierne uhlie je pre ovzdušie šetrnejšie, ale aj drahšie ako hnedé uhlie. Uhlie sa oplatí zháňať v lete, pretože s blížiacou sa vykurovacou sezónou cena vzrastá. Aj napriek tomu vás vykurovanie uhlím príde omnoho lacnejšie než vykurovanie vyššie uvedenými zdrojmi. Na druhej strane, pri kúrení týmto tuhým palivom ide v dnešnej dobe skôr o prežitok. Drevo a biomasa sú predsa len obnoviteľné suroviny, a teda majú väčšiu budúcnosť ako uhlie. Ale nepredbiehajme!

Drevo a brikety

Drevo patrí k najvýhodnejším zdrojom tepla aj napriek tomu, že jeho cena tiež začína stúpať. Pod pojmom biomasa však nerozumieme len kusové drevo, drevný odpad ako je kôra, štiepka, piliny, slama či tiež suché časti rastlín pestovaných na účel spaľovanie, akými sú topoľ, osika, vŕba, šťaveľ, konope, slonia tráva a pod.

Na kúrenie drevom je najvhodnejší splynovací kotol, ktorým môžete dosiahnuť až 90-percentnú účinnosť, a výkon kotla môžete plynule regulovať od 40 do 100%. Na účely vykurovania v bytových domoch prichádza do úvahy prakticky len kusové drevo a brikety. Pamätajte však, že je potrebné myslieť na to, že drevo musíte priviezť, nachystať ho, uložiť, skladovať tak, aby dostatočne preschlo, a až potom prikladať.

Nič to nemení na tom, že u nás je spôsob vykurovania drevom stále veľmi cenený. Slovenská tradícia a zvyk či dokonca túžba je priložiť svoje polienko do ohníka a pohrabať sa v pahrebe. Keď patríte aj vy medzi fajnšmekerov tejto tradície, zamerajte svoj pohľad na veľmi lukratívne zľavy krbových kachlí, ktoré Stova Baumarket ponúka v mesiaci október.

Kvapalné palivá

Ohrievače na skvapalnený propán alebo ľahký vykurovací olej majú zhruba rovnaké vlastnosti ako piecky plynové, cena energie je ale vyššia a je potrebné mať zásobník paliva.

Tepelné čerpadlo

Jedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré za pomoci malého množstva elektrickej energie dokáže premeniť nízkopotenciálové teplo zo zeme, vody alebo vzduchu na tepelnú energiu postačujúcu na udržanie príjemnej klímy v domácnosti aj počas zimy. Treba si ale uvedomiť, že ide o veľmi ekologický spôsob vykurovania, ktorý využíva obnoviteľné zdroje, je náročný na prevádzku, pričom počiatočné náklady niekoľkonásobne prevyšujú všetky doteraz spomenuté zdroje tepla. Tieto zariadenia pasujú do moderných rodinných domov s malými tepelnými stratami a nízkotepelnou vykurovacou sústavou.

Solárna energia

Ide o ďalší obnoviteľný zdroj energie, ktorý je dobre využiteľný pre ohrev vody a do istej miery aj pre vykurovanie. Základnou výhodou je široká dostupnosť, veľmi podstatnou nevýhodou potom sezónne a denné výkyvy energie. Bohužiaľ v zime, kedy v dome potrebujeme najviac tepla na vykurovanie, je slnečný svit najmenší a v letnom období, kedy nám slnko dodáva najviac energie, je potreba tepla na vykurovanie nulová.

Tu sa tak žiada možno kombinácia niekoľkých tepelných zdrojov. Ak po väčšinu roka využívate tepelné čerpadlo s minimálnymi nárokmi na prevádzku, doplnené slnečným kolektorom, ktorý takmer 10 mesiacov v roku zabezpečí ohrev vody, pričom len v tých najhladnejších obdobiach prikúrite elektrinou alebo plynom, potom budú úspory pri prevádzke naozaj citeľné.

Infračervené vykurovanie

Novinkou v oblasti vykurovania sú infračervené tepelné žiariče. Toto vykurovanie je vhodné iba pre menšie domy a byty s menším počtom miestností, keďže teplo sa vrství v miestnosti len minimálne. Ale je to pomerne jedno z najmenej finančne náročných spôsobov vykurovania. V každej miestnosti sa dá teplota regulovať samostatne a energia sa akumuluje aj v stenách a podlahe. Negatívom je nízka životnosť a relatívne vysoká poruchovosť infračervených panelov.

Uvažujte a hlavne vyberte správne

Chcete príjemné bezstarostné bývanie a čo najnižšie náklady za rozumné peniaze? Kúrenie často robí veľkú časť nákladov na stavbu i budúcu prevádzku domu. Našťastie je možné náklady za neho výrazne znížiť. Samozrejme, jedine vtedy, keď toto rozhodnutie nepodceníte. Zvažujte teda voľbu kúrenia naozaj rozvážne. Neuspokojte sa s názormi, ktoré pozbierate “pri poháriku”.

zdroj: Stavba a prevádzka domu, Urob si sám, Všetko o bývaní, krotiteliaenergii.sk, nazeleno.cz, finexpert.e15.cz