Každý z nás pozná pleseň a nik si ju v domácnosti neželá.
Vonku je pleseň prirodzená a neškodná ako tráva a lístie. Aj keď môže dôjsť k prudkým sezónnym nárastom plesní, podobne ako pri peľoch, vonkajšia pleseň je zriedkavo problémom. Rast plesní v interiéri je však iný príbeh. Žiaľ, vysoké koncentrácie plesní v domácnostiach môžu spôsobiť zdravotné problémy od mierneho podráždenia až po chronické respiračné stavy.
Pleseň môže rásť na stenách, skrinkách, nábytku a iných povrchoch, ba dokonca bežne sa vyskytuje v pivniciach či kúpeľniach.
Čo je to vlastne pleseň
Pleseň je druh huby, ktorá klíči z mikroskopických spór vznášajúcich sa vo vzduchu a najlepšie sa im darí vo vlhkom a teplom prostredí. Keď zhluky spór plesní rastú na povrchoch, začnú sa rozmnožovať a stanú sa viditeľnými pre ľudské oko. Plesne sa líšia vo farbe a vzhľade, vďaka čomu sú ľahko rozlíšiteľné a môžu byť drsné, zamatové alebo slizovité a vidíme ich v čiernej, modrej, zelenej, ale aj žltej farbe. Darí sa im vo vlhkom prostredí a mnohokrát ju človek skôr cíti, ako vidí, zvlášť ľudia, ktorí majú alergiu na plesne, prípadne astmu sú naň veľmi citliví a dýchanie mikroskopických spórov im môže vyvolať záchvat.
Ako môže ovplyvniť vaše zdravie
To, ako pleseň ovplyvní vaše zdravie závisí aj od toho, ako dlho ste jej boli vystavení, aký druh plesne to je, a v akom množstve. Aj keď väčšina plesní nie je životu nebezpečná, môže viesť k nepríjemným symptómom ako sú:
- Kašeľ a sipot
- Upchatý nos
- Kýchanie
- Bolesť hrdla
- Podráždenie očí a pokožky
- Bolesť hlavy
- Suchá pokožka
Čierna pleseň je najväčším ohrozením pre človeka, pretože produkuje mykotoxíny. Preto najlepším spôsobom ako predchádzať týmto zdravotným rizikám a riešiť problémy s plesňou je zabrániť jej výskytu.
Ako chrániť domov pred plesňou
Pleseň pre svoj rast potrebuje špecifické prostredie. Pokiaľ si také nájde, môže rýchlo rásť. Ako už bolo spomenuté, darí sa jej vo vlhkom prostredí a tme. Dokáže prežiť v širokom rozsahu teplôt, od tesne nad bodom mrazu až po približne 48 °C. Neznáša UV žiarenie preto na priamom slnku nerastie. Z toho vyplýva, že ju nájdeme skôr v pivniciach, kúpeľniach, skladových priestoroch, tmavých kútoch a inde. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu predchádzať plesniam v rôznych častiach vášho domova
- Suterén – na zníženie vlhkosti vo vzduchupoužite odvlhčovač alebo klimatizáciu, dostatočne vetrajte a udržiavajte čistotu
- Kúpeľne – po sprchovaní alebo kúpeli otvorte okno, spustite ventilátor aspoň 15 minút po sprche alebo kúpeli, skontrolujte obklady, či nemajú problémy s utesnením, odstráňte prebytočnú vodu z dlaždíc a umývadla pomocou uterákov
- Skladové priestory – zabezpečte dostatočné vetranie priestoru
Sanácia plesní
Sanácia plesní zväčša začína vizuálnou kontrolou, aby sa preverilo, či postačí jednoduchá sanácia, ktorú zvládnete svojpomocne, alebo je potrebné prizvať si odbornú pomoc. Vizuálna kontrola prebieha vo vnútri domu aj mimo neho, vrátane oblasti dopadu. Mali by sme vedieť, ako je dom napadnutý a čo ovplyvňuje vznik plesní, až potom riešiť jej odstránenie.
V prípade vzniku malej plesne sa môžete pustiť do sanácie sami a to tým, že si zakúpite u nás v STOVE prípravky na odstraňovanie plesní. Najlepším riešením sú produkty, ako je chlórové bielidlo, peroxid vodíka, bórax a destilovaný biely ocot. Bez ohľadu na to, ktorý prostriedok použijete, naneste ho na postihnuté miesto na stene, ale neoplachujte, pretože prostriedok bojuje s rastom plesní. Nechajte ho vyschnúť na vzduchu. Ak sa jedná o kúpeľňu, tam naneste roztok, nechajte pôsobiť aspoň 15min a následne dôkladne vydrhnite.
V prípade kobercov, či závesov sa odporúča prv prekefovať povrchové plesne a potom, ak sa dá, tak vyprať pri najvyššej možnej teplote.
Ak je pleseň rozsiahla, ktorá si vyžaduje aj prípadne stavebné úpravy, odporúčame, povolať si odbornú pomoc. Niekedy je totiž nutné vymeniť poškodenú izoláciu, ktorá vznikla v priestore medzi sadrokartónom a stenou. Časti, ktoré nie je možné odstrániť a vymeniť, je nutné ošetriť chemikáliou, ktorá ničí plesne a následne brúsením odstrániť hrubé nečistoty. Posledným krokom je zapuzdrenie pomocou antibakteriálnej úpravy, ktoré vytvorí bariéru, aby sa pleseň nevytvárala znovu.
Ak proces čistenia neprebehol správne, pleseň sa do 72 hodín môže objaviť znovu.
Vyvarujte sa nebezpečenstvu pri čistení
Veľký pozor pri odstraňovaní plesne si dávajte na pokožku, oči, ústa, nos. Keďže pracujete s chémiou, ústa a nos si nenechávajte nikdy odkryté, mohlo by dôjsť k respiračným problémom. Taktiež sa holými rukami nedotýkajte plesnivých miest. Počas čistenia si doprajte čo najväčšie prúdenie vzduchu. Je to výhodne pre vaše zdravie, ale aj pre to, že sa za pomoci prúdenia vzduchu dokážete plesne zbaviť oveľa skôr.
Na záver pripomíname, že pleseň môže byť obrovským problémom. Odstránenie vlhkosti a zabezpečenie správneho vetrania sú dva z najlepších spôsobov, ako zabrániť prepuknutiu plesní, Dbajte o to, aby ste s plesňou nikdy nestretli! Ak sa tak predsa len stane, u nás v STOVE vám nielen poradíme, ako s ňou bojovať, ale odporučíme vám aj tie najlepšie prípravky na jej odstránenie.
ZDROJE: https://jselabs.com/blog/household-mold/, https://www.viphomelink.com/blog/mold-in-your-house-how-to-banish-and-prevent-it/
FOTO: www.freepik.com