Na tvare vašej strechy záleží !

Na tvare vašej strechy záleží !
15. februára 2022 Wordbajan Wordpress

Vo všeobecnosti platí, že akákoľvek strecha má rovnakú základnú funkciu, len spôsob, akým to robia je odlišný. Strecha je vlastne vrchný plášť budovy, ktorý chráni váš dom pred poveternostnými vplyvmi a pôsobí aj izolačne. Preto, pred stavbou strechy musíte urobiť viacero rozhodnutí ohľadom materiálov, dizajnu, rozpočtu, atď.

Z najbežnejšie dostupných typov striech poznáme:

  • sedlovú
  • valbovú
  • manzardovú
  • rovnú

Jednoduchá charakteristika typov striech

Jedným z najbežnejších klasických štýlov je sedlová strecha. Je vytvorená dvoma spojenými šikmými stranami, ktoré tvoria hrebeň. Práve pre ich jednoduchosť sú tieto strechy obľúbené a lacnejšie ako mnohé extravagantné. A hoci majú jednoduchý dizajn, svoju funkciu pri odvádzaní dažďa a snehu plnia dokonale. Samozrejme aj to záleží od jej sklonu.

Podobne ako sedlová strecha, aj valbová je štandardným štýlom, ktorý môžete vidieť na rodinných domoch. Ich stavba nie je náročná a sú cenovo prijateľné. Môžete ju implementovať aj na komplikovanejšie štruktúry, ako sú domy v tvare L. Túto strechu tvorí centrálny hrebeň, ktorý sa zvažuje na štyri strany a tie umožňujú efektívnejšie rozloženie hmotnosti a tlaku, čo je aj jednou z architektonických výhod. Sú vysoko efektívne pri zvládaní dažďa a snehu a v kombinácii s jeho ďalšími výhodami to môže znamenať nižšie náklady na údržbu a dlhšiu životnosť strechy.

Veľmi populárna je aj manzardová strecha. Má lomenú strešnú plochu a sedlovú strešnú konštrukciu, čo znamená, že horná časť strechy má menší sklon, ako dolná časť. Konštrukcia týchto striech je síce o čosi drahšia ako bežné štýly a môžu vyžadovať väčšiu údržbu, avšak majú tú výhodu, že sú navrhnuté tak, aby maximalizovali priestor v podkroví. V izbách pod takouto strechou je dostatok svetla, pretože svetlo prichádza zo všetkých štyroch strán. Nevýhodou týchto striech je, že nie sú veľmi odolné voči nepriazni počasia, a preto by sa nemali stavať v oblastiach, kde je silný vietor, sneh a dážď.

Strechy, ktoré sa bežnejšie využívali na komerčných budovách, môžeme čoraz častejšie vidieť aj na rodinných domoch. Jedná sa o ploché strechy. Aj keď sa zdá, že tieto strechy sú úplne rovné, nie je to tak. Majú nízky sklon, ktorý umožňuje odvádzanie dažďovej vody do odkvapov. Ich veľkou výhodou sú nízke stavebné náklady na montáž a tiež sa môžu použiť aj lacnejšie druhy krytín.

 

 

Šikmá strecha a jej plusy a mínusy

Šikmé strechy môžeme vidieť na väčšine nehnuteľností. Za šikmú strechu sa považuje strecha, ktorá má 18 a viac stupňový sklon. Na tieto typy sa často používajú strešné krytiny v podobe asfaltových šindľov, keramickej, betónovej či vlákno-cementovej krytiny, vlnitých dosák a iných. Ich najväčšou devízou je prietok vody. Tým, že sú šikmé a gravitácia nepustí, tak sneha a dážď ľahko padá do odkvapov a strecha ostáva suchšia, čo napomáha predchádzať tvorbe plesní a to predlžuje životnosť strechy. Šikmá strecha je aj z hľadiska interiéru zaujímavá, pretože si tam viete vybudovať, buď skladovací priestor, alebo po zateplení pripraviť podkrovné bývanie. Ako nevýhodu šikmých striech môžeme uviesť ťažší prístup na strechu v prípade inštalácie, alebo jej údržby a preto nie je efektívnou voľbou pre komerčné budovy.

Strecha s nízkym sklonom

Keď sa hovorí o streche s nízkym sklonom, často sa hovorí aj o plochej streche. Aby boli splnené kritéria nízkeho sklonu, ten musí byť menší ako 18 stupňov. Takéto strechy sú často používané na komerčných budovách , pretože priemyselné budovy majú oveľa väčšiu plochu ako obytné priestory a strecha s nízkym sklonom je cenovo oveľa výhodnejším riešením. Kým šikmá strecha nám ponúka možnosť obytného priestoru, naopak, strecha s nízkym sklonom nám dáva iné možnosti jej využitia. Veľmi obľúbenou možnosťou je slnečná terasa, ktorá sa dá veľmi ľahko na takejto streche naprojektovať. No, ani nízke strechy nie sú bez istých rizík a nevýhod. Pre tieto strechy platí, že máte obmedzenejší výber dostupných strešných krytín. Ak žijete v oblasti, kde je snehová nádielka väčšia, tieto strechy sa neodporúčajú, pretože ťažký sneh by mohol viesť až k zrúteniu strechy. Vzhľadom k nízkemu sklonu, je nutná častejšia údržba týchto striech, aby ste predišli plesniam z nečistôt.

Pri stavbe či rekonštrukcii strechy nič nepodceňujte. Vždy sa poraďte s odborníkom, ktorý si s vami prejde všetky plusy a mínusy, aby sa vaša strecha stala korunou krásy vášho domu. Avšak. nielen peknou, ale hlavne funkčnou.

 

ZDROJE: https://skywalkerroofingnc.com/blog/steep-slope-vs-low-slope-roofing-understanding-the-differences, https://skylightroofing.com/roofing-blog/common-types-of-roofs-and-shingles/

FOTO: www.freepik.com