Udržiavanie staveniska v suchu

Udržiavanie staveniska v suchu
27. októbra 2022 Wordbajan Wordpress

 

Počas stavebných prác vlhkosť spôsobuje nemalé problémy týkajúce sa materiálu, ale aj oneskorenia prác na stavbe

Ako sa teda zbaviť vlhkosti na stavbe? Poniektorí stavbári tvrdia, že jediný účinný spôsob na kontrolu vlhkosti je teplo, iní zas tvrdia, že ventilátory umiestnené vo vnútri s cirkulujúcim vzduchom odstránia vznikajúcu vlhkosť na stavbe. Tieto metódy však neprispievajú k aktívnemu odstraňovaniu vlhkosti. Odvlhčovanie je kľúčom ku kontrole vlhkosti, vysušuje stavebné materiály a zároveň udržuje vnútorné prostredie bez mikrobiálneho rastu. Prečo sú vlhkosť a teplota počas životného cyklu projektu takým problémom?

 

Otvorená stavba a vlhké materiály

Dom, ktorý staviate, je počas svojej výstavby v určitých fázach. Celá stavba je na dlhú dobu otvorená, a len pomaly sa zatvára. Počas stavebných prác sú všetky stavebné materiály vystavené živlom ako je dážď a slnko. A práve materiály mokré od dažďa spôsobujú na stavenisku vysokú vlhkosť, ktorá môže spôsobovať problémy pri ďalšej výstavbe. Spomenieme, že napríklad pri realizácií prác na podlahách, môže pri vysokej vlhkosti dochádzať k poškodeniu podlahy praskaním, prípadne vytvorením hrboľov. Dočasná správna klíma na stavenisku by tomu však predišla. Ako teda týmto problémom predchádzať?

 

 

Ovládanie vlhkosti a klímy

Keď sa pokúšate bojovať proti vlhkosti a kontrolovať interiér stavby, používanie ventilátorov alebo spoliehanie sa na „dobré počasie“ nič nevyrieši. Extrémne výrazne zmeny vlhkosti a teploty nedosiahnete ani cirkuláciou vzduchu alebo otvorením okien. Stavebné ventilátory Vám pomôžu cítiť sa lepšie alebo ochladiť priestor, no nie sú vhodné na kontrolu vlhkosti či urýchlenie sušenia.

 

Teplo ho robí horúcim, nie suchým

Jeseň čo jeseň môžeme na stavbách vídať, stavbármi obľúbené zariadenie, ohrievač s priamym spaľovaním – otvoreným plameňom. Tieto malé, prenosné ohrievače rozmiestnené po podlahe sú samozrejmosťou. Sú zdanlivo lacné, ak nerátame palivo, ktoré doň musíme dopĺňať. Medzi ich benefity, ktoré mnohokrát rozhodnú o ich zakúpení, zapožičaní a rozmiestnení na stavbe patrí to, že:

  • dodávajú teplo
  • ľahko sa presúvajú po stavenisku
  • nie sú príliš veľké

Ak hľadáte zariadenie, aby ste mali teplo, sú tým najvhodnejším pomocníkom, keďže tento účel plnia. Ak sa chcete zbaviť vlhkosti, nie sú tou správnou voľbou. Ohrievače s otvoreným plameňom zavedú teplo do priestoru budovy, neodstránia tým skutočnú vlhkosť, ktorá je prítomná vo vzduchu. Na stavenisku je teplo vítané, ale vlhkosť vznikajúca spaľovaním zvyčajne nie.

 

 

Sušenie stavebného projektu pomocou odvlhčovača

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli ohrievače nevysušujú materiál, ani neodstraňujú vlhkosť. Na to sú vhodné jedine odvlhčovače. Tie pomôžu aklimatizovať priestor a zároveň znížiť vlhkosť materiálov ako sú podlahy, drevo, sadrokartón. Odvlhčovanie, ktoré sa používa v spojení s ventilátormi na cirkuláciu suchého vzduchu, vytiahne vlhkosť z materiálov a zároveň zníži celkové množstvo vlhkosti v priestore. Práce so sadrokartónom, frézovanie, maľovanie sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa odvlhčovanie a klimatizácia stali bežným nástrojom pri dokončovaní interiérov na staveniskách.

 

Prenájom odvlhčovača je lacnejší ako jeho kúpa?

Bežným odmietnutím stavbárov je, že odvlhčovač je príliš drahý. Skôr než túto možnosť úplne zavrhnete, zvážte náklady na priamotopy a ich konečný efekt. Spočítajte si počet ohrievačov, mesačné alebo sezónne náklady na prenájom a potom započítajte náklady na palivo. Nasadením odvlhčovacích zariadení je možné predísť finančne náročným a zaťažujúcim poškodeniam. Na trhu je široká škála týchto väčších či menších zariadení. Medzi také patrí

  • Profesionálny odvlhčovač DH 792 – možnosť nepretržitej prevádzky, priameho odvedenia kondenzátu hadičkou, pripojenie čerpadla kondenzátu. Má odolné kovové kryty, takže je vhodný napr. na stavbách a v požičovniach
  • Odvlhčovač vzduchu MASTER DH 732 – poloprofesionálny, vhodný na vysúšanie menších priestorov. Toto mobilné zariadenie vám urýchli prevádzku pri rôznych dokončovacích prácach a môžete ho využívať v akýchkoľvek miestnostiach a to nielen počas výstavby, ale aj po jej ukončení napríklad v garážach, pivniciach, v skladoch náhradných dielov a kdekoľvek inde, kde je zvýšená vlhkosť.

Ak chcete pochopiť, ako vám môže pomôcť odvlhčovač, alebo zistiť rozdiel v nákladoch medzi použitím ohrievačov alebo odvlhčovaním, navštívte naše STOVA predajne, kde vám naši zamestnanci poradia. ak ide o riadenie vlhkosti, odvlhčovač je jediným typom zariadenia, ktoré treba zvážiť.

 

ZDROJE: www.polygongroup.com