Vylepšenie nosnej konštrukcie pre nízkoenergetické domy

Vylepšenie nosnej konštrukcie pre nízkoenergetické domy
13. júna 2023 Wordbajan Wordpress

Pre zabezpečenie ekonomicky efektívnej prevádzky moderných nízkoenergetických alebo pasívnych domov bez nadbytočných nákladov na zateplenie rôznych detailov, je vhodné, aby tieto stavby mali kompaktný tvar s minimálnym počtom vystupujúcich prvkov, ako sú výklenky, odskoky a podobne.

Tieto konštrukčné prvky zväčšujú plochu obvodovej konštrukcie a tým sa zvyšujú tepelné straty celej stavby.

 

Tvar stavby nízkoenergetického domu

Ako sme už spomenuli, kompaktný tvar stavby je predpokladom pre energetickú úspornosť. Takýto tvar obmedzuje tepelné straty a zároveň umožňuje lepšiu reguláciu teploty a osvetlenia vnútorných priestorov. Znižuje sa potreba vykurovania a chladenia, a teda aj energetická náročnosť budovy. Takto navrhnutá budova nevyžaduje nadmerné náklady na izoláciu a zateplenie, pretože tepelné straty sú už samotným kompaktným tvarom znižované na potrebnú mieru.

Pre stavebníka je dôležité uvedomiť si, že čím menšia je plocha strechy v porovnaní s pôdorysom budovy, tým menšie sú tepelné straty. Pre úsporu energie sú najvhodnejšie ploché a pultové strechy, ale aj jednoduché sedlové strechy bez nadbytočných výčnelkov, ktoré by mohli spôsobovať tepelné mosty a straty tepla.

Typy strešných konštrukcií vhodných pre nízkoenergetické domy

Plochá strecha je označenie pre strechu so sklonom v rozmedzí 2 – 10°. Napriek svojmu názvu sa však v praxi nikdy nebuduje úplne bezsklonová, pretože je dôležité, aby strecha spoľahlivo odvádzala dažďovú vodu. Optimálny sklon pre plochú strechu je považovaný za uhol približne 3,5°. Plochá strecha je podporená nosnou konštrukciou, ktorá môže byť realizovaná pomocou stropnej konštrukcie horného podlažia.

V poslednom období sa zvyšuje popularita väzníkových nosných konštrukcií striech, ktoré sú tenšie a umožňujú úsporu drevnej hmoty a času pri montáži. Tieto konštrukcie možno využiť ako nosné prvky pre ploché strechy, ale aj strechy so sklonom. Pri nižších sklonoch striech sú tieto väzníkové konštrukcie finančne výhodnejšie v porovnaní s klasickými krovmi.

Pre energeticky úsporné budovy je osvedčeným riešením použitie jednoplášťovej plochej strechy, ktorá sa skladá z veľmi efektívnej parozábrany, inštalovanej buď tesne pod nosnou konštrukciou, alebo nad ňou, a ktorú nájdete aj vo všetkých našich stavebninách.

Okrem jednoplášťových plochých striech je možné použiť aj dvojplášťové ploché strechy, ktoré obsahujú vetranú vzduchovú medzeru, slúžiacu na odvod vlhkosti zo strešného plášťa.

 

 

V blízkej budúcnosti sa očakáva zvyšujúca sa popularita zelených alebo vegetačných striech. Tieto strechy sa zvyčajne budujú na jednoplášťových strechách a majú intenzívnu alebo extenzívnu výsadbu rastlín. Intenzívna výsadba zahŕňa kvety, kríky a dokonca aj stromy, pre ktoré je potrebná vrstva pestovateľského substrátu s minimálnou hrúbkou 20 cm. Extenzívna výsadba je skromnejšia a zameriava sa na skalkové rastliny a sukulenty, ktoré potrebujú menej náročné podmienky. Tieto rastliny, sukulenty, kvety a mnohé iné nájdete v našich STOVA predajniach v oddelení záhrada.

Zelené strechy majú obvykle hydroizolačnú vrstvu, ktorá je chránená separačnou vrstvou a nájdete ju aj v našom aktuálnom letáku. Nasleduje hydroakumulačná a drenážna vrstva, geotextília a pestovateľský substrát so špecifickým zložením závislým od plánovanej výsadby. Táto štruktúra vrstiev prispieva k tepelnej pohode v budove pod vegetačnou strechou počas zimy aj leta. Zelené strechy zlepšujú klímu a zabraňujú prehrievaniu budov v letnom období. V porovnaní s plechovou strechou, kde môže teplota dosiahnuť až 80 °C, vegetačná strecha poskytuje príjemnú teplotu okolo 25 °C.

Pultové strechy predstavujú prechodný typ medzi plochými a šikmými strechami. Tvorí ich jedna naklonená rovina s určitým sklonom, ktorý môže začínať od 10°. Nosné konštrukcie pultových striech sú podobné tým, ktoré sa používajú pri plochých a šikmých strechách. Sklon strešnej roviny pultovej strechy je často ovplyvnený spôsobom využitia priestoru pod ňou. Menšie sklony umožňujú plnohodnotné využitie celého pôdorysu podkrovia, zatiaľ čo s nárastom sklonu sa využiteľný priestor postupne zmenšuje. Vyššie sklony taktiež zvyšujú tepelno-výmennú plochu a môžu viesť k horšej energetickej bilancii.

Správnym návrhom tvaru pultovej strechy je možné zabezpečiť tepelnú pohodu v letnom období. Napríklad dobre navrhnuté presahy na južnej strane môžu v lete poskytovať ochranu pred slnečným žiarením a tieniť okná, zatiaľ čo v zimnom období, keď je slnko nízko nad obzorom, môžu slnečné lúče príjemne vykúriť interiér. Týmto spôsobom sa optimalizuje využitie slnečnej energie a vytvára komfortné prostredie.

 

 

Sedlové strechy sú jedným typom šikmých striech, ktoré je tiež možné využité pri nízkoenergetických stavbách. Projektovaním a realizáciou sedlovej strechy s nízkym sklonom a bez vystupujúcich konštrukcií dosiahnete požadované energetické parametre. Na nosnú konštrukciu sedlovej strechy sa používajú klasické viazané krovy alebo väzníkové krovy. Väzníkové krovy majú výhodu umožňujúce zateplenie v rovine stropu, čo je ekonomicky efektívnejšie. Tepelnú izoláciu umiestnite medzi krokvy alebo nad krokvy a to platí aj pre šikmé strechy s bežnými tvarmi a sklonmi. Použitie väzníkových krovov má tiež tú výhodu, že nevyžaduje masívnu konštrukciu stropu najvyššieho podlažia. Na tento účel môže byť použitá zavesená konštrukcia zo sadrokartónu, ktorá je rýchlejšia a efektívnejšia pri výstavbe.

 

Zhrnutie na záver

Pre správne naprojektovanie nízkoenergetickej stavby je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov:

  • kompaktný tvar stavby, bez zbytočne vyčnievajúcich stavebných častí, čím sa minimalizuje tepelný most a strata tepla cez obvod budovy
  • správne naprojektovaná strecha minimalizuje straty tepla a zároveň vytvára priestor pre využitie solárnych panelov alebo zberu dažďovej vody
  • projekt a realizáciu nízkoenergetickej stavby je nevyhnutné zveriť do rúk skúsených odborníkov, ktorí majú potrebné vedomosti a skúsenosti s nízkoenergetickými stavbami
  • dôkladná príprava a kvalitné materiály

Ak dodržíte tieto zásady, môžete mať istotu, že vaša novostavba bude slúžiť bez problémov a prinášať vám radosť počas mnohých rokov a to aj s produktmi, ktoré si zakúpite u nás v STOVE.