4 najzásadnejšie otázky pri voľbe správnych dverí

4 najzásadnejšie otázky pri voľbe správnych dverí
6. novembra 2020 Andrea Macekova

Všeobecne platí, že pripraveným patrí svet. Aby ste aj Vy patrili do tejto skupiny a dokázali sa správne rozhodnúť aké dvere zvolíte do svojho domu, pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších údajov.

Ktorý typ dverí potrebujete?

Či už idete domov z práce alebo len z nákupu, hlavné vchodové dvere sú tými prvými, s ktorými sa stretnete. Existujú aj vedľajšie vchodové dvere, ktoré sa využívajú ako druhý rezervný vchod, vstup do pivnice, či na záhradu. Spoločné majú však jednu vec a to, že by sa mali otvárať smerom do vnútra.

V samotnom interiéri sa stretávame s ďalšími typmi dverí. Všetko záleží len od vašich potrieb. Aké dvere sa Vám budú hodiť do izieb? Laminátové, masívne, sklenené alebo posuvné? To všetko určuje cit pre dizajn a samotný priestor.

Špeciálne upravenú konštrukciu majú dvere, ktoré plnia bezpečnostnú a protipožiarnu funkciu. Stretnete sa tak s dverami protipožiarnymi, ktoré sú odolné voči plameňom a teplu alebo s dverami bezpečnostnými, ktoré majú zabudované prvky proti prerazeniu či vypáčeniu. Aby bola zaručená funkčnosť bezpečnostných dverí, musia byť osádzané odborníkmi. Pri protipožiarnych dverách je dané podľa stavebného zákona, že musia byť usadené v protipožiarnej obložkovej zárubne.

Materiál a povrch dverí

Vchodové a interiérové dvere sa rozdeľujú z hľadiska konštrukčného materiálu a povrchovej úpravy. Ak ste priaznivcom chladných a robustných materiálov, tak vás určite bude zaujímať oceľ. Oceľové vchodové dvere bývajú často obohatené o bezpečnostné systémy. Originálnou a nestarnúcou klasikou sú zaručene drevené dvere. Vyrábajú sa prevažne zo smreku, smrekovca, dubu a z vonkajšej strany môžu byť chránené iným materiálom. Dvere s plastových materiálov sú zas ľahko udržateľné a dostupné v nekonečných farebných kombináciách, takže ich môžete veľmi jednoducho ladiť so zvyšným interiérom a oknami.

Veľmi dobrý variant bývajú dvere s hladkým povrchom a z ľahkého dreveného rámu alebo drevené rámové dvere so sklenenou výplňou. Milovníkom masívneho dreva určite ulahodia tzv. vidiecke dvere a priaznivci priehľadných priestorov určite zapátrajú po sklenených dverách z bezpečnostného skla. Ak však nemáte práve možnosť veľmi experimentovať s dizajnom a riešite každý funkčný centimeter vášho bývania, určite siahnite po posuvných a zhrňovacích dverách. Posuvné dvere sú upevnené na stene, takže nepotrebujú žiadny priestor na polomer otáčania.

Kam sa majú dvere otvárať?

Predstavte si, že stojíte pred vchodom do svojho domu. Rozhodnúť sa musíte medzi dverami, ktorým sa hovorí „pravé“ alebo medzi dverami, ktorým sa hovorí „ľavé“. Pravé dvere majú usadenie pántov na pravej strane a kľučku vľavo. Dvere otvárate pravou rukou smerom k sebe. Ľavé dvere majú usadenie pántov na ľavej strane a kľučku vpravo. Dvere otvárate ľavou rukou smerom k sebe. Tento výber záleží už len od toho či dverám v určitom smere niečo neprekáža, alebo ktorou rukou ste zvyknutý otvárať.

Dôležité je vedieť presný rozmer dverí

Ak už máte doma vstavané zárubne a chýba vám do nich len to správne drevené krídlo, musíte najprv zistiť presný rozmer čistého priechodu, tzv. svetlosť. V praxi to znamená, že si zmeriate šírku a výšku od zárubne k zárubni. Podľa výsledného rozmeru vyberiete aj rozmer dverí. V opačnom prípade, keď vyberáte kompletné dvere so zárubňou a obložkou, potrebujete vedieť presné rozmery stavebného otvoru a tiež hrúbku steny. Pripravený stavebný otvor zmerajte najlepšie na troch miestach, a to výšku, šírku a šírku steny.

Až príde tá chvíľa, kedy za sebou po prvýkrát zavriete nové dvere, buďte na seba hrdí. Vybrali ste si správne!