Ako zariadiť funkčnú a praktickú kúpeľňu?

Ako zariadiť funkčnú a praktickú kúpeľňu?
2. novembra 2020 Andrea Macekova

Do kúpeľne by sme mali vedieť „napchať“ všetko čo v nej potrebujeme pre každodennú potrebu. To znamená, že by sa v nej málo nachádzať množstvo úložného priestoru. Hlavne by ale mala byť ľahko udržiavateľná.

Všetko na jednom mieste

Ako v kuchyni tak aj v kúpeľni je potreba mať dostatok poličiek a šuplíkov na odloženie uterákov, osušiek, hygienických potrieb, či kozmetiky. Preto si musíme pri výbere kúpeľňového nábytku dať nesmierne záležať.

Výrobcovia kúpeľňového nábytku myslia na všetky špecifiká kúpeľní a ponúkajú rôzne typy, v ktorých sa snúbi estetika s funkčnosťou. Skôr ako si zvolíte typ, prihliadajte na materiál, z ktorého je nábytok vyrobený. Zásadou je siahnuť po tom, ktorý je určený výhradne do kúpeľne, a tak nemôžete urobiť chybu. Vyrába sa z MDF a LDT dosiek opatrených vysokotlakovou fóliou, laminátom alebo lakom, z kompozitných materiálov (zložené z rôznych pomerov živíc a rozomletého kameňa), z plastu alebo dreva odolného a ošetreného proti vlhkosti.

„Povinná jazda“ je určite aj skrinka nad a pod umývadlom, regál či skrinka a rôzne policové systémy. Aké veci tam budete uskladňovať je v konečnom dôsledku na Vás ale v zásade je zaužívané, že veci treba ukladať v súvislosti s vykonávanou činnosťou. Napríklad určite nebudete ukladať zubnú kefku a fén ku vani, a naopak šampón na umývadlo.

Dobré je urobiť si sumár, čo všetko asi máte, a podľa toho si rozvrhnúť, koľko budete potrebovať skriniek, políc a regálov. Ste však obmedzení veľkosťou priestoru, ktorá nepustí, a tak možno budete musieť niečo zredukovať alebo niektoré veci uskladniť mimo kúpeľne. Ideálne je zamerať sa na rozmery nábytku, keďže nie je hlavné aby esteticky ladil, ale aby bol aj vhodný na veci, ktoré do neho uložíte.

A čo na stenu?

Regálové a policové zostavy majú nespečte veľa možností uloženia a dizajnových rozhraní. V skratke povedané, máte si naozaj z čoho vyberať. Či chcete otváraciu skrinku so zrkadlom, otvorené poličky alebo napríklad posuvné dvierka je úplne jedno. Pokiaľ si zvolíte správne veľkosti tak do nich uložíte všetko, na čo si len spomeniete.

Skrinky na nožičkách

Stojacie skrinky sú najideálnejšou možnosťou do priestranných kúpeľní, kde nezáleží na každom centimetri. Ich výhodou je dostatočne veľký priestor a možnosť ich presúvať na akékoľvek miesto podľa vašej potreby. Ak máte radi čistý a usporiadaný priestor, voľte uzavreté skrinky. Všetko dokážete spokojne skryť a ochrániť tak svoje veci od nánosu prachu. Ak si zvolíte otvorený regál, kde vystavíte všetko na obdiv a častejšiemu upratovaniu sa nevyhnete.

Nevyužitý priestor

Hluché miesto najčastejšie vzniká nad práčkou, pokiaľ na nej nemáte uložený nejaký iný spotrebič, ako napr. sušičku bielizne. Máte teda dosť priestoru na kreatívne sebarealizovanie. V takomto priestor by sa pekne vynímala nejaká polička alebo možno ďalšia skrinka, ktorá by slúžila na uloženie pracích práškov.

Všetko po ruke

V kúpeľni (a nielen tam) zápasíme s nutkaním mať všetko rýchlo poruke. Nemusí to byť však doslova tak. Skôr ako zistíte, že celá pracovná doska je nenávratne zaprataná množstvom kozmetiky a pomôcok, skúste zvážiť, čo naozaj stojí za to, aby bolo dennodenne na očiach celej domácnosti či hosťom.

Veci, s ktorými ste v kontakte naozaj každý deň si uložte tak aby ste ich mali stále po ruke. Drobnosti si môžete uložiť do pekných košíkov, kde ich stále nájdete. V zásuvkách použijete oddeľovače. Fén alebo kulmu si môžete zavesiť na háčik na stene, aby boli na dosah. Ak vám však pohľad na ne prekáža, zaveste si ich pod umývadlo, prípadne ich schovajte v zásuvke.

Čomu sa v kúpeľni vyvarovať?

Lieky. Tie sú extrémne citlivé na vlhkosť a teplotné kolísanie. Rozhodne nepatria do kúpeľne, aj keď je praktické mať ich poruke a užiť ich po večernej hygiene. Vlhké prostredie nemilosrdne zničí aj krásu vašich šperkov. Dokonca ani parfum či dekoratívna kozmetika (mejkap, púder, lak na nechty) nepatria do teplého a vlhkého prostredia.

Ak sme Vám dali dostatočne veľa inšpirácie na prestavbu a zorganizovanie vašej kúpeľne, radi Vás privítame v našom kúpeľňovom oddelení predajní STOVA Baumarket.