Ako dodať život starým podlahám?

Ako dodať život starým podlahám?
22. októbra 2020 Wordbajan Wordpress

V dnešnej dobe sú podlahy jedným z najvýraznejších prvkoch dizajnových domácností. Jej prevedenie často vypovedá o vkuse a charaktere majiteľov, ale rešpektuje aj spôsob jeho využitia. Správnou starostlivosťou o podlahy vieme predĺžiť ich životnosť.

Dnes sú podlahy z veľmi kvalitných materiálov, ktoré vydržia aj niekoľko rokov, ba dovolím si tvrdiť, že aj viac ako desaťročie. Vzhľadom na širokú škálu podláh, sa rôznia aj technológie na úpravu, či údržbu.

Typy podláh poznáme …

Poznáme: laminátové, vinylové, drevené, keramické, kamenné, korkové podlahy, linoleum, marmoleum, dlažby, koberce. Hitom sú aj bambusové podlahy a kamenné koberce, ktoré sú takmer nezničiteľné a sú „IN“.

Pri výbere podláh musíme uvažovať aj nad tým, kam tá podlaha pôjde a aké bude jej zaťaženie. Je rozdiel, či podlaha bude v rodinnom dome, či byte, alebo v administratívnej budove, či obchodnom centre, kde sa denne premáva niekoľko stoviek ľudí.

Ošetrenie podláh je hračka 

K najbežnejšiemu ošetreniu podláh patrí zametanie, vysávanie a vytieranie. Dnes sú známe rôzne vysávače, mopovacie systémy, čistiace prostriedky, ktoré nám túto prácu uľahčujú.

Medzi podlahy s najjednoduchšou údržbou patria drevené, laminátové, vinylové podlahy. Pri týchto stačí pozametať a utrieť mokrým mopom. Pre dosiahnutie dlhšej životnosti, je vhodné pri vytieraní alebo po utretí použiť špeciálne prípravky podľa typu podláh.

Pri laminátovej podlahe použiť prípravok pre plávajúce podlahy, ktorý zvýši lesk a ochráni hornú vrstvu.
PVC podlahy majú často porézny povrch, ktorý sa odporúča navoskovať, aby sa do štruktúry krytiny nedostala voda, ktorá by túto podlahu znehodnotila.

Kým pri viacerých typoch podláh sa odporúča vytieranie, pri marmoleu nie. Je to podlaha, ktorá má hladký neporézny povrch. Tu môžeme odporúčať prachový mop a iba pri väčšom znečistení siahnuť po vlhkom mope.
Tak, ako pri marmoleu, aj pri korkovej podlahe musíme ju vytrieť do sucha. Nikdy nemôže ostať mokrá, ak samozrejme nechceme znížiť jej životnosť.

A v neposlednom rade údržba kamenného koberca, je podobná, ako u všetkých doteraz spomenutých. Vysávanie a vytieranie.
O čosi náročnejšia je údržba kobercov. Koberec je síce hrejivý a dodáva teplý pocit domova, avšak na jeho údržbu potrebujeme vysávač s vysokým sacím výkonom. To patrí k bežnej údržbe. Z času na čas, je potrebné koberce tepovať a na to je vhodné zabezpečiť si upratovaciu firmu, ktorá nám koberce odborne vyčistí.

Ako môžeme našim podlahám pomôcť?

Drevené podlahy

Radíme ich síce medzi najdrahšie, avšak veľkou výhodou je, že v prípade poškodenia je oveľa jednoduchšie ich zrenovovať ako celok. Podlahy z iných materiálov, je mnohokrát jednoduchšie odstrániť a vymeniť. Ak máme po ruke odborníka, alebo aj šikovného kutila, ktorý by vedel zrenovovať drevenú podlahu, tak mnohokrát ani nezistíme, či je podlaha nová, alebo zrenovovaná. Drevená podlaha má príjemné vlastnosti, keďže je to prírodný materiál, preto sa často pokladá do obývacích izieb a spální. Nie je vhodné ich pokladať do vstupných priestorov, kde by dochádzalo k tvrdým nečistotám a bola by často mokrá od dážďa, či snehu.

V miestnostiach, kde teplota a vlhkosť kolíše sa odporúča ošetriť drevenú podlahu tvrdým voskovým olejom. Pri renovácií drevenej podlahy, musíme dbať aj na to, aby sme opravili škáry a rozostúpené lamely. Následne je nutné celú podlahovú plochu zbrúsiť špeciálnymi strojmi. Hĺbka zbrúsenia závisí od znečistenia a poškodenia podlahy. Po zbrúsení a dôkladnom očistení ju napustíme špeciálnym lakom, ktorý zaistí a zatiahne škáry. Ochranná vrstva, ktorá vznikne zabezpečí podlahe lesk alebo mat a taktiež chráni povrch pred opotrebovaním. Po renovácií zostanú aj rokmi odskúšané vlastnosti a kvality drevenej podlahy.

Vinylová podlaha

Je zložená z vrstveného PVC a sklených vláken. Poznáme jednovrstvové a viacvrstvové, a môžu byť v role alebo dielce. Práve dielce sú pre ich vymeniteľnosť obľúbené, keďže sa vyrábajú v širokej škále farieb, ľahko sa udržiavajú a pokladajú. Majú vysoký stupeň záťaže, sú odolné voči padajúcim predmetom a tým aj poškrabaniu. Ich životnosť je odhadovaná na 30 až 50 rokov.

Marmoleum

Pre tých, ktorí preferujú ekologické materiály, je tu marmoleum. Marmoleum, sú v podstate vodeodolné drevovláknité dielce s korkovou vrstvou na spodnej strane, ktorá pohlcuje hluk. Je tvrdý, pevný a odolný, takže je možné ho pokladať aj do priestorov, kde dochádza k väčšiemu zaťaženiu. Marmoleum je podlaha, ktorá sa dá tiež veľmi úspešne obnoviť. Stačí poškodenie jemne zoškrabať a následne obnoviť ochrannú vrstvu, ktorá je hladká a vzniká na nej antistatická elektrina.

Korková podlaha

Je tak ako aj drevená pocitovo teplá. Pri poškodení časti podlahy, je možné vymeniť len poškodenú časť. Nie je nutné meniť celú podlahu.

Kamenný koberec

Medzi „takmer“ nezničiteľné podlahy môžeme zaradiť kamenný koberec, ináč nazývaný aj mramorový koberec, ktorý sa v dnešnej dobe dá využiť aj v interiéri a vyzerá naozaj luxusne. Je z prírodných mramorových okruhliakov a špeciálneho spojiva. Hodí sa do predsiene, kuchyne, ale aj zimnej záhrady.

Toľko na dnes o podlahách…

Ak však stále bádate po radách a nových možnostiach, neváhajte sa zastaviť v predajni STOVA!

ZDROJE: www.eamadeo.sk, www.mojdom.sk, www.bazystav.sk