Osvedčené ovocné stromy, ktoré patria do každej záhrady

Osvedčené ovocné stromy, ktoré patria do každej záhrady
13. októbra 2020 Andrea Macekova

Každý rok je na trhu s ovocím milión noviniek. Nie každá z nich je však vhodná pre všetky podmienky prostredia. To znamená, že by sa nám nové rastliny nemuseli uchytiť v záhrade presne tak ako by sme si želali. Avšak odrôd, ktoré sa v našej krajine za posledné roky uchytili je viac než dostatok. Preto Vám prinášame krátky zoznam výberu tých najprispôsobivejších.

Dôvodov prečo sa niektorá flóra u nás nerozšírila, môže byť hneď niekoľko a vinníkom nie je vždy samotná odroda. Často to býva malá reálna skúsenosť predajcov s konkrétnou odrodou a z toho vyplývajúce nedostatočné poradenstvo, nesprávne zvolená oblasť na pestovanie, nevhodná klíma v prvých rokoch výsadby (buď príliš daždivé, alebo príliš suché roky) či tlak neočakávanej choroby alebo škodcu.

Skorá rezistentná marhuľa

Veľký výbuch v poslednom období zažívajú hlavne odrody marhúľ. Z tých skorých by sme mohli spomenúť napríklad modernú talianskú odrodu BORA, ktorá má nesporné ambície stať sa lídrom v tomto sortimente. Rastie stredne intenzívne a vytvára štandardné koruny.

Plodí najmä na rodivých „tŕňoch“, ktoré môžeme stimulovať letným rezom. Veľké šťavnaté oranžové plody dozrievajú asi 15 dní pred odrodou Maďarská, na úrovni odrody Pincot. Na strome držia nesmierne pevno a neodpadávajú ani vo veternom počasí. Zber môže začať až keď bude dužina dostatočné šťavnatá, sladká, s príjemnou, aromatickou a jemne kyselkavou chuťou.

Perspektívna malina

Veľmi príjemná je aj rozšírenie sortimentu malín. Pribudli nielen remontantné, ale po dlhšom čase aj špičkové klasické odrody. Jednou z nich je perspektívna RADZIEJOWA.

Zaradujeme ju medzi skoré odrody a dozrieva už od polovice júna. Ich kry rastú stredne intenzívne, výhony sú riedko obsypané krátkymi tŕňmi. Druhotné plodonosné výhonky sú stredne dlhé. Odroda sa rodí na dreve starom minimálne dva roky. Plody malín sú vhodné na priamy konzum a na univerzálne spracovanie.

Populárna odroda egreša

Egrešov je na Slovensku taktiež obrovské spektrum. Na rozdiel od minulosti sa skladá výhradne z odrôd rezistentných voči americkej múčnatke, ktorá je najzávažnejšou chorobou egrešov u nás. Dlhoročným favoritom je odroda NIESLUCHOWSKI. Jej popularita stále narastá, v Poľsku na ňu dokonca prechádzajú postupne takmer všetci škôlkari. Vyznačuje sa umierneným rastom, vysokými úrodami, ale najmä veľkými a príťažlivými červenými plodmi s vynikajúcou chuťou. Ich veľkosť sa citeľne nemení ani s vekom kra. Pestuje sa v kríkovej i v stromčekovej forme.

Zimné jablká

Pri výbere jabloni nikdy nespravíte chybu ak siahnete po odrode Bieloruské malinové. Ako už z názvu môžete tušiť, pôvod tejto rastliny je z Bieloruska. Stromy sú bohaté na plodonosné výhonky a úrodnosť je každoročná. Jablká na konzumáciu dozrievajú v novembri a skladovať ich môžeme až do marca. Sú atraktívne červené, mávajú hmotnosť okolo 150 g. Dužina je šťavnatá, kyslo-sladká, jemne aromatická. Odroda je veľmi dobre odolná proti mrazom.

Bieloruské hrušky

Názov odrody Beloruskaja Pozniaja alebo tiež Bieloruská neskorá nezaprie jej pôvod. Radíme ju medzi zimné odrody plodín. Stromy rastú stredne silné a veľmi skoro vstupuju do plodného obdobia. Bežne ju oplodní viacero odrôd. Plody sú zrelé už začiatkom októbra a skladovať ich dokážete až do februára. Sú stredne veľké až veľké, baňatého hruškovitého tvaru, dosahujú hmotnosť okolo 110 až 120 g. Šupka je žlto-zelenej farby, na slnečnej strane s jemným pomarančovým líčkom. Dužina je pevná, stredne šťavnatá a nesmierne chutná. Táto odroda hrušiek je mimoriadne mrazuvzdorná a odolná proti chorobám.

Zopár tipov na záver

Ovocný strom v záhrade vidieckeho typu môže byť skvelým dizajnovým a hlavne funkčným prvkom. Na jar krásne rozkvitne a rozžiari priestor okolo seba, neskôr prináša pestré ovocie a listy sa na jeseň vyfarbujú okrovými odtieňmi. S ovocným stromom môžeme počítať aj ako s pritienením terasy či dvora a umiestnime pod neho sedenie. Nie každý druh je ale na to vhodný.

Vyhneme sa morušiam, z ktorých padajú mäkké a farbiace plody, podobne je to s čerešňami. Ideálne sú stromy, ktoré dozrievajú neskoro na jeseň, kedy sa sedenie používa menej často. Z tohto pohľadu je vhodný statný orech, hruška alebo jabloň.

Ak máte po dočítaní tohto článku ďalšie otázky, neváhajte sa zastaviť v našich predajniach, kde Vám odborníci zo záhradného centra vrelo poradia s každým problémom. Taktiež si budete môcť so sebou rovno odniesť aj plno nových stromčekov, nakoľko už 15.10.2020 začína v STOVA Baumarket predaj ovocných stromov.

Zdroje: www.mojdom.sk

Foto: www.pexels.com