Má vykurovanie krbom alebo krbovými kachľami naozaj taký význam?

Má vykurovanie krbom alebo krbovými kachľami naozaj taký význam?
9. októbra 2020 Wordbajan Wordpress

Najčastejšie je práve srdce to, čo rozhodne pre kúpu a inštaláciu krbu či krbových kachieľ. V skratke, človek sa pri ohni cíti príjemne a už od nepamäti bol oheň symbolom „bezpečnej noci“. Aké sú však tie naozajstné praktické benefity aké Vám môže tento spôsob vykurovania priniesť?

Práve vďaka krbu môžete vniesť do domácnosti príjemné teplo a jemné tlmené osvetlenie priestorov, ktoré roznesie po priestore nádhernú atmosféru. Navyše to bude ekologickejšie. Samozrejme, sú aj iné zdroje, ktoré môžu byť viac „EKO“, no vyskúšajte si sami v zasnežený decembrový večer s pohárom vína užívať pohľad na tepelné čerpadlo.

Emocionálne argumenty v prospech tohto spôsobu vykurovania sú bezpochyby veľmi silné. V prospech krbu hovorí aj to, že ide o zdroj tepla nezávislý od dodávok plynu či elektrickej energie. A ako je to s jeho ekologickosťou či úspornosťou?

Ekológia a legislatíva

Ak už doma používate drevo ako spôsob vykurovania, šetríte tým životné prostredie. Drevo je totiž nielen obnoviteľné, ale aj CO2 neutrálne – aj keď sa pri jeho spaľovaní uvoľňuje oxid uhličitý (CO2 ) je to plyn, ktorý sa v dreve naviazal pri jeho raste a pri svojom raste ho spotrebuje ďalší strom. Správať sa ekologicky v dnešnej dobe už nie je len otázka zodpovednosti. Núti nás k tomu aj platná legislatíva. V zmysle zákona je na Slovensku totiž povinná energetická certifikácia, pri ktorej sa každá budova zaradí do energetickej triedy (dnes je povinná trieda A1), a to z hľadiska celkovej potreby energie (na vykurovanie a prípravu teplej vody) a primárnej energie.

Podstatné je pritom zaradenie podľa primárnej energie, teda hodnoty globálneho ukazovateľa, pri ktorom sa zohľadňuje aj ekologické hľadisko, to znamená emisie CO2 pri vykurovaní aj pri výrobe paliva. Preto sa potreba energie vynásobí príslušnými faktormi podľa energetických nosičov (plyn, elektrická energia a pod.).

Napríklad pri dreve a drevených peletách sa tento faktor blíži k 0, pri elektrickej energii je vyšší než 2,5, pretože jej výroba predstavuje vysokú ekologickú záťaž. Ak teda vykurujete elektrinou, tak aj pri veľmi nízkej spotrebe energie sa s primárnou energiou dostanete na vysoké hodnoty. Ak používate drevo, vaša potreba primárnej energie bude, naopak, veľmi nízka, čo môže byť pri splnení čoraz prísnejších legislatívnych požiadaviek rozhodujúce.

Aká je ideálna kombinácia?

Krb obvykle nie je hlavným zdrojom tepla v celej domácnosti. Dôvody sú celkom jednoduché – kúrenie týmto spôsobom je omnoho zložitejšie na prípravu, než je to napríklad vykurovanie plynom. Keďže bežné krby a kachle sú lokálnymi zdrojmi tepla, najčastejšie slúžia ako doplnkové kúrenie, v dome s vhodnou dispozíciou však môžu byť aj hlavným spôsobom vykurovania.

Na dnešnom trhu nájdeme rôzne typy (teplovzdušné, sálavé, s teplovodným výmenníkom), ktoré fungujú rozdielne, a dajú sa skombinovať v podstate s akýmkoľvek ďalším typom kúrenia.

Ak má krb slúžiť naozaj len ako doplnok interiéru či príležitostný zdroj tepla, k hlavnému zdroju kúrenia zdroju treba pristupovať tak, akoby bol jediný. Naopak, ak plánujete krbom ohriať celý dom, mali by ste ho považovať aj za podstatnú investíciu do vykurovania. Ako doplnok si potom môžete zvoliť systém, ktorý má síce drahšiu prevádzku, no je investične menej náročný, napríklad elektrické sálavé vykurovanie.

Správny výber si treba poriadne premyslieť

Voľba krbu je zložitý proces najmä ak ide o hlavný zdroj kúrenia v domácnosti, určite by ste nemali šetriť na kvalite výrobku, na návrhu vykurovania ani na realizácii. Ak totiž počítame so životnosťou spotrebiča asi 30 rokov, prevádzkové náklady za obdobie životnosti ďaleko prevýšia tie investičné. A práve voľbou kvalitného spotrebiča s vysokou účinnosťou môžete ovplyvniť nákladnosť prevádzky. Veľmi podstatné je vybrať si krb alebo kachle so zodpovedajúcim tepelným výkonom, ktorý sa stanoví na základe tepelných strát a objemu vykurovaného priestoru. Ak bude totiž výkon prinízky a krb budete dlhodobo preťažovať, výrazne skrátite jeho životnosť.

Naopak, ak bude výkon príliš vysoký, budete musieť mať neustále stlmený prívod vzduchu a menej prikladať, aby ste neprekurovali. Výsledkom bude zadymené sklo a zadechtovaný krb aj spalinové cesty. Optimálne je, ak krb pracuje na tzv. nominálny výkon, teda na 60 až 70 % maximálneho výkonu. Vtedy funguje tak ako má a dosahuje najvyššiu účinnosť aj najdlhšiu životnosť.

Kde môžete ušetriť?

Určite vás všetkých zaujíma čo všetko by sme mohli ovplyvniť aby boli na náklady na kúrenie krbom čo najnižšie. Okrem už spomenutého výberu kvalitného vykurovacieho spotrebiča s primeraným výkonom a vysokou účinnosťou je to aj jeho vhodné umiestnenie a dobre vyriešená kombinácia s ďalšími systémami vykurovania v dome. A samozrejme bez pochýb je dôležité aj to čím budete prevažne kúriť a za akú cenu nakúpite palivové drevo. Ak naháňate svoje sny a neviete čo skôr pri príprave dreva, tak môžete dosiahnuť až polovičné náklady v porovnaní s plynom či elektrinou. Pri porovnaní dreva a zemného plynu v trhových cenách bude vykurovanie drevom o 30 až 40 % lacnejšie. Drevo by pritom malo byť suché a horenie by ste mali správne regulovať.

Pokiaľ sa teda rozhodnete pre ekologickejšiu možnosť kúrenia počas chladných jesenných dní, môžete si váš nový krb vybrať hneď. V našom najnovšom letáku totiž nájdete široký výber krbov a kachľových pecí. Stačí len nahliadnuť!