Dbajte na ochranu dreva

Dbajte na ochranu dreva
31. augusta 2016 Wordbajan Wordpress

Drevo predstavuje pomerne jednoducho dostupnú stavebnú surovinu, ktorá vašim záhradám, chatám či interiérovým priestorom domovov vdýchne akýsi jedinečný pocit útulnosti. Avšak, štýlovosť a originalita si vyžadujú istú mieru starostlivosti. Práve na ňu netreba zabúdať už od prvého dotyku s tak vzácnym drevom. Ak sa chystáte prekvapiť blízkych, známych alebo sami seba, nie je hanbou poradiť sa s odborníkmi a zvoliť ten najvhodnejší spôsob ochranných opatrení.

Ach, tá lazúra… Ktorá je tá pravá?

Prvá výzva, ktorej budete čeliť pri práci s drevom, je výber správnej lazúry. Možno si poviete, že takzvaná “chémia“ vášmu prírodnému materiálu uškodí. Všetko je na niečo dobré, ale aj zlé. Výnimkou nie sú ani, v tomto prípade, chemické prípravky na povrchovú úpravu. Netreba však zabúdať, že pri dobrom výbere sa nemusíte obávať, že vaša najkrajšia časť obydlia sa zmení po krátkom čase iba na krajšiu, a neskôr sa tým už pýšiť ani nebudete.

Ak je materiál v podobe dreva dostatočne suchý, nemusíte sa strachovať a hrubovrstvá lazúra vyrieši všetko za vás. Rastlinní či živočíšni škodcovia nemajú v boji proti spomínanej “chémii“ šancu. Ale ako zistíme, či je naše drevo dostatočne suché? Vlhkosť na hranici 17% je ukazovateľom, že používaná surovina predstavuje rozmerovo stály prvok a svoju veľkosť nebude vplyvom rôznych faktorov meniť. Hrubovstvou lazúrou nepohrdnú napríklad okenice, dvere, okná či podbitia.

V prípade, že ste nedočkaví a potrebujete svoj “kutílsky“ potenciál naplniť skôr, tenkovrstvá lazúra s napúšťacím náterom vám v tom pomôže. Je vhodná na vlhké alebo lepšie povedané, surové drevo. Po určitom čase schnutia je možné použiť aj skôr spomínanú hrubovrstvú lazúru.

Čo sa stane po aplikovaní nesprávnej
lazúry?

Urýchliť proces, kedy drevo prirodzene schne, je veľmi náročné, priam nemožné. Nemali by sme sami seba klamať tým, že použijeme hrubovrstvú namiesto tenkovrstvej. Ak sa vám to aj napriek upozorneniam stane, vaše trámy, pergoly alebo napríklad aj ploty začnú strácať na kráse a značne aj na kvalite, a to v podobe lúpania. Bezfarebná lazúra neobsahuje UV filter, a preto by sa mala aplikovať na interiérové prvky, ale napríklad vie dodať pigmentovým odtieňom akýsi šmrnc. Kvôli vlastnostiam, akými disponuje bezfarebná lazúra, je určená do interiéru, na krátku konzerváciu pri vonkajšej montáži alebo na dorezávanie priečnych rezov.

Zlatá stredná cesta…

Určite si budete lámať hlavu nad výberom odtieňa. Svetlý alebo tmavý? Bude ladiť so zvyškom priestoru? Pri týchto otázkach by ste mali myslieť na dve pravidlá. Čím svetlejší, tým menej pigmentu, čo má za následok samozrejme aj kratší pôžitok z výtvoru. Na druhej strane, čím tmavší, tým drevo viac praská a nespôsobí vrásky iba sebe, ale aj vám.

Netreba zabúdať, že…!!!

  1. Drevo je prírodný materiál, a preto sú s nim spojené aj rôzne biologické procesy. Jedným z mnohých je aj proces tvorby húb či vznik plesní. Huby a určité formy plesní sa využívajú v gastro priemysle, no konkrétne tieto určite nie. Aby ste predišli takýmto nepríjemnostiam, pred použitím laku alebo lazúry na drevo aplikujte fungicídne napúšťadlo.
  2. Vzdušná vlhkosť spôsobuje, že povrch náteru zmatnie. Preto je vhodné trošku si privstať a natrieť daný povrch v dopoludňajších hodinách, kedy je teplota vyššia a vlhkosť nižšia.
  3. Možno vám priatelia odporúčali použiť univerzálny konzervačný vodou riediteľný prípravok vhodný aj pod lazúry, ako sú napríklad Lignofix alebo Červostop. Je pravdou, že pred škodcami vás ochránia, no potom už nemôžete aplikovať lazúru. Teda ak nemáte záujem o tzv. mastné očká, odporúčame výhradne naše fungicídne napúšťadla.

Neviete sa rozhodnúť alebo sa chcete poradiť? Pri výbere Vám s radosťou pomôže vedúci oddelenia farieb a lakov Rastislav Mikolaj.