Aj kvetináče dokážu očariť! Inšpirujte sa

Aj kvetináče dokážu očariť! Inšpirujte sa
21. marca 2019 Patrik Boďo

Doba, kedy pri pestovaní rastlín záhradkári siahli po prvej nádobe, ktorú mali po ruke, je dávno preč. Voľba správneho kvetináča totiž dokáže výrazne ušetriť prácu a štýlový kvetináč zas môže oživiť a spestriť každú záhradu. Aj preto sme si pre vás pripravili pár rád či inšpirácií.

Dve základné požiadavky

Pri výbere kvetináča je najdôležitejším parametrom veľkosť. Nádoba je životným priestorom pre korene, ktorých sila a zdravotný stav zásadne ovplyvňujú zdravie celej rastliny. Veľkosť kvetináča preto vyberajte podľa toho, aký spôsob pestovania zvolíte. Ak plánujete mať viac rastlín, ktoré nenecháte moc vyrásť, budú vám stačiť nádoby s menším objemom. Pre veľké rastliny budú potrebné väčšie kvetináče.

Druhou dôležitou vecou sú drenážne otvory. V prípade, že sú malé alebo je ich nedostatok, nebude roztok odtekať z pestovateľskej nádoby a na dne kvetináča sa budú usadzovať soli z hnojív. Nadmerná vlaha povedie k vzniku plesní a ďalších chorôb na koreňovom systéme. Zadržiavanie soli tiež výrazne ovplyvňuje pH spodnej časti kvetináča a pre korene potom táto oblasť nie je vôbec obývateľná.

Neklaďte kreativite medze

Pri pestovaní rastlín v črepníkoch získate obrovskú výhodu v tom, že ich môžete bez problémov premiestňovať podľa potreby. Keď už ste zvolili najvhodnejší priestor pre rastlinu, zamerajte sa aj na to, čo sa vám najviac páči. Chcete vytvoriť odpočinkový priestor? Siahnite po matných kvetináčoch, tlmených farbách a zaoblených tvaroch.

Keď laborujete s dostatkom času a na svojich kvetináčoch si chcete dať naozaj záležať, vyrobte si vlastné črepníky. Nižšie ukázaný kvetináč vo vašej záhrade vynikne najmä tradičným štýlom. K zostrojeniu vám pomôže praktický návod SEM.

Čo takéto jednoduché kvetináče na vaše zábradlie? Jednoduchý návod TU.

Máme pre vás aj niečo zložitejšie s ťahavými kvetmi. Postup SEM.

Črepníkový domček stojí za vyskúšanie. Veď, presvedčte sa sami TU.

Inšpirujte sa aj ďalšími „úkazmi:“

Zdroj: familyhandyman.com, magazin.specialnizahradnictvi.cz
Foto: istockphoto.com, dndistributionenterprises.com, 
1001gardens.org, coolcreativity.com, homishome.com