Zelenáči, už sa to blíži! Je vaša kosačka pripravená?

Zelenáči, už sa to blíži! Je vaša kosačka pripravená?
29. marca 2019 Patrik Boďo

Určite aj vy radi oddychujete vo vlastnej záhrade, kde sa prechádzate po dokonale ostrihanom trávniku. Skúsení záhradkári už vedia, že údržba zelenej plochy nie je žiadna sranda. S ručnými kosami z dôb minulých len ťažko môžete prahnúť po anglickom trávniku. Záhradná kosačka by mala byť výkonná, dobre ovládateľná a ešte za sebou zanechať skvelý výsledok. Ako sa v nich ale zorientovať, keď je ich na trhu celá kopa?

Správna rada nad zlato

Vyberať kosačku vyžaduje určitú zodpovednosť. Nekupujete ju totiž iba na jednu sezónu, pričom chcete, aby vám vydržala a hlavne dobre pracovala. Iste netúžite po niekoľko nasledujúcich rokov si každý víkend vyčítať, že ste vybrali zle.

Čo sa týka kosenia trávy, je aj pod Tatrami odborníkov rovnako ako hokejových trénerov počas každoročných majstrovstiev sveta. Existuje ale niekoľko podstatných vecí, ktoré môžu vo výbere a „koučovaní“ pomôcť. Ide o to, aby sa človek zbytočne nenadrel, no zároveň, aby kosačka zbierala a všeobecne robila to, čo od nej každý očakáva.

Kosák vs. traktor

Vyberať môžete medzi kosačkami s rôznymi druhmi pohonu (benzín, elektrina, ručné kosačky atď.) a s rôznymi spôsobmi kosenia trávy (rotačné, vretenové a pod.). V jednotlivých kategóriách sa jednotlivé modely líšia hlučnosťou, výkonom, šírkou záberu a celým radom ďalších parametrov.

Najdôležitejšie je brať do úvahy veľkosť pozemku, jeho povrch a terén, ktorý plánujete kosiť. Do 200 m² vám stačí jednoduchá sekačka bez pojazdu, do 500 m² sa už poobzerajte po prístroji s pojazdom, prípadne si zvoľte benzínovú kosačku, aby ste za sebou nemuseli ťahať predlžovaciu šnúru. Viac ako 1 000 m² najlepšie zvládnete so šikovným traktoríkom. 

Čo výkon?

Výkon každej kosačky závisí od motora. Majte na pamäti, že kvalitný motor by mal byť ľahko naštartovateľný, výkonný, čo najtichší a nesmie sa zasekávať. Kosačka s lepším výkonom sa bude dobre pohybovať aj v náročnejšom teréne, akým je hustá, vlhká alebo mierne vyrastená tráva.

Čím väčšiu plochu trávnik pokrýva, tým silnejší motor kosačka potrebuje, aby ste pri kosení nestrávili viac času, ako je nutné. Na malú trávnikovú dekoráciu okolo terasy vystačí kosačka s výkonom motora 1 800 W. Do veľkého dvora a na malé záhumnie počítajte s 3 kW, ak je trávnik navyše v miernom svahu alebo zaberá ešte väčšiu plochu, pri výbere by ste sa mali priblížiť k výkonovej hranici 5 kW. 

Dilema so zbernými košmi

Názory sa líšia, móda sa mení. Pred desiatimi rokmi boli takmer všetky koše plastové, v poslednej dobe naopak látkové. Jeden názor tvrdí, že látkový kôš umožňuje dobré prúdenie vzduchu, takže sa dobre plní pokosenou trávou. Ďalšie názory sa bijú do pŕs, že látkový kôš sa v prevádzke rýchlejšie zanesie a je ťažké sa drobných vlákien trávy zbaviť. Na rozdiel od plastového, ktorý vyčistíte tlakovou vodou. Každopádne, mulčovanie je pri kosení trávnika skôr kompromisným manévrom ako žiadanou funkciou. Vždy je prospešnejšie trávu zbierať do koša a kompostovať ju.

Dokonalý dizajn s plnou výbavou

Výrobcovia sa radi pýšia doplnkovými vlastnosťami, ktoré podstatne zvyšujú komfort práce s kosačkou. Overenou značkou na trhu je už nejaký ten piatok AL-KO, ktorú nájdete aj v našich stavebninách. Prečo? Pretože spoločnosť kladie do popredia mimoriadne jednoduchú obsluhu s možnosťou využívania bohatej doplnkovej výbavy. To zákazníci jednoducho milujú.

Profitujte tak aj vy z vyše 40-ročných skúseností so záhradnou technikou, z nemeckého vývoja a vlastnej výroby v Rakúsku. Excelentná technika vám umožní rýchle, efektívne a pohodlné kosenie veľkých trávnatých plôch, svahovitých terénov a záhrad s veľkým počtom stromov. Benzínové, ale aj akumulátorové kosačky AL-KO nájdete teraz v Stove za zvýhodnené ceny.

Zdroj: al-ko.com, mojdom.zoznam.sk, urobsisam.zoznam.sk, idnes.cz, covybrat.cz,
Foto: istockphoto.com