Jarná starostlivosť o trávnik, prevzdušňovanie

Jarná starostlivosť o trávnik, prevzdušňovanie
26. apríla 2016 Wordbajan Wordpress

Mechanické ošetrovanie trávnika – Výhodou mechanického ošetrovanie trávnika v jarných mesiacoch je fakt, že trávnik v tomto období intenzívne rastie a mechanickým ošetrením sa táto vlastnosť trávnika podporí. Ideálne zásobenie vodou, vzduchom a živinami prebieha len v trávniku, ktorý je dostatočne ošetrený prevzdušnením a vertikutáciou. Na druhej strane v neošetrenom trávniku sa premnožuje mach, buriny a hromadia sa tu odumreté časti rastlín takzvaná plsť.

Hlboké prevzdušnenie trávnika – ideálnou pomôckou na hlboké prevzdušnenie trávnika sú prevzdušňovacie vidly, ktoré sa dostanú až 15 cm do substrátu. Prípadne použijeme mechanický spôsob prevzdušňovania, ktorý v trávniku vytvorí hlbšie ryhy, tieto ryhy je dobré následne zapieskovať. Prevzdušňovanie trávnika má obrovský význam pri odnožovaní tráv, čo prirodzene a plynulo zahusťuje okrasný trávnik.

Ručné odstránenie machu a plste – je to v podstate čiastočná vertikutácia trávnika. Tento spôsob vertikutácie je pracný a namáhavý. Ručným prehrabávaním plochy za pomoci vertikutačných hrablí odstraňujeme nahromadenú plsť, mach prípadne vzniknutú pleseň.

Strojová vertikutácia – mechanická vertikutácia takzvané prerezávanie trávnika za pomoci ručne vedeného motorového vertikutátora je ideálny spôsob údržby trávnika a poskytuje pre majiteľa záhrady prvý jarný relax v záhrade. Strojová vertikutácia prebieha na veľmi jednoduchom princípe, kedy je sada nožov zapustená zhruba 3 mm do koreňovej sústavy. V jedinom momente prebiehajú dve operácia a to prerezávanie koreňového systému, čo podporuje odnožovanie trávnika a zároveň odstraňovanie machu, plste a zaplesnených častí. Prevažná väčšina vertikutátorov vyhrabaný materiál nezbiera preto je potrebný následný prejazd kosačkou.