Ako nájsť trvalo odolnú protivlhkostnú zábranu za výhodnú cenu? Veľmi jednoducho!

Ako nájsť trvalo odolnú protivlhkostnú zábranu za výhodnú cenu? Veľmi jednoducho!
5. apríla 2019 Patrik Boďo

Vlhnutie stavieb je často sa vyskytujúcim problémom, po ktorom nikto netúži. V stavebníctve sa na izoláciu proti vlhkosti a spodnej vode používa celý rad rôznych materiálov, ktoré dnes vedia byť naozaj spoľahlivé. Ktorá bariéra okrem kvality ešte aj nevyprázdni vašu peňaženku?

Investícia do zdravia

V dôsledku chýbajúcej izolácie dochádza v murive k vzlínaniu kapilárnej vlhkosti. S vlhkosťou sa do muriva dostávajú rozpustné soli, ktoré sa usádzajú v kapilárach, a tým zmenšujú ich priemer. To umožňuje vzlínanie vody do väčšej výšky. Dosť bolo ale poučiek. Nie sme predsa v škole, že?

Pozrime sa na problém s vlhnutím z trochu inej stránky. Keď sa zamyslíte, za nepríjemnú vlhkosť nemôže voda, ale my sami. Najkvalitnejšia tehla, najmodernejšia kuchynská linka či najdrahšia podlaha. Pre svoju novostavbu si vyberáme vždy to „naj“. Avšak dôležitou investíciou je tiež kvalitná izolácia základov proti vlhkosti. A aj keď ju síce nevidno, pred vodou a vlhkosťou nechráni len múry, ale taktiež podlahu, nábytok či dokonca zdravie všetkých členov domácnosti.

Pri izolácii nerozmýšľajte, či ju treba, ale akú treba!

Hydroizolácia spodnej stavby v podobe protivlhkostnej zábrany je potrebná pri všetkých stavbách založených na poréznych základoch nad úrovňou hladiny spodnej vody. Protivlhkostná zábrana sa vkladá medzi základovú dosku alebo pás a prvý rad murivových prvkov do maltového lôžka. Šírka protivlhkostnej zábrany sa volí tak, aby na oboch stranách pozdĺž murovanej steny nevznikali vlhkostné mostíky.

Osvedčenou technikou zvyčajne býva použitie klasických asfaltovaných izolačných pásov alebo moderných stierkových izolačných hmôt, ktoré dokonale uzatvárajú póry v betóne a voda nemôže kapilárami vzlínať. Pri výbere vhodného materiálu je dôležité zvoliť dlhodobo preverenú značku s požadovanou kvalitou, odolnosťou a spoľahlivosťou, ktorá zároveň nezruinuje váš rozpočet. Aká to ale je?

Úspora oproti asfaltovému pásu až 41 %!

U nás v Stova Baumarket preferujeme protivlhkostné zábrany značky Dörken. Do popredia dávame predovšetkým zábranu proti vlhkosti Delta DPC 500, ktorá je vysoko pružná, pričom obidve jej strany sú opatrené protišmykovým profilovaním. Je použiteľná celoplošne, pričom využiť ju môžete aj ako protiradónovú bariéru. Oproti klasickým asfaltovým pásom nie je okrem toho nutná žiadna penetrácia podkladu či manipulácia s otvoreným ohňom! Práve vďaka týmto vlastnostiam dokáže byť úspora oproti bežným lepenkovým pásom viac ako 40%.

Vo vybraných stavebninách, teda aj u nás, môžete od 18. marca Delta DPC 500 zakúpiť vďaka 25 % zľave omnoho lacnejšie. Namiesto 2,51 € za m² ponúkame zábranu proti vlhkosti iba za 1,88 €/m². Akcia trvá do 7. mája, nepremeškajte ju.

Zdroj: doerken.com, asb.sk, urobsisam.zoznam.sk
Foto: istockphoto.com, doerken.com