Chyby pri murovaní základov môžu byť fatálne. Vyhnite sa im!

Chyby pri murovaní základov môžu byť fatálne. Vyhnite sa im!
8. augusta 2018 Wordbajan Wordpress

Nový rodinný dom, ale aj menšia chatka, kôlňa na náradie, garáž, skrátka každá stavba a stavbičky vyžadujú spoľahlivé základy. Ani výstavbu hrubej stavby, napríklad pri ukladaní tehál, netreba v žiadnom prípade podceniť. Predovšetkým by ste sa mali vyvarovať častých chýb, ktoré vás v budúcnosti môžu zamrzieť.

S chybami alebo bez? Je to len na vás

Nijaký majster sveta ešte priamo z neba nespadol, no pri pohľade na niektoré stavebné „skvosty“ má človek pocit, že ich stavbár domrvil zámerne. Ďalšie riadky budú patriť práve tým, ktorým na vlastnej stavbe záleží o niečo viac. Rady ale môžu použiť najmä tí, ktorí sa tomuto remeslu nevenujú až tak často a ocenia možné rady, ako predísť zbytočnej frustrácii z nedobre zhotoveného diela.

Stavba začína prípravou staveniska

Tá má obrovský význam na zabezpečenie bezproblémového chodu stavby. A aj napriek tomu sa pri nej dá narobiť celá kopa chýb, ktoré majú vplyv pri ďalšom postupe. Aby sa tomu predišlo, potrebujete stavenisko zabezpečiť pred vstupom cudzích osôb. Ďalej musíte mať vyznačené potrebné údaje o stavbe a o účastníkoch výstavby, zriadený vjazd a výjazd z miestnej komunikácie. Pamätajte tiež na bezpečné uloženie stavebných výrobkov a mechanizmov či bezpečný pohyb osôb.

Zabudli sme ešte na pár vecí predtým. Úplne na začiatku je vždy potrebné dbať na to, aby vám vyhovovala lokalita pozemku. Následne, keď ste si istý pozemkom, môžete začať riešiť projekt a stavebné povolenie. Ak už aj to budete mať hotové, je čas začať.

Každá odchýlka hrá rolu

Prvou časťou vašej stavby sú základy, presnejšie prvý rad tehál. Ak ste sa, samozrejme, rozhodli pre tento druh materiálu. Brúsené tehly sú dnes veľmi obľúbené, preto sa teraz povenujeme práve im.

Zabudnite prvý rad tehál zakladať na drevených paličkách. Celý dom predsa nemôže stáť na nejakých slabých doštičkách. Pri murovaní okrem toho absolútne neplatí „čím viac tým lepšie.“ Ak na hrubej mase založíte prvý rad tehlového muriva, bude najslabším miestom v murive. Správne bude prvý rad tehál uložený v primerane hrubom maltovom lôžku bez výškových rozdielov s presnosťou na desatinu milimetra. Inak budete musieť improvizovať a doobjednávať termomaltu. Hrozí teda nepresná statika múrov s ďalším navýšením nákladov.

Šikmá veža v Pise?

Nie je jedno ako budete tehly ukladať. Veľkoformátové priečne dierované tehly musia byť zabudované v presne stanovenej polohe. Pokiaľ sa vám stena bude nakláňať do jednej, alebo do druhej strany, nebude to moc príjemné. Jednak to nie je estetické, no najmä vôbec bezpečné. Stena múru má byť pevná (preto musí byť previazaná) a zároveň rovná i v pravých uhloch. Pokiaľ toto nedodržíte a budete následne stenu omietať, miniete veľké množstvo malty, a teda ďalšie peniaze.

Keď sme už pri tej malte, tak aj jej konzistencia dokáže narobiť šarapatu. Je dôležité, aby vám malta netiekla dole z lyžice, pričom po jej prevrátení musí držať. Keď je riedka, musíte ju zahustiť vsypaním dodatočnej zmesi.

Na kompromis zabudnite!

Vráťme sa ale ešte k murivu, teda tehlám. Na stavbe sa zrejme nevyhnete ich rezaniu. Často je plocha po reze nedostatočne očistená. Ideálne je miesto potom navlhčiť vodou pomocou obyčajného štetca. Pri následnom usádzaní odporúčame použiť PU penu. Avšak pozor! Pena by nemala lícovať s murivom, ale mala by tam byť medzera 2-3 mm vyplnená termomaltou. Týmto sa odstráni riziko prasklín či tepelných pnutí.

Aby došlo k správnemu previazaniu vnútorného nenosného a nosného muriva na obvodové múry, používajú sa špeciálne nerezové kotvy. V praxi sú však často originálne kotvy nahrádzané pozinkovanými kotvami slúžiacimi pre prácu so sadrokartónom. Zabudnite na to! Napojenie priečok na obvodový plášť má zásadný vplyv na statiku priečky.

Poslednou, často sa vyskytujúcou chybou pri stavaní múrov, je nepodmaltovaný preklad. Správne má byť keramický preklad uložený do 12 milimetrovej maltovej vrstvy, ktorá zaistí statickú pevnosť a samotné uloženie prekladu nad oknom. Pamätajte, že ide o statický prvok a pokiaľ sa nepoužije malta, následky môžu byť fatálne.

Zlá orientácia tehál, vypĺňanie medzier hrubými vrstvami malty, resp. žiadnymi, delenie tehál sekaním, dopĺňanie muriva z brúsených tehál plnými pálenými tehlami. Žiaľ, niekedy sa tieto základné chyby dajú nájsť všetky na jednej stavbe. Informovaný svojpomocný stavebník by sa však takýmto hrúbkam mal vyvarovať. Veríme, že ste sa k nim zaradili aj vy.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, akostavat.com, svepomoci.cz