Nevyhrajte s burinou bitku, ale vojnu

Nevyhrajte s burinou bitku, ale vojnu
18. augusta 2018 Wordbajan Wordpress

Darí sa jej predovšetkým v záhrade, pestovateľských nádobách aj medzi dlažbou. A nejde o nejaké pekné kvety, ktoré by v týchto priestoroch plnili dekoratívnu funkciu. Reč je o burine, ktorá robí nie jednému záhradkárovi vrásky na čele. Čo tak záhrada bez buriny a tvár bez vrások?

Naozaj nepotrebná, ba dokonca škodlivá

Len nedávno sme vám z nášho oddelenia záhrady priniesli článok, v ktorom sme radili, aké techniky využiť pri zbavovaní sa nežiadúceho machu. Ako by ale vyzerala dlažba umytá od machu, no s prerastenou burinou pomedzi škáry? Alebo len nejaký záhon, ktorý by bol z celej časti obklopený touto nevábivou zeleňou? Zle.

Burina pôsobí človeku ťažkosti od doby, kedy sa začali pestovať úžitkové aj okrasné rastliny. Nepekný vzhľad buriny by možno až tak nevadil, keby neohrozovala rastliny, nezmenšovala úrodu, nevysušovala pôdu, netienila, nezvyšovala prácnosť v záhrade. Je pomerne jednoduché sa buriny zbaviť pomocou chémie. Pri hustej záhrade to však môže viesť k nepriaznivým vplyvom na úrodu. Stratégia úspešnej vojny tak netkvie len v rýchlom vyhubení buriny, ale hlavne v prevencii jej výskytu.

Začnite najprostejšou metódou

Hlavnou zásadou pri boji s burinou je jej pravidelné mechanické odstraňovanie zo záhradky. Najlepšie sa vykonáva za vlhka, po daždi, kedy je pôda nasiaknutá vlhkosťou a nežiaduce rastliny ľahko vyberiete. Do tejto kategórie spadá aj sekanie, vypaľovanie, vykopávanie celých rastlín, vpichovanej listových ružíc. Dôležité je aj okopávanie kultúry a následné mulčovanie (vrstva trávy, kôry či štiepky účinne zabraňuje prerastaniu burín).

Vyberte si slnečný deň a používajte motyčku, pretože vytrhávanie rukou má takmer nulový efekt. Korienky zostanú a znova vyrastú. Po odburinení záhon nikdy hneď nezalievajte. Snažte sa rastliny vždy vytrhávať už v ranom štádiu, aby nestihli dospieť, vykvitnúť a vysemeniť sa.

Prostriedky chrániace životné prostredie

Pri mechanickom odstraňovaní buriny zo škár medzi dlaždicami si ale často môžete pripadať ako Sizyfos. Ide to pomaly, pričom to budete musieť onedlho robiť zas. Zjari to ešte ide v pohode, pôda je totiž vlhká, buriny ešte len vyrážajú zo zeme. Akonáhle vám ale cez chodník začnú kvitnúť púpava, treba začať experimentovať.

Z receptov starých materí sa osvedčila voda s octom. Burina vplyvom octu vädne a odumiera. Medzi babské rady patrí tiež poliať prerastené dlaždice horúcou vodou z čerstvo uvarených zemiakov. Avšak pozor! Za chladnejších dní je riziko, že dlaždice vplyvom teplotného rozdielu prasknú. Keď sme už pri tej dlažbe, čo tak porozmýšľať nad škárovacou hmotou? Tá zabráni rastu buriny raz a navždy. Samozrejme, záleží na vzhľade dlažby a vašich preferenciách. Niekde sa bude hodiť skôr sklenársky alebo keramický piesok či jemný štrk.

Odporúča sa tiež nasypať okolo rastlín vrstvu mulču tak, aby pokrývala burinu, ktorá sa rozmáha vo vašej záhrade. Princíp fungovania tejto metódy je jednoduchý. Burinu odstrihnete od prístupu k slnečným lúčom, ktoré sú pre jej život zásadné.

Ďalej ani soľ burine absolútne nesvedčí, takže to určite stojí za pokus. Hrabľami odhrňte od buriny čo najviac hliny a stonku odrežte čo najnižšie pri zemi. Rez posypte kuchynskou soľou a dbajte, aby ste ju nerozsýpali všade okolo. Nestačí to? Nasaďte silnejší kaliber. Vyberte z lekárničky fľaštičku s liehom a použite ho na výrobu účinného prostriedku. Postačí, keď zmiešate dve polievkové lyžice liehu s 250 ml vody a zmes nalejete na burinu.

Pozor na glyfosát!

Ak ale nič z vyššie spomenutých metód nebude účinkovať, resp. sa vám ich účinok bude zdať veľmi krátky, budete predsa len musieť siahnuť po chémii. Urastenú burinu možno likvidovať herbicídmi, ktoré sa nastriekajú na listy a preniknú do lymfatického systému rastliny. Tá potom odumrie aj s koreňmi, stačí ju len vyhrabnúť zo zeme. S pomocou herbicídov vydržia škáry medzi dlažbou “čisté” zhruba dva až tri mesiace.

Treba si len dávať pozor, aby sa glyfosát, ktorý sa nachádza v herbicídoch, nedostal do vztyku s vašim organizmom. Je totiž toxický, pričom zvyšuje riziko rakoviny a pravdepodobnosť genetických mutácií. Tiež narušuje funkciu a život prospešných mikróbov, ktoré žijú v ľudskom tele. Okrem toho znižujú biologickú rozmanitosť krajiny a v žiadnom prípade by sa nemal dostať do vodných tokov či priamo na kvety, pretože to ničí aj úžitkový hmyz, vtákov…

S herbicídmi treba jednoducho dávať pozor a striekať ich iba tam, kde splnia svoju úlohu a zahubia nepotrebnú burinu. Inak sa budete musieť spoľahnúť na vyššie spomínané techniky. V boji s burinou vám teda prajeme množstvo síl aj trpezlivosti.

Zdroj: ireceptar.cz, hobby.idnes.cz, denik.cz, mojeprirodnizahrada.cz, tojenapad.dobrenoviny.sk