Pohodové a čisté. Aj také vie byť maľovanie izieb

Pohodové a čisté. Aj také vie byť maľovanie izieb
27. augusta 2018 Wordbajan Wordpress

Písali sme už o tom, ako farby dokážu pôsobiť na zmysly aj pocity človeka, či aké trendy momentálne panujú v interiéroch. Avšak zabudli sme na dôležitú vec. Ňou sú základné rady pre tých, ktorí sa rozhodli zobrať štetec do ruky a byt či dom si vymaľovať svojpomocne.

Plne umývateľné, no zároveň vysoko krycie farby

Samozrejme, najskôr si treba vybrať farbu a jej odtieň, až tak začať s prípravou a maľovaním. Budete v izbe pracovať, odpočívať, variť, baviť sa? Chceli by ste vymaľovaním izbu opticky zväčšiť, zmenšiť, dodať jej viac svetla? Tieto otázky musíte mať zodpovedané.

V našich stavebninách víťazia farby od spoločnosti Primalex, ktorá je už dlhšiu dobu na trhu synonymom pre krásnu a kvalitne natretú stenu. Ponúka množstvo osvedčených náterov, ktoré dokázali rozžiariť mnohé domácnosti. Samozrejme, aj v tomto prípade buďte verní tomu čo máte radi. Odhliadnuc od toho čo je “in“ alebo “out“. Naše odporúčania sú stále iba radami.

Čo vtedy, keď o lesklé klasické farby už nemáte záujem? Čoraz obľúbenejšími produktami sa stávajú matné farby Primalex Essence. Tie sú zárukou dlhodobo dokonalého vzhľadu stien a zároveň spĺňajú požiadavky, ktoré sa kladú na moderné interiérové nátery z hľadiska umývateľnosti. Farba je tak vhodná aj do miestnosti, kde dochádza ku kontaktu s parou a vodou. S handrou, vodou a saponátom potom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami či odtlačky psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetku.

Farebné kombinácie hotových odtieňov od Primalexu jedine SEM!

Znečistenie jedine na rukách

Farbu máte vybratú, môžete sa pustiť do vcelku „špinavej“ roboty. Pred začatím prác je dobré celú miestnosť vypratať. Ak to nie je celkom možné, ťažšie kusy nábytku treba odsunúť od steny do stredu miestnosti a prikryť. Ak nemáte dostatok starých plachiet, v obchode s maliarskymi pomôckami kúpite maliarsku fóliu, prípadne zrolovaný kartón. Nezabudnite prikryť aj celú podlahu, prípadne okná. Inak bude maľovanie naozaj špinavé.

Najnáročnejšie a najdôležitejšie na maľovaní však nie je ani výber farby, ani upratovanie, ale príprava pred ním. Na stenách nesmú zostať praskliny, otvory po klincoch a skobách, vydrobené miesta, urazené rohy ani akékoľvek škvrny, ktoré by mohli skrz nový náter presvitať. Steny s viacerými vrstvami farby je okrem toho potrebné oškrabať.

Na penetráciu nekašlite!

Slúži najmä k zjednoteniu a spevneniu múrov. Ovplyvní to, ako bude výsledná maľba vyzerať. Vďaka penetrácii budú farby na stene sýtejšie a lepšie k podkladu priľnú. Niekto múry pred maľovaním izieb nepenetruje, to sa však nemusí vyplatiť. Vynechanie môže mať následky v podobe lúpania farby, fľakov a nerovností či potreby naniesť farbu niekoľkokrát na dosiahnutie požadovaného odtieňa.

Následne sa môžete pustiť do maľovania. Začnite od najmenších detailov. Na tie si vezmite rohový štetec a menšie ploché štetce. Najskôr vymaľujte malé plochy okolo zásuviek, vypínačov, rámov okien, dverí a obvody stien. Vždy sa uistite, že je štetec od farby dobre utretý

Koniec dobrý, všetko dobré

Poďme už ale na maľovanie hlavných plôch. Prácu si treba rozvrhnúť tak, aby ste mohli maľovať za denného svetla a v rozmedzí teplôt od 10 do 30 °C. Nižšia teplota a vyššia vlhkosť vzduchu spomaľujú zasychanie náterov.

Pred začiatkom natieracích prác je vhodné štetku namočiť do vody – štetiny v nej lepšie držia a nevypadávajú, resp. nezostávajú prilepené na stenách. Začnite maľovať od stropu, postupujte od okna k dverám. Prvý náter treba zriediť, aby sa dobre ukotvil na stene a neodlupoval sa. Do farby vložte maliarsku mriežku alebo farbu nalejte do maliarskej vaničky. Valček po nabratí farby vždy dobre utrite. Vzhľad maľovanej plochy je lepší, ak sa pri natieraní „vybieha z náteru“, t. j. že posledné ťahy štetcom prekrývajú už maľované plochy.

Množstvo vrstiev, ktoré je potrebné naniesť, záležia od kvality podkladu. Pred nanášaním ďalšej vrstvy nechajte farbu vždy zaschnúť. Obvykle aspoň 3 hodiny. Rezačkou jemne obtiahnite líniu, na ktorú sa prekrýva maľba s páskou. Všetko sa tak pekne zarovná a nehrozí odlúpnutie farby. Stačí dočistiť čo treba a môžete sa tešiť nielen z nových farieb, ale hlavne z nového charakteru vášho domova. Veľa Šťastia!

Zdroj: pluska.sk, hobby.idnes.cz, mojdom.zoznam.sk, ireceptar.cz, maliri-nateraci.cz