Čerpajte energiu nielen oddychovaním, ale aj pozeraním na správne farby

Čerpajte energiu nielen oddychovaním, ale aj pozeraním na správne farby
31. mája 2018 Lenka Zummerova

Nie ste v dokonalej psychickej kondícii? Pýtate sa prečo? Stres zo zamestnania, nedostatok spánku či mnoho starostí. Rovnako tak môže mať vplyv na ľudskú psychiku počasie, ale aj prostredie, v ktorom sa nachádzate. S ním jednoznačne súvisia aj farby. Dnes sa zameriame na dve miestnosti vo vašej domácnosti, z ktorých potrebujete vyťažiť čo najviac energie.

Zväčšovanie a zmenšovanie miestností

Najdôležitejšími miestnosťami pre odpočinok sú obývačka a spálňa. Niet o tom najmenších pochýb, tak ako niet pochýb o tom, že farby stien v týchto miestnostiach sú naozaj dôležité a vo veľa prípadoch dokážu divy.

Prejdime najskôr do obývačky, ktorá je po najedení sa v kuchyni prvou oddychovou zastávkou po práci. Predovšetkým je dôležité zhodnotiť miestnosť. Je nutné premyslieť jeho veľkosť, priestor, nábytok, a tiež prechod denného svetla.

Do malých obývacích izieb odporúčame zvoliť svetlé odtiene, ktoré priestor opticky zväčšujú. Pre ešte väčší efekt veľkého priestoru je možnosť obstarania nábytku na mieru, zavesenia televízie a nábytku na stenu. V prípade priestrannej obývačke zas zútulníte miestnosť tmavším odtieňom farby. Jednoduché ako facka, že?

Chladná či slnečná obývačka?

Predstavte si prechádzku ranným jarným zakvitnutým ovocným sadom. Cítite tú sviežosť a ľahkosť? Podobne sa budete cítiť aj v obývačke, v ktorej budú steny hrať chladnými modrými a zelenými farbami. Ak túžite v obývačke hlavne relaxovať, siahnite po farbe neba a nakombinujte ju s bielou krémovou či béžovou. Dajte však pozor na prehnaný „chlad“, pretože môže vyvolať dojem sterility.

Citrónová žltá pôsobí veľmi jemne a osviežujúco. Pri tejto farbe si pokojne môžete dovoliť i tmavšiu podlahu. Veľmi decentne bude pôsobiť v dvojke so sivou priľahlou stenou a bielym nábytkom, v kombinácii s béžovou a dreveným zariadením zasa izba zútulnie. Oranžová naopak podporuje komunikáciu a dobrú náladu, avšak v poslednej dobe sa hovorí, že obyčajná oranžová farba je fádna, nudná a príliš často používaná. Je teda vhodné použiť niektorý z jej odtieňov, a to napríklad lososovú, okrovú či žltooranžovú.

Posledným trendom je fialový obývacia izba. Je to farba harmónie a pokoja, rovnako ako jej odtiene svetlo ružová a lilia. Tie však nie sú tak sýte a preto sú vhodné aj do menších miestností.

Zaspávajte s Primalexom

Možno sa domnievať, že na farbe stien v spálni nezáleží, pretože i tak v tejto miestnosti spíte a so zavretými očami farby nevnímate. Avšak ovplyvňujú vás kým nezaspíte, no nielen to. Spálňu by ste mali vymaľovať jemnými a tlmenými farebnými odtieňmi. Najlepšie sú béžová, jemne zelená, ľahko fialová či svetlo ružová. Tmavé a agresívne tóny majú rušivé efekty, napríklad sýto zelená alebo oranžová farba do spálne naozaj nepatria.

V poslednej dobe je trendom vymaľovať miestnosť niekoľkými rôznymi farbami alebo viacerými odtieňmi jednej farby. V takom prípade by sa ale nemali použiť viac ako štyri odtiene. Jedna farba by mala byť základná a tú by ostatné farby mali len dopĺňať.

Konečný výber farby síce vždy záleží na osobnom vkuse, no nezabudnite, že zo spálne či obývačky musí vyžarovať predovšetkým pokoj a pohoda. Okrem pocitov by však farba mala byť kvalitná a dlhotrvácna. U nás sa môžete spoľahnúť na farby značky Primalex. Tá ponúka naozaj farebnú paletu vysokokvalitných náterov s množstvom jedinečných odtieňov. Tento mesiac nájdete u nás farby Primalex dokonca v zľavách až do výšky 30 %. V našich stavebninách si tak svoju obľúbenú aj výhodnú farbu určite vyberiete.

Zdroj: www.primalex.sk, living.cz, mamedum.cz, mojdom.zoznam.sk
Foto: shutterstock.com