5 krokov k útulnému vesmíru

5 krokov k útulnému vesmíru
5. júna 2017 Lenka Zummerova

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Rozhodli ste sa nahodiť nový šat nejakej z vašich menších miestností či vrátiť zabudnutý šatník späť do života? Zrejme malý interiér budete chcieť opticky zväčšiť a celkovo rozšíriť zredukovaním dekorácií. Predtým, než začnete, by sme vám radi dali aspoň malého chrobáka do hlavy.

Pri zväčšovaní izby nám ani vápno nevadí!

Veľkosť, úzkosť, hĺbku či širokosť, to všetko dnes šikovnými trikmi vieme ovládať. Máme na mysli priestory izieb, v ktorých žijeme. Stačí pár štetcových „náletov“ a interiér zrazu nezmení len farbu, ale aj proporcie. A i keď ide len o optický klam či ilúziu v mozgu, je nám to jedno. Hlavne, že to budí dojem. Najzaužívanejšou úchylkou je samozrejme optické zväčšovanie miestností, ktoré nám stačí naniesť svetlou farbou. Sranda je v tom, že tie izby sú stále rovnako neporušené. Dokonca nám pri tom ani nevadí, že tá izba môže pôsobiť chladne či neútulne.

Rady starej mladej matere

Samozrejme, dnes „letia“ predovšetkým jemné farby s čo možno najmenším počtom dekorácií. Takýto štýl je trendy najmä vo väčších miestnostiach. Čo ale s tými najmenšími? Aj z nich sa často snažíme robiť „letiská“, ktoré potom však vyzerajú tupo a bez akejkoľvek predstavivosti. Tá na druhej strane nechýba bývalej študentke klasicizmu a archeológie Joanne Spindler, ktorá to s dekorovaním izieb naozaj vie. Neustále to svojou „troškou“ potvrdzuje aj serveru thechromologist.com, kde vám vo svojich blogoch iste povie viac.

Už minule sme sa u nás v Stove inšpirovali a načrtli 7 spôsobov, ako trochu inak prebrať na jar naše izby. Prečítaj si ich SEM!

Fantázii sa medze nekladú

Ako ste už iste postrehli, tento článok patrí malým izbám, ktoré nie je potrebné za každú cenu násilne zväčšovať. Tmavšie odtiene a bohatšie farby vytvárajú skutočný pocit intímneho domova, takže sa trochu odviažte a objavte atraktivitu „hobitích“ izieb vo vašom dome pomocou týchto praktických tipov:

Na začiatok trochu korenia

Náter bielej farby na steny sa môže javiť ako jediný spôsob, ako vytvoriť dostatočne presvietenú miestnosť s veľkým priestorom. Aby sme vás ale hneď „nezabili“ čiernotou, čo tak najskôr skúsiť belavú farbu na mäkšiu a zaujímavejšiu alternatívu? Teplé, žlté tónované neutrály tu pôsobia brilantne, pretože veľmi efektne odrážajú svetlo.

Ťah rušivej farby

Ak túžite konečne po niečom odvážnejšom, tak silné farby sú často dokonalým rozptýlením nedokonalých tvarov. Vyskúšajte hlboké zelené alebo živé modré farby, ktoré síce zmenšia miestnosť, no zväčšia zreničky a podnietia zmysly k neobvyklej energii. Vhodne rozmiestnenými dekoráciami (či už to v retro štýle, alebo tom avantgardnom) ešte zintenzívnite útulnosť a význam domova.

Nekonečný strop

Ak chcete príliš veľkú izbu, treba naniesť farbu na všetky steny okrem stropu. Ak túžite po úzkej, mali by ste namaľovať iba jednu úzku stenu a zvoliť tmavú podlahu. Keď ju zas chcete mať príliš nízku, zadná stena by mala oplývať pruhmi. Čo tak ale nemať poňatia o tom, kde steny začínajú a kde končia? Ilúziu docielite jedine tak, že použijete len jednu farbu nad profilovou lištou a aj hore na strop. Proste jednoliata, tmavá farba, zaručí síce malý, no nikde nekončiaci priestor.

Drevená elegancia

Ak dúfate, že vo svojej izbe použijete dve farby, zvážte možnosť výberu tmavšieho odtieňa. Hlavne, ak je reč o dreve. Keď sú lišty veľmi tmavé, často sa priestory stávajú ľahšími až vznešenejšími. Okrem toho iste nemusíme pripomínať, aký úžasne sofistikovaný a elegantný vzhľad dokážu poskytnúť tmavšie ozdoby.

Dvojitá miestnosť

Samozrejme, opäť ide len o očný či zmyslový klam. Ďalším skvelým spôsobom, ako dosiahnuť priestranne útulný pocit, je vymaľovať spodnú časť, resp. spodnú polovicu steny tmavšími farbami, aby ste dostatočne ukotvili miestnosť. Na tú druhú polovicu, teda smerom k stropu, zvoľte svetlejšie farby, ktoré v malej izbe vytvoria smerom k stropu melancholický, prúdový dojem.

Ďalšia inšpirácia na dosah

Nechceme od vás, aby ste do svojich uponáhľaných životov prinášali viac a viac tmy či tmavých farieb, no na druhej strane ani netúžime po tom, aby ste sa stále náhlili za svetlým zväčšovaním miestností. Aspoň čo sa týka niektorých malým izieb vo vašom veľkom dome či byte. Doba je iná, to dobre vieme, no skúste v menších priestoroch nájsť aj vy zmysel a urobte si z nich útočisko spokojného oddychu a čerpania energie.

Keď sa budete chcieť inšpirovať, pomôže vám Home bunch so svojim množstvom farebných a dekoratívnych izieb. A keď viete aspoň trochu po anglicky, pomôckou vám môže byť táto skvelá infografika s ďalšími užitočnými radami. No a pre tých, ktorí neustále žasnú nad síce prečačkanými, no útulne zariadenými obývačkami najznámejších seriálov, sme zas našli tieto autentické palety farieb.

Snáď už len tento článok zakončiť výstižným citátom českého spisovateľa či dramaturga Jaroslava Bočeka: „Ak máš dom plný myší, nepremýšľaj o farbe kocúra.“