Žltá, modrá, zelená. Ako by mala vyzerať tvoja izba?

Žltá, modrá, zelená. Ako by mala vyzerať tvoja izba?
21. marca 2017 Lenka Zummerova

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Všetko sťahovať či premiestňovať, opravovať praskliny v stene, následne ich vymaľovať, popratať a veci zase vrátiť na svoje miesto. Áno, proces maľovania je síce otravný, no hlavu si aj tak vždy lámeme predovšetkým pri výbere farby. Aká je tá správna, aká sa vám páči, aká nie, ako bude vyzerať na stene a akou energiou ožiari domov?

Nie je biela ako biela

Či už je motívom vymaľovania bytu túžba po zmene farebnosti interiéru alebo jarná očista zašlých stien, stojíme na začiatku pred rozlúsknutím oriešku, či bude stena klasicky biela, alebo žiarivo farebná. Toto je zrejme to prvé rozhodnutie pred maľovaním.

Na trhu je niekoľko odtieňov bielej. Zvýšená belosť je dosiahnutá spravidla pridávaním bielych pigmentov. Podľa ich množstva sa potom farby delia do niekoľkých kategórií. Najnižšia a najlacnejšie je štandard, druhá nesie spravidla označenie plus či bonus. Výrobky najvyššej kategórie a belosti spoznáte podľa označenia polar či profi.

Štandardné biele farby odporúčame skôr do pivníc, garáží či do interiéru technického zázemia, nie sú totiž dostatočne biele. Do obytných izieb sú lepšie nátery vo vyššej triede, ktoré pôsobia veľmi čisto. Navyše tieto snehobiele farby ešte zvyšujú intenzitu osvetlenia.

Aká farba do ktorej izby?

Ak sa chystáte maľovať, pretože biele steny vás začali nudiť, mali by ste vedieť, že zvolené farby budú ovplyvňovať vašu psychiku i pohodu v celej domácnosti. Okrem toho, že farby dokážu opticky zväčšovať či zmenšovať priestor, znižovať strop, zužovať či rozširovať steny, ovplyvňujú tiež náladu. Niektoré tóny upokojujú, iné znervózňujú, ďalšie navodzujú pocit chladu či naopak tepla.

Žltá

Podľa odtieňa pôsobí teplo aj veselo, navodzuje chuť do jedla, ale aj kyslosti, preto ju radi používame v jedálňach. Mäkké odtiene sa hodia do detských izieb, svetlé do tmavých miestností.

Červená

V sýtych odtieňoch dynamizuje, provokuje, aktivizuje, ale mnoho jedincov po čase neurotizuje, dráždi a prebúdza v nich agresivitu, dokonca môže vyvolávať aj úzkosť. V bytoch ju preto používajme iba v spálni, kde pôsobí eroticky.

Oranžová

Odborníci tiež odporúčajú do detských a obývacích izieb, jedální a kuchýň. Má podobné účinky ako žltá, priestor opticky zväčšuje a prežiari, vyvoláva pocit priestrannosti.

Modrá

Je vhodná pre kuchyne, kúpeľne, spálne a pracovne. Jej svetlé odtiene pôsobia vzdušne a ľahko. S tými tmavými opatrne, pretože vyvolávajú pocit napätia a zmenšujú priestor.

Fialová

Odtiene sú slávnostné až vážne, opticky zužujú priestor, ale hodia sa do reprezentatívnych miestností. Červenofialové odtiene pôsobia magicky, až extravagantne.

Zelená

Farba istoty a spokojnosti. Podľa toho, či je v studených alebo teplých tónoch, potom utišujúca, vyrovnaná či veselá. Hodí sa všade tam, kde nám má byť príjemne, ale aj do spální a pracovných miestností.

Hnedá

Má veľa možností odtieňov od škoricových cez kávové až k temným. Podľa intenzity a odtieňa zužuje a stabilizuje priestor, z hľadiska psychiky zmierňuje napätie a upokojuje.

Šedá až čierna

Šedá je opticky neutrálna, pasívna farba, ktorá pôsobí vyrovnane. Čierna je strohá a vecná, volíme ju iba v kombinácii s inými odtieňmi. (zdroj: ireceptar.cz)

Mať vymaľovanú izbu vo farbách, po ktorých vždy naše zreničky túžili a zároveň konečne pochovať „historickú“ vápenku, je naozaj super. Málokedy sa nám ale podarí využiť všetku farbu tak, aby vedro ostalo vylízané ako tanier. V eufórii je nám samozrejme jedno, kde zvyšková farba či použité štetce skončia a tak putujú rovno do koša. Prečo skončiť s týmto zlozvykom? Čítaj SEM!

Namaľuj si svet správnymi farbami

Výber farieb by nemali na prvom mieste ovplyvňovať módne trendy, ale naše pocity. V miestnosti sa predovšetkým potrebujeme cítiť dobre a uvoľnene. Stena v spálni za romantickým obrazom alebo v obývačke za televíziou by teda nemala byť iba stenou s farbou. Skúste sa s ňou poriadne vyhrať a vyjadriť tak predovšetkým samého seba. Namaľujte si aj vy svet farbami, s ktorými ste si vybudovali priateľské puto. Len stenou s vašou obľúbenou farbou si totiž po náročnom dni zabezpečíte dobitie energie a zlepšenie nálady.

„Sú maliari, ktorí robia zo slnka žltú škvrnu, ale sú iní, ktorí vďaka svojmu umeniu a múdrosti robia zo žltej farby slnko.“ Pablo Picasso

Avšak pozor. Nie je to len o farbe. Nie každá sa totiž hodí na hocijaký podklad, pričom náterové hmoty sa líšia v odolnosti proti oteru. Niektoré materiály vytvárajú lesklé povrchy, iné zas matné. Niektoré farby sú parotesné a iné naopak stene umožňujú dýchať.

Tónovanie farieb a omietok si vyžaduje vždy profesionálny prístup. U nás tónujeme všetky materiály výhradne originálnymi pigmentami a receptúrami príslušných značiek na originálnych tónovacích zariadeniach. Ako? Čítaj TU!

Ak si so správnym výberom nebudete vedieť rady, Rastislav Mikolaj, Stovácky vedúci oddelenia farieb a lakov vám poradí, ako sa dá štruktúrovanou farbou alebo dvojfarebným náterom najlepšie zútulniť interiér. V Stova Baumarket ponúkame len kvalitné farby od renomovaných značiek ako Primalex, Henkel, Ceresit a pod. Okrem toho vám namiešame obľúbené tiene farieb na vnútorné i vonkajšie použitie, pričom ich dokážeme zladiť s dekoračnými nálepkami.

Stačí nás navštíviť buď v Spišskej Novej Vsi, Spišskom štvrtku či Klčove. A keď sa vám nechce, kontaktujte nás telefonicky alebo emailom SEM!