Zelenáči pozor! Je to len trávnik

Zelenáči pozor! Je to len trávnik
27. mája 2017 Lenka Zummerova

Blog_2017_5

Pre niekoho túžobný oddych či odreagovanie sa, pre iných povinnosť zožierajúca množstvo víkendového času. Áno, aj takéto je kosenie trávnika vo vlastnom dvore či u babky. Čo tak si tu prácu trochu uľahčiť a teda spríjemniť?

Aby nebolo neskoro

Máte už prvé kosenie po zime za sebou? Nie? Tak trávnik najskôr nezabudnite skontrolovať, či v ňom nie sú kamene, konáre, alebo tvrdé korene. Ušetríte tým nielen kosačku, ale zabránite prípadnej nehode. Pokiaľ ale chcete mať počas leta nielen pokosený, ale aj uhladený a štýlový trávnik, je nutné sa mu venovať odo dňa, kedy sa roztopí snehová pokrývka a vyschne rozmočená pôda. Avšak, keď ste už aj to zanedbali, frizúru trávnika viete ako tak zachrániť ešte aj dnes!

Nie je trávnik ako trávnik

Aj malé decko vie, že základný a najdôležitejší úkon v starostlivosti o trávniky je ich kosenie. Spôsob údržby sa pre rôzne trávnaté plochy značne líši. Najbežnejšou formou porastu vyskytujúceho sa pri rodinných domoch je samozrejme klasický, rekreačný trávnik. Čoraz častejšie dnes plní vizuálnu funkciu, než tú úžitkovú. Dokonalá jednoliata plocha však vyžaduje omnoho viac pozornosti ako obyčajný parkový trávnik či lúka pri najbližšom lese.

Aká veľkosť a ako často?

Trávnik je potrebné pravidelne kosiť tak, aby boli zastrihnuté len listy a nie stonky. Ak odstrihnete list so stonkou, trávnik bude vysychať. V praxi to znamená kosiť zhruba raz do týždňa pri úžitkových trávnikoch a dvakrát do týždňa pri okrasných trávnikoch. Čím častejšie budete kosiť, tým sa bude trávnik viac vetviť do strán a bude hustejší. Vo všeobecnosti trávu netreba kosiť na menej ako 2 cm, aby ste nepoškodili steblá, pričom za optimálnu výšku je považované rozpätie 4 – 8 cm. (zdroj: casprezeny.azet.sk)

Nemáte čas? Tak koberce prášte len doma!

Priznajme si, že väčšina z nás nemá toľko času, aby sme sa o trávnik starali k anglickej dokonalosti hodnej rovného koberca a aby sme sa tak stávali otrokmi vlastnej záhrady. Ale ono to vlastne vôbec nie je potrebné. Najskôr treba zvážiť, kto a akým spôsobom bude trávnatú plochu v záhrade využívať. Po tejto dedukcii zistíte, že blázniť sa za najštýlovejším trávnikom nie je absolútne potrebné. Dokonca aj púpavu či sedmokrásky začnete považovať za akúsi ozdobu a nie nepríjemnosť.

„Koberec“ okrem toho nemusí byť všade. Sú totiž miesta, kde ani pri väčšom úsilí pekný trávnik neporastie. Často to bývajú miesta dlhodobo tienené. Pokiaľ máte rozľahlejšiu záhradu, vyberte vhodnú rastlinu a získate priestor, ktorý nebudete musieť príliš často upravovať a napriek tomu bude atraktívny. Veľa energie okrem toho môžete ušetriť už výberom štýlu záhrady. Ak napríklad nebudete trvať na hladučkom koberci, ušetríte kopu času, síl aj financií.

Ak ale, samozrejme, mávate sklony k puntičkárstvu a váš trávnik musí byť tip-top, najdôležitejšie je vybrať si to správne osivo. Inak totižto vyzerá zmes pre okrasné trávniky a inak pre úžitkové. Zohľadniť by ste pri výbere zmesi mali tiež typ biotopu. Ale to je už námet pre obsah iného článku, ktorý nájdete v našom blogu onedlho. (zdroj: ireceptar.cz)

Chodník v záhrade alias chodníček do cieľa

Netreba zabúdať na to, že práve trávnik dokáže patrične ochrániť vhodne zvolené cesty či spevnené plochy. Ak vaša záhrada ale žiadnym chodníkom neoplýva, so zreteľom na prevádzku v záhrade je potrebné cestu navrhnúť a skonštruovať. Ak sa vám toto podarí, potom sa nebudete musieť trápiť s vychodenými cestičkami, pričom sa vám opäť o čosi zmenší celková plocha na kosenie.

Na záver je potrebné uviesť, že úpravu trávnika berie každý inak. Pre niekoho môže ísť o záťaž, ktorá ho len obmedzuje, iní si užívajú dokonalé odreagovanie. Zatiaľ čo jeden má so záhradou vybudovaný akýsi vzťah, toho druhého to až tak “nežerie”. Aj preto sú rozmanitosti a kontrasty záhrady v každej domácnosti iné, svojim spôsobom špecifické. Podstatné je, aby sme si práve tú svoju (nie tú susedovu 😉) dokázali naplno užiť.

A aby sme nezabudli, keď sme už pri tom kosení a kosačkách, o Jarnej spotrebiteľskej súťaži so spoločnosťou ASAS si už počul? Stačí zaregistrovať svoj súťažný žreb a okrem toho, že budete zapojení do losovania o nový Volswagen Golf, každý týždeň môžete vyhrať šikovnú kosačku AL-KO. Viac si o atraktívnej súťaži naštuduj SEM. Tak veľa šťastia!