Po tráve sa nechodí, na trávu treba chodník!

Po tráve sa nechodí, na trávu treba chodník!
10. mája 2017 Wordbajan Wordpress

Záhradka sem, záhradka tam. Všade samá záhradka. Šialený apríl konečne skončil, hor sa do záhradkárčenia. Záhrada okolo domu by ale nemala slúžiť len na úžitok, ale mala by aj dobre vyzerať. Čo tak mať vo dvore jedno i druhé? Stačí si vyrobiť šikovný chodníček!

Chodníkom k terase, chodníkom všade

Stromčeky sme obstrihali, trávnik prevzdušnili, dokonca aj terasu už postavili! K tej terase, keď nie je hneď pri dome, sa ale treba aj nejak dostať. No a keď si nechcete v záhrade vyšliapať v krásnom trávniku cestičku ani nosiť domov na topánkach kilogramy hliny, pustite sa do stavby nejakého fešného chodníka. Nie je to vôbec zložité, poradíte si s tým aj sami, len je potrebné si všetko dobre pripraviť.

Z čoho stavať?

Z čoho len budete chcieť. Hlavne, aby to neodpudzovalo hostí a hlavne vás. Najideálnejším materiálom na vkusný domáci chodník teda ostávajú klasické tehly. Síce dnes sú „in“ predovšetkým všakovaké zámkové dlažby, no sú omnoho drahšie a hodia sa skôr smerom do garáže, k hlavnému vchodu či priamo na terasu. Tradičné tehličky sú zas ako stvorené pre úžitok a okrášlenie záhradky. Takáto tehlová cestička zapadne do záhrady, akoby tam bola už veky. A úplne vám na to postačia staršie, repasované tehly. Dnešné tehly sú totiž iné, ako tie v minulosti, pričom do záhrady sa hlavne kvôli tvaru a veľkosti hodia práve tie staršie.

Tehla Porotherm ako horúci kandidát vašej stavby! Prečo? Klikaj SEM a čítaj!

Krok za krokom

A to teraz nemáme na mysli nostalgický americký seriál Step by Step, ktorý si našu priazeň získal hlavne kvôli Kouďákovým srandičkám. Skôr chceme poradiť, akými krokmi zhotoviť efektívny aj esteticky zladený chodník:

Miesto

Najprv zvážte, kadiaľ chodníček povedie a akému účelu bude slúžiť. Plochu až potom poriadne vyznačte a pustite sa do výstavby.

Výkop

Po vyznačený trasy, kadiaľ váš chodník povedie, vo zvolenej dĺžke a šírke urobte výkop do hĺbky cca 20 cm. Na bežný chodník stačí šírka okolo 70 cm. Takýto chodník nie je príliš široký, no v pohode po ňom prejdete aj s fúrikom.

Výplň

Na dno nasypte vrstvu hrubého (10 cm) a na ňu vrstvu jemnejšieho štrku (5 cm). Všetko dobre utlačte. Rovinu strážte podľa povrázkov, ktoré napnite medzi kolíkmi. Pomôckou je samozrejme aj vodováha.

Kladenie

Na štrk potom položte vrstvu piesku, do ktorého s kladú tehly. Pritom zabezpečte, aby sa povrch zväzoval zo stredu k okrajom a umožnil tak lepšie odtekanie dažďovej vody. Na tehly nasypte piesok alebo jemný štrk a dobre ho vmeťte do škár.

Posvätenie

Vo finále dielo pokropte, aby piesok dobre utesnil škáry. Možno ale tento krok ani nebude potrebný a chodník vám posvätia samotné dažďové kvapky pri nočnom lejaku. (zdroj: ireceptar.cz)

Myslite na stromy!

Ak nechcete, aby sa chodník po čase rozpadal a vlnil, stavajte ho na suché, rovné podložia. Ak je pôda trvalo podmáčaná, napr. v blízkosti prírodného jazierka, zaveďte drenážne rúrky. Pozor treba dať tiež na blízkosť stromov so silnými povrchovými koreňmi, ktoré dokážu rozbiť i pevný chodník. Čo sa týka tvaru kladenia tehál do rôznych ornamentov (parketové či oblúkové väzby), tak v tomto necháme upustiť uzdu vašej fantázii.