Terasa nie je luxus, ale štandard! Máte ju v záhrade aj vy?

Terasa nie je luxus, ale štandard! Máte ju v záhrade aj vy?
29. marca 2017 Lenka Zummerova

Jar je tu, leto sa blíži a naše kreatívne myšlienky, aké novinky rozžiaria kvitnúcu záhradu pred alebo za domom, praskajú vo švíkoch. Čo tak miesto toho nakupovania dekoratívnych trpaslíkov z „Kiku“ svojej záhrade dopriať skutočnú zmenu? Čo tak si zmajstrovať vlastnú terasu?

Pri zavretých očiach skoro ako na Hawaii

Už to poznáte. Pri záhradných prácach počas horúcich letných víkendov sa často uchyľujete k zaslúženej záhradnej sieste. V mnohých prípadoch vytiahnete nejaké rozgajdané stoličky z domu (v horšom prípade debničky z pivnice), roztiahnete zaprášený slnečník, otvoríte orosené a vychutnávate. Žiadnu terasu vám v tej chvíli netreba, že? Somarina! Treba, len o tom ešte neviete. Po pár dňoch, kedy ste sa vrátili z dovolenky pri mori, totiž o ničom inom nerozprávate, len tom, ako bolo na tej balkónovej teraske úžasne či ako dobre sa vám chladili päty na okolitých terasách popri horúcom piesku. Čo tak oddychovať na terase priamo vo vlastnom dvore?

Terasu si viete vyšperkovať úplne sami! Ako?

Už len nejaké malé jazierko či bazén s kúzelným osvetlením a malé Chorvátsko môžete mať v maximálnej blízkosti. Samozrejme všetky tieto metaforické reči neplatia pre tých, ktorých záhrada letnou terasou oplýva. Pre tých na druhej strane barikády, ktorí len o terase snívajú, no tento rok si už dali predsavzatie, že si nejakú skonštruujú, sme si pripravili pár užitočných rád:

Veľkosť

Terasa predstavuje menšiu spevnenú plochu. Ako veľkú? To je len na vás. Veľkosť by mala byť úmerná veľkosti záhrady, mala by byť jej doplnkom, nie určujúcim prvkom. Ak chcete presné čísla, platí, že minimálne rozmery terasy sú 3,5-4 m², pre viacúčelové terasy počítajte s 3,2 m² na používateľa.

Miesto

Mnoho ľudí v prvej chvíli nenapadne, že terasa nemusí priamo nadväzovať na dom. Tú pravú esenciu prírody si vychutnáte práve vo chvíli, keď terasku obklopí zeleň a z domu k nej povedie len cestička. Krátka drevená, alebo dláždená či kamenná, to je už na vás.

Okolie

Pre mnoho ľudí je odpoveď jednoduchá. Nič! Intimitu miestu môžete však dodať zvýšením okrajov, čo sa zvyčajne robí napríklad za pomoci záhonov alebo veľkými kvetináčmi. Záleží ale na konkrétnom priestore.

Starostlivosť o trávnik nezahŕňa len klasické kosenie či polievanie. Keď túžite mať skutočne tip-top trávnik, tak si budete musieť osvojiť aj pojem prevzdušnenie trávnika. Viac čítaj SEM!

Pri záhradnom posedení by dnes ale nemalo chýbať svetlo, ako sprievodca na cestičkách či na priedomí domu. Keď však osvetlíte najzaujímavejšie prvky záhrady, vaše rastliny, stromy, sochy či fontánky náhle vystúpia z tmy a postarajú sa o očarujúce efekt.

Materiál

Na terase budete možno chcieť v lete chodiť naboso. Materiál je preto dobré vyberať s takouto víziou. I keď je možností mnoho, neodporúčajú sa len okruhliaky, žulové kocky a už vôbec nie štrk. Môžete mať keramické dlaždice v najrôznejších farebných variantoch, efektívne vyzerajúci kameň, ktorý nenaruší prírodné prostredie, zámkovú dlažbu, tehly, alebo napríklad cenovo výhodné betónové dosky.

Eko vs. umeliny

Ani výroba drevenej terasy nie je tak komplikovaná, ako by sa mohlo zdať. Siahnite buď po exotike alebo borovici, do úvahy pripadá aj dub a buk. Na druhú stranu, ponúkané varianty rozhodne nie sú tie najlacnejšie. Ak ste ochotní sa o terasu starať a predlžovať jej životnosť, stačí len smrek. Jeho nevýhodou je živica, ktorá vám najmä spočiatku môže znepríjemniť údržbu. Smrek je preto nutné povrchovo upraviť, teda nalakovať či namoriť. Ak financovanie terasy príliš neriešite, môžete si zrejme dovoliť aj lepšie drevo, exotické. Vďaka svojmu pôvodu oplývajú špecifickými vlastnosťami a to vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, vysokou tvrdosťou či dlhšou životnosťou.

Prírodné materiály majú veľa priaznivcov, ktorí na ne nedajú dopustiť. Napriek tomu je aj v ich radoch stále viac tých, ktorí si obľúbili moderné materiály. Napríklad drevoplast, ktorý zachováva vzhľad prírodného dreva, má oproti nemu mnoho praktických výhod. Od dreva ho na prvý pohľad nespoznáte, nie je drahý a udržiavať ho je hračka. Neškodí mu navyše mráz ani chemické prípravky, ktoré sú k drevu inak neľútostné. (zdroj: ireceptar.cz)

Kedy začať? Keď sa dá, aj zajtra

Veľké a priestranné rodinné domy sa stali pre mnohých ľudí skutočným synonymom luxusu a elegancie. Vidíte ale sami, že postaviť terasu pri dome môže zvládnuť každý domáci kutil. Je len potrebné starostlivo zvážiť výber materiálu terasy, pripraviť si všetky potrebné náradia a predovšetkým dôkladne upraviť podklad. Ak sa aj vy teda radi stretávate s priateľmi a organizujete časté akcie, alebo keď si len túžite z času na čas poriadne oddýchnuť a načerpať prílev novej energie z čerstvého vzduchu, priestranná terasa by mala byť vo vašej záhrade základom číslo jeden. Pustite sa do jej realizácie čím skôr a leto si vychutnáte od začiatku až do konca naplno.