Od práce ruky preč! Ako ste 1. máj slávili vy?

Od práce ruky preč! Ako ste 1. máj slávili vy?
1. mája 2017 Wordbajan Wordpress

V tento deň síce nikto nepracuje, no práve práca je vynášaná do nebies. A i keď napriek nespočetným spochybňovaniam ho dnes už pompézne neoslavujeme, práca ako zmysluplná náplň našich životov si pripomienku zaslúži. Keďže ani pre Stova Baumarket nie je pojem práca španielskou dedinou, svoje miesto si prvý deň v mesiaci máj zaslúžil aj v tomto blogu.

Slávime krviprelievanie?

Pôvod tohto sviatku siaha ešte do roku 1886, kedy sa v americkom Chicagu konali masové demonštrácie robotníkov, ktorí bojovali za svoje základné ľudské práva a humánnejšie postavenie. Primárnou požiadavkou bola klasická, 8-hodinová pracovná doba. Pod nátlakom hromadných nepokojov, ktoré sa rozšírili aj do ostatných amerických miest, kongres napokon prijal nový zákon. Jeho efekt v praxi bol však na bode mrazu. Podnikatelia a zamestnávatelia ho totiž totálne ignorovali. Na protest sa preto zdvihla ďalšia vlna nepokojov, ktorá sa ale už skončila krvavo. Polícia šesť štrajkujúcich bezcitne zastrelila, desiatky zranila a organizátorov protestov zatkla!

Mávanie s vlajočkami vystriedalo mávanie s kľúčmi

Ľady sa začali konečne hnúť, až keď sa v tom čase začali mobilizovať aj francúzski robotníci. Či to bolo na prospech veci, to už posúďte sami. Na pamiatku nevinne popravených odsúhlasili návrh, aby na 1. mája robotníci každoročne manifestovali. Háčik je ale v tom, že sa to odkleplo na Parížskom medzinárodnom socialistickom zjazde. Sviatok sa tak stal povinnou záležitosťou chvastajúcich sa komunistov. Po uliciach pochodovali davy, ktoré museli hlasitými pokrikmi zdraviť popredných komunistických funkcionárov stojacich na prečačkaných tribúnach. Režim z prvomájových sprievodov spravil oslavu prostredníctvom ľudí mávajúcich s vlajočkami, ktoré symbolizovali úspech socialistického hospodárenia. Tento „cirkus“ paradoxne pochovali študenti v 89., avšak na mávanie používali už iné nástroje.

Čo tam po práci, keď sme zamilovaní!

Máj si ale úprimne získal srdcia ľudí úplne niečím iným, než vzývaním papalášov na tribúnach. A hlavne na našich dedinách. Tam sa v predvečer tohto sviatku zvykli stavať máje. Mládenci si už dopredu vyhliadli rovné vysoké stromy, aby ich vyťali a pekne upravili. Kôru stromu olúpali do hladka a zelený nechali len vrcholec stromčeka. Ten vyzdobili farebnými stužkami a po nociach ich týčili pred domy slobodných dievčat. Tento milý zvyk, ktorý otvára brány mesiacu lásky, mládenci hrdo propagujú v niektorých obciach ešte aj dnes.

Keď už je to voľno, zapojte sa aspoň do súťaže o kvalitnú kosačku. (To len preto, aby ste sa náhodou nenudili 😏). Klikajte SEM!

Majáles mnohých tvárí

Aby sa oslavy náhodou niekomu nemálili, počas 1. mája si môžeme pripomenúť aj iné významné udalosti. Tak napríklad v New Yorku na počesť všetkým pracujúcim práve v roku 1931 otvorili brány slávneho Empire State Building. V 53. roku sa zas naši rodičia či starý rodičia tešili z premiérového spustenia vysielania Česko-slovenskej televízie. No a okrem toho, že sa Nigérijčania v roku 1960 tešili z nezávislosti, je tento deň aj smutnou spomienkou. Pri havárii v 94. na Veľkej cene San Marína v pretekoch Formuly 1 zahynul jeden z najslávnejších pretekárov Ayrton Senna.

Netreba manifestovať, stačí si len spomenúť

Či už je 1. máj opradený históriou, ktorá sa nám prieči, alebo v nás len evokuje emócie, ktorým sa jednoducho nedá vyhnúť, sviatok má čo „do seba“ aj dnes. Podstata sa zachovala a tou je jedine oslava práce. Keď sa zamyslíte trochu hlbšie, len vďaka nej bývame v pohodlných domoch, len vďaka nej nehladujeme. Samozrejme to platí len pre tých, ktorí prácu majú a naozaj nehladujú, no predpokladáme, že keď teraz sedíte a čítate tento článok na internete, ste na tom pomerne dobre. Či už ste včerajší deň oslávili výletom, alebo v pohodlí obývačky pri čítaní obľúbenej knihy, na ktorú ste si svietili lampou, pamätajte, že aj za týmto je práca. Práca konkrétnych ľudí, ktorí vám svojimi schopnosťami dožičili tento dnešný deň.

Snáď ste si to užili, keďže dnes sa už určite riadite slávnou rovnicou Alberta Einsteina: A = X + Y + Z. A znamená úspech v živote, X opisuje prácu a Y fair play. A čo Z? Z znamená držať jazyk za zubami!