Dom by mali stavať slimáky! Prečo?

Dom by mali stavať slimáky! Prečo?
11. novembra 2016 Patrik Boďo
Vyzretý dom, vyzreté bývanie

domslimak

Sny môžu byť rôzne. Nemyslíme teraz nočné mory, ktoré nás po odpozeraní krváku v TV sem tam počas spánku desia. Skôr hovoríme o túžbach, želaniach či cieľoch, ktoré by sme za život radi dosiahli. Niekto chce BMW, dakto zas celosvetový mier. Iných irituje predstava bývania v byte, preto už netrpezlivo čakajú, kedy sa konečne pustia do výstavby svojho vlastného domu. Nedočkavosť však často ruže neprináša. Prečo byť trpezlivý, kedy je ten najideálnejší čas na stavbu, čo všetko k stavbe treba a ako dlho stavať, hľadaj v riadkoch nižšie.

Keď sa sen premení na nočnú moru

Snáď každému počas života vošiel do hlavy chrobák, že si raz postaví hniezdočko presne podľa svojich predstáv. Mnohí sa potom tento sen zbrklo rozhodli aj splniť, čím narazili na stresujúce prekážky. Či už v úplnom začiatku kúpou nevhodného pozemku, výberom zlého stavebníka pri samotnej stavbe, alebo unáhleným stavebným postupom.

Rodinný dom je životná investícia, či si ho kupujeme alebo ideme postaviť, málokto si to môže dovoliť viackrát za život a napriek tomu k nej mnohí pristupujú často bez potrebných znalostí. Oveľa uvážlivejšie sa ľudia dokážu rozhodovať pri kúpe auta, ktoré pôjde o pár rokov do šrotu, ako pri kúpe stavebného pozemku, projektu alebo hotového domu (zdroj: hnonline.sk)

Žiaden skok, len krok po kroku

Než vôbec začnete stavať, mali by ste si rozmyslieť, aký dom chcete postaviť. Či už sa jedná o jeho polohu, veľkosť alebo sumu, ktorú môžete do stavby investovať, všetko hrá dôležitú rolu. Príprava stavby, financovanie stavby, výber pozemku, projektovanie, kopanie základov, vypracovanie hrubej stavby, rozvodov, inštalácií či dokončovacie práce. Čím lepšie budú tieto záležitosti naplánované, tým pôjdu pri výstavbe odruky. Avšak hlbšie rozobraté jednotlivé súčasti výstavby rodinného domu tu nehľadajte. Tie na našom blogu nájdete už čoskoro.

Teraz sa radšej zapoj do nášho vernostného programu NAKUPUJ A UŽÍVAJ, kde máš jedinečnú šancu získať skvelé ceny jednoduchou výmenou za body z nákupov.

Ženieme sa do hrobu?

Po prebdených nociach zo vzrušenia nad vlastným bývaním v dome a vybavovania všetkých náležitostí okolo projektovania máte konečne dátum, kedy vytiahnete po prvý raz z pivnice lopatu. O pár dní ste sa okulahodiacim statusom na Facebooku všetkým pochválili, že sa spoločne s manželom púšťate do výstavby rodinného domu.

V dnešnej „vysokorýchlostnej“ dobe však chceme všetko rýchlo, najlepšie hneď. Hlavne mladí ľudia dnes už nezvyknú na nič čakať. Niekedy, keď sa v domoch vymieňali napríklad také záclony, musela daná rodina na nové čakať aj pol roka. Áno, bežným pojmom bol vtedy „nedostatkový materiál“. A dnes? Čo chceme, to rýchlosťou blesku aj máme. I preto by sme najradšej lusknutím prstov bývali v novom dome. Takto to ale nikdy nefungovalo!

Inak, stále máš možnosť sa zapojiť do súťaže a vyhrať tak darček v podobe elektrických nožníc pre svojho priateľa. Nepremrhaj túto možnosť a zúčastni sa TU!

Vyzretý dom, vyzreté bývanie

Tak ako pravý Ementál musí správne dozrieť, domáca slivovica či kvalitné víno, aj stavba musí určitú dobu zrieť. Fenoménom dnešnej doby je postaviť dom pomaly za rok, čím skôr sa nasťahovať, a onedlho sa diviť, prečo nám tak skoro praskajú steny. Kde sú tie časy, kedy sme dom za pomoci blízkych stavali aj 3 roky? Takto dlhodobá výstavba mala a stále aj má svoje opodstatnenie.

Počas zimy by mala byť zahájená projektová príprava, na jar by sa malo začať stavať. Po vybudovaní základov by sa stavba počas nasledujúcej zimy mala dostatočne uzemniť a teda pripraviť na ďalší rok výstavby. Počas neho je potrebné dokončiť všetky „hrubé“ náležitosti a osadiť strechu. Posledný, teda tretí rok, sa na rad dostáva zariaďovanie interiéru s konštrukciou vonkajšej fasády. Jedine postupnosť v takomto časovom horizonte vám zaručí priateľský a bezproblémový vzťah s vašim domovom.

Zdieľaj s nami radosť z práce

Radosť po ťažko vykonanej práci je neopísateľná. Radosť po práci vo vlastnom bývaní je dvojnásobne neopísateľná. Avšak čo tak byť trochu trpezlivý a zdieľať podobné pocity aj počas práce? Najlepší priateľ pre vašu stavbu, čiže Stova, vám s výstavbou rodinného domu kedykoľvek pomôže a sprostredkuje všetky potrebné informácií.