Je v dome chladno? Oblečte ho!

Je v dome chladno? Oblečte ho!
20. septembra 2016 Wordbajan Wordpress
Prečo sa oplatí prikryť dom dekou?

Worker spreading mortar over styrofoam insulation and mesh with trowel

Všade sa rozpráva či píše o globálnom otepľovaní. Nám je však stále zima. Ako je to možné? Normálne, sme len jednoducho teplomilní a zimné otužovanie je pre nás drkotajúcim utrpením. Alebo sa len staráme o komfort druhých. No a preto s vykurovaním domu začíname už pomaly od septembra. Avšak tak ako chce „človek rozumný“ všetko zefektívňovať, aj s prehnaným a nešetrným vykurovaním si dokázal poradiť a vymyslel…

Zateplenie fasády alias bio-pečené kura na tanieri

Niektorí šetria viac, niektorí menej. Je pravda, že v dnešnej dobe a za priemerných životných podmienok nie je na škodu primerane šetriť. Niekedy by sme sa však mali zamyslieť, či sa nám až tak oplatí sledovať každý týždeň letáky s akciovými potravinami, keď mnohé veci, na ktorých by sme mohli bohato ušetriť, podceňujeme. Alebo im len dostatočne nedôverujeme? Možno. Jednou z často opomínaných vecí je zateplenie domu. Mnohých možno odrádza jednorazová suma peňazí, ktorá ich pri tomto „tuningu“ domu neminie. Avšak v porovnaní s tým, aké výhody zateplená fasáda obnáša, je investícia viac než len priateľská. Najväčšou výhodou je samozrejme ušetrenie peňazí. Práve kvôli tomu už viac nebudete musieť obedovať antibiotikami nafúknuté kura.

Prečo sa oplatí prikryť dom dekou?

Viac tepla, viac peňazí!

Zateplením obvodových stien možno dosiahnuť výraznej úspory nákladov na vykurovanie. Nevýhodou pri tomto len ostáva, že z tlaku ušetrených mincí reálne hrozí rozbitie vášho prasiatka.

Silnejšia stavba

Zateplením dochádza k ochrane nosnej a obvodovej konštrukcie pred nepriazňou klímy, čo predlžuje celkovú životnosť domu. Dobre zateplená fasáda tiež zamedzuje prenikaniu hluku z rušného prostredia. Masív stavby okrem toho zabezpečí, že cez leto do domu horúčava neprenikne, ale bude v ňom príjemný chládok.

Zbohom plesniam

Zatepľovací systém rieši problémy pri prieniku dažďovej vody, čím sa eliminuje vznik máp, plesní a rias. Okrem toho teplota vzduchu a jeho prúdenie, povrchová teplota predmetov a stien či vlhkosť vzduchu sa výrazným spôsobom podieľajú na potlačení mikroorganizmov.

Sexi postava

Zmenou vonkajšieho vzhľadu omietky sa dom dokáže vymaniť z uniformity okolia a získať tým na atraktivite. Okrem toho táto zmena prispieva k zvýšeniu trhovej hodnoty budovy.

Ochrana životného prostredia

Zateplenie rodinného domu zároveň neprispeje len zvýšeniu komfortu bývania, ale aj ochrane životného prostredia či klímy.

Darujte dôveru, Stova „zaizoluje“ priateľstvo

Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, výhody spojené so zateplením by vás mali aspoň trochu nasmerovať na tú správnu cestu. Či sa už rozhodnete zveriť zateplenie odbornej firme, či sa do toho pustíte vlastnými rukami, či si prizvete na pomoc spoľahlivých priateľov, bez určitej miery znalostí sa nezaobídete. Sú známe prípady, kedy si „majstri“ pod dojmom, že na tom nemôže byť nič zložité, zakúpili “najvýhodnejšie” materiály a zatepľovací systém si realizovali svojpomocne. Nestačili sa potom diviť, ako v konečnom dôsledku preplácali. Preto je nutné o materiáloch niečo vedieť a dôverovať iba tým stavebným firmám, ktoré sú schopné svoju odbornosť doložiť certifikátom.

Aj pre najlepšieho priateľa vašej stavby, pre Stovu, je akousi cťou a zároveň samozrejmosťou, poskytnúť o zateplení domu všetky potrebné informácie. Ak si počas najbližšieho obdobia na našom webe/blogu nenájdete všetko podstatné o správnom výbere materiálov, technickom postupe či spôsobe zateplenia, kedykoľvek sa obráťte na vedúceho oddelenia stavebnín. Ten bude s priateľským prístupom čakať na vaše otázky.