Sadenie stromčekov. Ako prijať nových členov rodiny?

Sadenie stromčekov. Ako prijať nových členov rodiny?
7. novembra 2016 Wordbajan Wordpress
Ako stromy správne zasadiť?

Ako stromy správne zasadiť?

Ten, kto je majiteľom rodinného domu či chaty so záhradami, iste oplývajú aspoň jedným ovocným stromom. A to nielen kvôli estetickému hľadisku, ale stále viac začína byť trendom „antichemicky“ ošetrené ovocie. Samozrejme ide o chuť a čerstvosť, ktorú si za peniaze v obchodoch nekúpime. Avšak zasadiť strom, to nie je len vykopať jamu do zeme, vložiť do nej jabloň či hrušku a dieru zakopať. Aj táto činnosť má totiž jasne stanovené pravidlá!

Niektorí sneh neriešia, iní mávajú mindráky

Utekajú poniektorí kolegovia z práce ako blázni, hneď keď je to možné? Uháňajú tak, že sa ich ani nestíhate spýtať, čo také závratné majú na robote. No a samozrejme, na druhý deň vás to počas práce nenapadne. My vám to ale povieme. Najpravdepodobnejšie je, že zatiaľ čo vás čaká slepačí vývar (zo slepačieho bujónu) v byte na plyňáku, „uháňačov“ hladné sliepky vo dvore. No a teraz jednoduchšie a bez obrazných pomenovaní: oni bývajú v dome, vy v byte! To znamená, že oni tých „statkov-zmätkov“ zažívajú o čosi viac. Nevravíme, že v byte nie je čo robiť, no hlavne toto obdobie, čiže jeseň, je pre záhradkárov vôbec to najhektickejšie. Pred zimou je totiž potrebné v okolí domu stihnúť mnoho vecí.

Ak ste ešte stále svoju záhradu nezazimovali, mali by ste sa hecnúť! Ako to najrýchlejšie urobiť? Čítaj TU!

Postavte dom, zasaďte strom…

…resp. keď dom už stojí, zasaďte už len tie stromčeky. Ak totiž v záhrade nemáte skoro žiaden ovocný strom, samozrejme v tomto období ani nemáte poriadne čo zazimovávať. Takže máte v podstate veget. Jablká si radšej kúpite v supermarkete, ako keby ste sa mali zapodievať s vypestovaním tých domácich. No potom sa nesťažujte, že jete iba nejakú hmotu, čo sa na jablko, hrušku či slivku podobá, no chuť sa k pravému ovociu ani len nepribližuje. Ak vás už tieto tváriace sa plody konečne prestanú baviť, pričom si uvedomíte, že nie každý má možnosť si dopestovať bio produkty priamo vo svojej záhrade, urobte prvý krok k výsadbe ovocných stromov.

Rád obdarúvaš druhých, pretože máš z toho proste dobrý pocit? Zahraj sa na predčasného Mikuláša a OBDARUJ PRIATEĽA elektrickými nožnicami!

Jeseň vs. jar

Najdôležitejšie pre ujatie sa stromov je ročné obdobie, v ktorom ich chceme zasadiť. Stromčeky nikdy nevysádzajte ku koncu jari či v lete, pretože vysoké teploty a ostré slnko ich pochovajú priamo v záhrade. Najvhodnejší čas, kedy strom zasadiť, je jednoznačne jeseň. Pri chladnom počasí stromčeky nevysychajú a majú lepšie podmienky na zakorenenie. Strom tiež dokáže využiť zimnú vlhkosť, a to aj v podobe snehových vločiek. Okrem toho, pri jesennej výsadbe stačí skrátiť korunu iba trochu, zatiaľ čo na jar treba vykonať omnoho hlbší rez.

Ako stromy správne zasadiť?

Ak ste teda napevno rozhodnutí svoju záhradu konečne obohatiť o mladé stromčeky, pre hojnú úrodu je nutné dodržať tieto základné aspekty:

Prevencia

Miesto pre nové kríky, stromy a živé ploty pred výsadbou dôkladne zrýľujeme. Najlepšie týždeň či viac vopred, aby sa pôda prevzdušnila a usadila.

Čas

Prebiehať musí doba vegetačného pokoja, trebárs po opadnutí všetkých listov či po výraznom ochladení. Stromček musíte byť schopní zasadiť, čo v preklade znamená, že pôda nemôže byť extrémne premrznutá.

Miesto

Stromu by ste mali nájsť taký priestor, kde bude mať kráľovské miesto aj v dospelosti. Zem by vlhkosťou nemala pripomínať ani Saharu ani Atlantický oceán. Snáď netreba pripomínať, že strom nesmie presahovať na cudzí pozemok.

Podpora

Mladé stromčeky potrebujú oporu. Do vyhĺbenej jamy teda treba naraziť oporný kôl.

Jama

Ak je pôda zle spracované, alebo len menej kvalitná, jama by mala pripomínať tú „levovú“. Inak odporúčame vytvoriť dieru hlbokú pol metra, o priemere asi 60-80 cm. Dbáme na to, aby boli korene v jame riadne obalené pôdou obohatenou o kompost (žiaden čerstvý hnoj!).

Hĺbka

Stromček má byť zasadený tak hlboko, ako rástol v škôlke. To znamená, že koreňový kŕčok má byť tesne nad úrovňou pôdy. Pri výsadbe musíte počítať s tým, že po výsadbe pôda ešte zaľahne, preto musíte sadiť o niečo vyššie.

Voda

Keď je jama zaplnená z troch štvrtín, sadenicu dôkladne zalejeme vodou. Ďalšia zálievka príde na rad po dokončení výsadby. Vyžaduje sa toľko vody, aby sa dostala až ku koreňom.

Starostlivosť

Po vysadení sa bude možno žiadať nejaký ten konárik pristrihnúť. Aký je výchovný rez konárov, aký je udržiavací, omladzovací, tvarovací či redukčný? Klikaj SEM a dozvieš sa, aký strih by ste mali vykonať práve na vašich mladých stromčekoch.

My zasadíme a polejeme, vy zužitkujete

Pri dodržaní týchto zásad by vám stromčeky mali robiť len radosť a priniesť skorú a bohatú úrodu. Môže sa stať, že kvôli náhlym mrazom to však už nebude možné. Netreba ale podliehať panike, stromčeky možno poľahky zazimovať a na začiatku jari ich v pokoji zasadiť. Ak u vás teda ešte nepanujú obrovské mrazy, Stova pre vás má pripravené ovocné stromy za tú najpriateľskejšiu cenu. Zvýhodnené stromčeky nájdeš TU! Stačí si už len vybrať ten najkrajší.