Autu prezuť gumy ani zďaleka nestačí!

Autu prezuť gumy ani zďaleka nestačí!
28. októbra 2016 Wordbajan Wordpress

Leto je dávno preč, na zem dopadajú posledné listy zo stromov. Z obchodov na nás začali ceriť zuby čokoládové figúrky, väčšinou červenej a zelenej farby. Správne, čas vianočný začína decentne poklopkávať na dvere. S nakupovaním darčekov vás však ešte strašiť nejdeme. Pripomíname len, že každý a všetko si zaslúži cítiť vianočnú atmosféru čo možno najpokojnejšie a zároveň štedro. Dnes to bude o „štvorkolesových miláčikoch“ a o tom, ako aj ich pripraviť na zimu i najkrajší sviatok cez rok tak, aby z toho niečo mali.

Všetci a všetko si zaslúžia mať pekné Vianoce

Keď pripravujete svoj zovňajšok pred nástrahami sychravého počasia v zime, sú zateplené topánky jedinou vecou, po ktorú utekáte do pivnice? Jasné, že nie! Tí, ktorí zo seba „nestrúhajú“ frajerov, pchajú do kanád nohy s hrubými fusakľami, pričom pod nohavicami kontrolujú, či ich „cégečka“ nemajú náhodou niekde nejakú dierku. Bez tielka obaleného bavlneným svetrom, ktorý je síce pekný, no pod „modernou nafukovačkou“ (bundou) ho aj tak nevidno, si uši zahaľujeme baranicou a ruky zas rukavicami. Ale nie, s tou baranicou sme to už prepískli. Čo však chcel týmto „básnik“ povedať a aký to má súvis s prípravou áut na zimu? Veľký nie, no zrnková paralela tam určite je!

Zima je aj pre auto to najnáročnejšie obdobie

Síce všetko na sebe, doma, v práci, v záhrade i okolo seba, na prichádzajúce vrtochy počasia dostatočné pripravíme, auto je často opomínané. Už dávno to však nie je len o prezutí letných gúm do zimných. A aj keď sa jedná o dopravný prostriedok, ktorého primárnou úlohou je dopraviť nás z bodu A do bodu B, aj jemu sa pred zimou treba aspoň jedno odpracované poobedie povenovať. Ak prípravu auta na zimu podceníte, okrem svojho bezpečia riskujete, že neskôr budete musieť siahnuť do vrecka výrazne hlbšie. Veľa si toho na svojom vozidle samozrejme viete „vytuniť“ sami, so zložitejšími úkonmi treba samozrejme zájsť za skúseným automechanikom. Hlavné však je, aby to neostalo len pri prezutí gúm.

Čo skontrolovať a dotiahnuť pred zimou na aute?

Pneumatiky

Prezrite ich, či nie sú poškodené, opotrebované a podhustené. Je potrebné mať hĺbku minimálne 4 mm. Ani to vás síce pri prudkom brzdení nezachráni od šmyku, no na snehu, vlhkom asfalte a pri nízkych teplotách majú oveľa lepšie vlastnosti ako letné. Na mráz sa žiada samozrejme nasadiť reťaze.

Stierače

Ešte pred nástupom mrazov je potrebné naplniť nádržku ostrekovača výhradne nemrznúcou zmesou! Na lištách stieračov môžu byť zachytené časti hmyzu alebo hrubšieho prachu. Treba ich buď poriadne vyčistiť, alebo keď už sú značne opotrebované, vymeniť za nové. Pamätajte, viditeľnosť je najdôležitejšia!

Karoséria a podvozok

Všetky poškodené miesta je vhodné vystužiť vhodným tmelom a lakom. Kvalitný vosk okrem toho ochráni lak pred pôsobením poveternostných vplyvov a chemických prostriedkov používaných v zime.

Akumulátor

Pred zimnou prípravou ho poriadne odporúčame skontrolovať. Práve ten je v zime nadmerne namáhaný, pričom kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový, môže ušetriť kopu nechcených problémov. Pamätajte, že batéria v zime neznáša časté štartovanie a krátke jazdy!

Brzdy

Tie síce potrebujú špeciálnu prípravu na zimu, pretože majú byť v poriadku po celý rok, ale v zimnom období vzrastá ich dôležitosť. Je potrebné aspoň skontrolovať množstvo brzdovej kvapaliny a ostatných brzdných komponentov.

Tesnenie

Počas silných mrazov môže gumené tesnenia zamŕzať a zablokovať vám prístup do auta. Tesnenie natrite silikónovou ceruzkou alebo sprejom a máte po probléme.

Zimná výbava

Počas zimy by ste si v kufri mali nájsť metličku, škrabku, lopatku, rukavice i ďalšie potrebné doplnky na mráz. Poruke (samozrejme nie v aute) by ste na primrznuté zámky mali mať aj rozmrazovaciu kvapalinu. Nakupuj a užívaj, no hlavne jazdite bezpečne!

Prevenciu a prípravu auta na zimu teda v žiadnom prípade nepodceňte. Skôr sa raďte Stováckym heslom: „Slnko nesvieti, voda neláka, zazimujme si autoliaka.“