Chcete, aby vám úroda neuletela? Pristrihnite stromom krídelka

Chcete, aby vám úroda neuletela? Pristrihnite stromom krídelka
23. októbra 2016 Wordbajan Wordpress

Spoza okna síce krásne vyfarbené, no s hrabľami v rukách otravné listy sa na nás vyškierajú všade navôkol, posledné zaspaté lastovičky sa odleteli trochu poopaľovať, 2016 rokov starému dedkovi Mrázikovi sa nad hornou perou už začínajú pofiderne dvíhať fúziky, v prírode všetko dozrelo a už sa nám aj podarilo úspešne zazimovať záhradu. Alebo predsa nepodarilo?

A čo vaša suseda? Nedokážete sa už z okna dlhšie prizerať jej neupravenej záhrade? Vyhraj a podaruj jej elektrické nožnice! Súťaž prebieha TU!

Lepšie jedno jablko na strome, ako tri na zemi!

Áno, trávnik treba dôkladne pokosiť, pohnojiť, opadané lístie z neho pohrabať, kvetinám a rastlinám kúpiť poriadnu baranicu či zozbierať zo stromov doteraz nepovšimnuté plody. Aby sme si ovocie mohli vychutnať aj o rok, mali by sme sa však zahrať na Zohana (krycie meno Kaderník). Dnes už totiž s istotou vieme tvrdiť, že strihanie stromov sa radí medzi najdôležitejšie práce na záhrade a plní nezastupiteľnú úlohu pri ich budúcom raste a vývoji. Nielenže sa tým zvyšuje štedrosť ovocných stromov, ale tiež sa samotná rastlina omladzuje, tvaruje a odstraňujú sa prípadné chyby, ktoré by mohli prerásť do vážnejších nerestí.

Zmrazené nožnice vs. rozpálené nožnice

Od nepamäti rozlišujeme rez zimný a rez letný. Ten chladnejší je možné vykonávať už niekedy od konca októbra až do marca, kedy prebieha vegetačný pokoj. Strihanie v slnečných okuliaroch by zas malo prebiehať od apríla do augusta, teda počas intenzívnej vegetácie. No a ktorý rez je pre našich strapáčov dôležitejší? Jednoznačne ten, pri ktorom sa bez „cégečok“ nezaobídeme! Cez leto sa všetky suché, choré či nalomené vetvy zostrihávajú hlavne z orechov, môžu sa aj z marhúľ, broskýň, sliviek či z čerešní. Všetky ostatné stromy, hlavne jablone a hrušky, treba ale strihať počas chladného obdobia. Či je už zimný alebo letný rez podstatnejší, obidva sa ďalej rozpitvávajú na tieto druhy:

Výchovný rez

Ide o rez, vďaka ktorému dosahujeme cieľový tvar. Samotné strihanie sa týka konárov a letorastov. Skracujeme hlavné výhon a tiež prírastky hlavných a postranných konárov.

Udržiavací rez

Cieľom je zabezpečiť optimálnu plodnosť. Odstraňujeme napadnuté či poškodené vetvy, snažíme sa udržať presvetlenú korunu, nenecháme strom vyčerpať nadmernou tvorbou plodov.

Omladzovací rez

Aplikujeme na starých a zanedbaných stromoch. Orezávame poškodené, prehustené alebo krížiace sa vetvy. Jeho účelom je obnovenie dobrej kondície, dodanie vitality a navrátenie plodnosti.

Tvarovací rez

Najjednoduchší a najmenej podstatný rez, vďaka ktorému dávame stromu požadovaný tvar.

Redukčný rez

Slúži k odľahčeniu koruny, redukcii od objektov a pod. Pozor! Len odborník je schopný vykonať redukčný rez čo možno najšetrnejšie.

Kto vám nabrúsi nožnice? Najlepší priateľ!

Posledné jesene a zimy pod Tatrami neboli nijak závratné, čo vás zvýhodňuje v tom, že sa pri strihaní frizúry stromov nemusíte obávať žiadneho prechladnutia. A to či už sa jedná o vaše hrdlo alebo konáriky stromov v záhrade. Do ich strihania sa teda pustite bez žiadnych obáv, stromom to len prospeje. A ak si predsa nebudete vedieť dať so strihaním konárov rady, obráťte sa na Stováckych priateľov. Vedúci oddelenia záhrady čaká na vašu návštevu či telefonát.