Zima prichádza, krb by mal tiež! Aké teplo je najvhodnejšie?

Zima prichádza, krb by mal tiež! Aké teplo je najvhodnejšie?
26. októbra 2016 Wordbajan Wordpress

Jeseň. Obdobie milované i nenávidené. Kvôli sychravému počasiu, tme a chladu, nie je naša nálada počas jesene najideálnejšia. Na druhej strane si už čas bez jablkového koláča, kačice s lokšou, zbierania gaštanov či prechádzok v lese, ktorý hrá všetkými možnými farbami, ani len nevieme predstaviť. Tie sú síce pekné, no so soplíkmi v nose a zmrznutými rukami sa po nich potrebujeme rýchlo zohriať. Tí, ktorých doma čaká vyhriaty krb, majú o radosť postarané. Tí, ktorí ho nemajú, môžu ľutovať. No a pre tých, ktorí sa o krbe práve rozhodujú, je tento článok ako stvorený!

Oheň už dávno nie je našim pánom!

Z tmy a chladu mali ľudia rešpekt už od nepamäti. V paleolite sa však človek prestal báť ohňa, pretože pochopil, že táto veľmi nebezpečná vec môže byť užitočným pomocníkom. A tak sa z ohňa stal nielen efektívny nástroj, ale aj účinná ochrana pred mnohými nástrahami. So zložitejšími spôsobmi vykurovania si oheň udržal popularitu dodnes. Ľudia sa u neho hrejú nielen pod otvoreným nebom, kedy väčšinou opekajú špekáčiky, ale zamilovali sme si ho hlavne v našich interiéroch. Dokonalú atmosféru dokáže vytvoriť predovšetkým v krbe, ktorý vie priam magicky spájať rodiny a priateľov.

Včera na úžitok, dnes na úžitok²

Presné doklady o počiatkoch používania krbov síce nie sú nikde zdokumentované, no za ich prvých predchodcov sa dajú pokladať otvorené ohniská v primitívnych obydliach pravekých ľudí. Známe sú už však stavby krbov pochádzajúce približne z 9. storočia na území Talianska a Švajčiarska, kde sa k ohnisku začal pristavovať komín. Krby sa, ako inak, pôvodne stavali bez rôznych ozdôb. Až neskôr sa začali obkladať mramorom a inými „vychytávkami“.  V historickom vývoji jednotliví autori rozdeľovali krby podľa rozličných kritérií. Dnes tomu nie je inak!

Záhradu ste už zazimovali? Naozaj ešte nie? Fúúha, mali by ste si pohnúť! Čítaj TU!, aby ti náhodou niečo neušlo.  

Poznáš všetky druhy a typy krbov?

Krby sa vyrábajú vo viacerých druhoch a prevedeniach. Líšia sa podľa použitého stavebného materiálu, využitia v interiéroch či exteriéroch, náročnosti stavby a transportu materiálu, vo výkone a v ďalších parametroch. Poznáme niekoľko základných druhov krbov a to:

Kachľové krby, záhradné, teplovzdušné, luxusné, plynové, krby s výmenníkom, kanadské, kamenné, rohové či obojstranné, akumulačné i BIO krby.

Pri výbere konkrétneho krbu si je dôležité premyslieť, či ide skôr o estetický doplnok interiéru alebo ho budete pravidelne využívať na kúrenie. Vtedy treba uvažovať nad týmito typmi:

Teplovzdušný krb

Základným princípom je prúdenie vzduchu. Spôsob vykurovania nie je schopný akumulovať nahromadenú tepelnú energiu, čo môže spôsobovať prekurovaniu interiéru. Nevýhodou je vírenie prachu a jeho prepaľovanie. Vykurovanie prebieha ohriatym vzduchom, nie sálavým teplom. Ide o spôsob vykurovania, ktorý je vďaka nízkym nákladom stále veľmi obľúbený.

Akumulačný sálavý krb

Krb je schopný teplo rovnomerne rozložiť na dlhú dobu. Výhodou je, že nevíri prach v miestnosti a plášť krbu je ohriaty na príjemnú teplotu. Možnou nevýhodou je, že sa jedná o lokálny ohrievač, bez výraznejšej možnosti odovzdávať teplo do vzdialených priestorov. Krb je hlavne vhodný na vykurovanie izieb nižšieho energetického štandardu.

Teplovzdušný akumulačný krb

Je kombináciou jednoduchého teplovzdušného krbu a akumulačnej časti najčastejšie v podobe akumulačných prstencov na výstupe. Ide o jednoduchú stavbu a oplýva rýchlym nábehom či jednoduchými rozvodmi do viacerých miestností. Krb je veľmi univerzálny a vhodný na pravidelné aj príležitostné kúrenie.

Teplovodný krb

Moderné teplovodné krby sú schopné maximum tepelnej energie uložiť do akumulačnej nádrže. Rovnako ako akumulačné krby a kachle tak neprekuruje interiér a sú vhodným ohrievačom pre moderné domy s lepšími energetickými štandardmi. Výhodou je, že energiu z nádrže je možné odoberať do radiátorov, podlahového kúrenia či úžitkovej vody.

Podstatné je vnútro, krása je na druhom mieste

O výbere sa poraďte vždy s profesionálmi. Jedine oni vám môžu garantovať, že do svojho domu, bytu či chalupy zvolíte optimálny krb. Pri rozhodovaní nemôže nikdy hlavnú rolu zohrávať len dizajn, ale výkon a tiež spôsob, ako chcete vykurovať. V Stove vám samozrejme tiež nemáme problém pomôcť a poradiť. Práve v tomto období dokonca ponúkame štýlový, no hlavne kvalitný elektrický krb za tú najvýhodnejšiu cenu široko-ďaleko.