Čo dnes spája rodiny a priateľov? (Ne)obyčajný krb!

Čo dnes spája rodiny a priateľov? (Ne)obyčajný krb!
13. októbra 2016 Wordbajan Wordpress

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Symbol života, tepla i bezpečia. Už od nepamäti pohľad na tancujúce plamene ohňa fascinuje. Tradičné krby, ktoré sú spájané s príjemne praskajúcim drevom, vyžarujúcim teplo domova, sú tajnou túžbou každého jedného z nás. Aj preto je dnes náročné nájsť niekoho, kto by si neprial mať doma krb. Napriek tomu, že už oheň ani zďaleka nie je tak potrebný pre prežitie, ako tomu bolo v minulosti, v domácnosti stále zohráva významné postavenie. Aké?

Vznik, vývoj a význam hrejivej sily krbov

Keď ešte pravekí ľudia obývali jaskyne, oheň sa naučili „zapnúť“ kdekoľvek. Ako? Čekuj Toma Hanksa a jeho techniku TU! Hercom neveríte? SEM je oheň od profíka! Neskôr, keď si začali stavať domy, nebolo kde rozložiť otvorený oheň. Naskytla sa teda otázka, kam oheň umiestniť tak, aby hrial a zároveň osvetľoval miestnosť? Prví myslitelia si tak po prebdených nociach lámali hlavu, ako oheň dostatočne izolovať a pritom zachovať jeho užitočnosť. Z pohnútok si následne dokázali vyrobiť kachľovú pec, bez ktorej dnes mnohé domácnosti už nedokážu fungovať. O tej sa však na našom blogu ešte dočítate.

Bezpečným, ekologickým a vizuálne najzaujímavejším doplnkom interiéru sa o čosi neskôr začal javiť iný „drak Ohnivák“. Stal sa ním krb! Ten je zárukou nadčasovej elegancie, pričom dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších milovníkov tepla. Okrem hrejivého pocitu na tele i duši nás totiž dokáže uspokojiť aj po vizuálnej stránke. Ako a kedy prelomové vykurovanie vzniklo?

Štýlové teplo z pokolenia na pokolenie

Len ťažko si dnes môžeme predstaviť, ako boli ľudia schopní skrotiť oheň z blesku a využiť ho na varenie či teplo. Až neskôr sa v nejakom kmeni našiel vynaliezavý človek, ktorý dokázal trením dvoch stebiel zapáliť suché klátiky dreva. Kto z nás by sa v dnešnej dobe kvantovej mechaniky, letov do vesmíru či iným nadčasovým výskumom snažil urobiť oheň bez zápaliek alebo zapaľovača?

Prelomovým obdobím vo vykurovaní domovov pomocou ohňa sa stal rok 1975, kedy bol vyrobený vôbec prvý krb s uzavretým spaľovacím priestorom. Behom pár generácií sa upustilo od otvorených ohňov, prešlo sa k otvoreným krbom a potom aj ku krbom s krbovou vložkou. Špičkové firmy dnes zdokonaľujú a dotvárajú možné riešenia krbu, ktorý sa tak vďaka využiteľnosti a estetickej hodnote stal najdokonalejším vykurovacím systémom.

Magický a útulný pohľad na treskúcu zimu

Keďže pohľad do plameňov umocňuje pocit tepla, do domáceho krbu sa vydržíte pozerať dlhú dobu a nikdy vás to neomrzí. Vykurovať pomocou krbu viete nielen doma, ale jeho teplo dokážu oceniť aj návštevníci reštaurácie či hotela. Mnohí už nemajú záujem len o otvorené ohnisko, ktoré síce vytvára teplo, no ani zďaleka nepripomína moderný krb. Nejde len o estetické hľadisko a o túžbu po dokonalej atmosfére, ale hlavne, pri neustálom raste cien energií, je to hľadisko ekonomické. No a keď sa k tomu ešte pridá kvalitne zateplený dom, hneď budú Vianoce veselšie!

Teplo domova? Jedine Stova!

Akostné krby prezentujú ťažkú, do detailov vyšperkovanú prácu s kovom, pričom vnútro by malo napodobňovať tradičnú remeselnú prácu. Dnes je na trhu veľký výber krbov rôznych tvarov. Každý bude dlhší čas slúžiť ako doplnok interiéru vášho hniezdočka, preto by sme si na ich vzhľad mali „posvietiť“. Ešte viac by nám však málo záležať na type krbu. Je totiž nesmierne dôležité, akým spôsobom bude krb využívaný. Čo treba očakávať od jednotlivých druhov krbov sa dozviete už čoskoro v ďalšom článku o krboch.

Sledujte nás na Facebooku alebo sa prihláste do newslettra (odber noviniek) a nič nezmeškáte! Stova totiž nechce byť len najlepším priateľom pre vašu stavbu či záhradu, ale vzťah by si rada utužila aj s dokonalým pôžitkom hrejivých izieb. Na túto úlohu vysiela ohnivého “pešiaka” v podobe elektrického nástenného krbu, ktorého brnenie je teraz za najvýhodnejšiu cenu. Klikaj TU!