Bez hliny by sme si život neužili, bez hliny by sme nežili!

Bez hliny by sme si život neužili, bez hliny by sme nežili!
12. apríla 2017 Wordbajan Wordpress

Oheň, vzduch, voda a zem tvoria základnú osnovu ľudského bytia. Um človeka už odpradávna využíva ich prírodnú silu a vlastnosti pri obžive, v liečiteľstve, v kozmetike, na výrobu riadu či v stavebníctve. To všetko spĺňa hlina, ktorá nás dennodenne obklopuje či už to v podobe zeme, po ktorej chodíme, alebo ako základ našich stavieb, našich domovov.

Hlina si pozornosť zaslúži

A nemáme na mysli bývalého „kresťanského“ poslanca národnej rady, ale tú hnedú hlinu, z ktorej rastie tráva, z ktorej rastie život. V predchádzajúcom článku „Tehla Porotherm ako horúci kandidát vašej stavby! Prečo?“ ste sa mohli dočítať, čo by mala spĺňať každá kvalitná tehla. V článku sme ďalej načrtli, akú dôležitú úlohu v tomto zohráva „obyčajná“ hlina a ako dokáže vplývať na každého jedného z nás. Okrem toho sme sľúbili, že dôležitosť tohto materiálu v rôznych smeroch života si ďalej priblížime v nasledujúcom článku. Ten práve teraz čítate!

Najstarší, no najpoužívanejší materiál na svete

Možno si poviete, že historické okienko či vôbec pozornosť voči hline takéhoto rázu, ktorú približujeme v týchto riadkoch, je totálne zbytočná a nezáživná. No my si myslíme opak! Povenovať sa trochu materiálu, ktorý v sebe ukrýva 4 životodarné sily, akými sú pevnosť zeme, vzdušnosť, vlaha i teplo, má svoju vážnosť.

Predkovia stavali hlavne z akostného dreva, rákosia či ohybných prútikov. Základnou „bio-betónovou“ surovinou bola samozrejme obyčajná hlina. Keď ťa zaujímajú hlbšie počiatky stavebnej činnosti, klikaj TU! 

Hlina, drevo a kameň sú prírodnými materiálmi používanými k stavbe od dávnych čias. Už civilizácia starovekej Mezopotámie, zrodená v 4. tisícročí pred Kristom, stála doslova “na hlinených nohách”. Z hliny sa totiž stavalo a na hlinené tabuľky sa písalo. Hlinené murivo tvorilo v minulosti podstatu pri výstavbe celých poľnohospodárskych usadlostí, domov, chlievov, stajní, stodôl, samostatných komôr či sýpok, sušiarní a ďalších doplňujúcich stavieb.

Nepálená vs. pálená

Konštrukcie z hliny, zatiaľ len tej nepálenej, boli rozvinuté vo všetkých kolískach civilizácie: v údoliach riek Eufrat a Tigris, na brehoch Nílu či Gangy. Tieto plodné oblasti boli základným predpokladom na vytváranie poľnohospodárstva. Ílovité a piesočnaté naplaveniny hliny, zmiešané so slamou z vypestovaných obilnín, dali ľuďom prvý pevný a odolný konštrukčný materiál, ktorý bol nevyhnutný pri trvalom osídlení ľudí na jednom mieste.

Doba rozkvetu bola ukončená začiatkom 20. storočia. Pálená tehla bola v týchto časoch ale drahá a dostupná len pre majetné vrstvy obyvateľstva. Boom tehlového priemyslu z hliny nastal až začiatkom 21. storočia, kedy začínajú byť výrobky a materiály hodnotené nielen z hľadiska vlastností technických a ekonomických, ale aj ekologických, v ktorej je obsiahnuté aj hľadisko zdravotné. Hodnotenie potom posúva tehlu do kategórie materiálov, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. A síce dnes asi 30% svetovej populácie žije v domoch z nepálenej hliny, ide väčšinou o rozvojové krajiny. V tých rozvinutých víťazí jednoznačne tá pálená.

Tak ako pravý Ementál musí správne dozrieť, domáca slivovica či kvalitné víno, aj stavba musí určitú dobu zrieť. Aj preto by každý dom mali stavať slimáky. Viac sa dozvieš SEM!

Čo tak zdravý život?

Čo sa týka hliny a jej liečivých účinkov, tak dnes hnedá zemina zohráva prím predovšetkým v kozmetike na terapeutické účely. Už starovekí Egypťania používali hlinu na balzamovanie, pretože vedeli, aké má silné antibakteriálne účinky. „Kráľ slnka“ a Ľudovít XIV v jednej osobe a zároveň aj veľký gurmán používal hlinu dokonca na lepšie trávenia. Zriedená hlina vodou sa dodnes používa perorálne na čistenie organizmu od škodlivých látok a jedov. V Rusku sa už od dávnych dôb z hliny produkovali pleťové vody, púdre, obklady. Taká cirkev dokonca zastáva názor, že hlina lieči nielen ľudské telo, ale aj morálnu a duchovnú dušu. Štyri životodarné sily hliny nám pevnosť zeme, vzdušnosť, vlahu i teplo dávajú nielen prostredníctvom kozmetických či gastronomických prípravkov. Účinky sa odzrkadľujú aj v stavebnom materiály akým je pálená či nepálená tehla. Je ideálom pre tvorbu zdravého bývania, ktoré priaznivo ovplyvňuje celý organizmus.

Aj u nás je základom hlina

Máme za sebou dlhoročné skúsenosti s tradičným pálením tehál. Dnes to už ale nie je len o tehlách, pomocou ktorých sa predkovia snažili uspokojiť najnutnejšiu požiadavku existencie. Od roku 1995, kedy vznikla predajňa stavebného materiálu, neustále pozorujeme vývoj nových trendov, čím sa neustále zvyšujú nároky na výstavbu. Zásadným vývojom tak musí prechádzať aj tá najdôležitejšia súčasť stavby, ktorým je bezpochyby stavebný materiál. Aj na základe bohatých dejín je tak povinnosťou rodinnej spoločnosti pokračovať v šírení stavebného dedičstva pre ďalšie a ďalšie generácie. Príďte nás navštíviť, sídlime v Spišskej Novej Vsi, v Spišskom štvrtku aj Klčove.