Správna izolácia zaručí viac než len príjemný chládok. Čo ešte?

Správna izolácia zaručí viac než len príjemný chládok. Čo ešte?
9. júna 2018 Wordbajan Wordpress

Už sa pomaly zmráka. A to teraz nemáme na mysli búrky z horúčav, len tie horúčavy. Nie všetci ale okrem dovolenky chceme byť neustále vystavení slnečným lúčom. Radi sa skryjeme aj do chládku. Útočisko, samozrejme, hľadáme vo vlastnom dome, kde by sme si mali od slnka oddýchnuť. Čo ale vtedy, keď práve dom miestami pôsobí ako skleník?

Najefektívnejšie riešenie

Každý rok tá istá pesnička. Za teplých letných dní sa strecha rozpáli a v miestnostiach, hlavne tých horných, sa nedá fungovať, dýchať, žiť. Teplo v bytoch je skoro rovnaké ako vonku, pričom nejde vyvetrať. Ako je to možné? Keď máte zle zaizolovanú strechu, resp. vôbec, nedivte sa.

Strecha sa vie v letných mesiacoch rozpáliť na abnormálne vysokú teplotu, miestami až 90°C! Cez deň sa vďaka slnečnému žiareniu zahrieva a vo voľnej ploche pod strešnou krytinou sa tvorí neúnosná teplota. Tá potom prúdi do ďalších izieb. Keď nechcete mať po celom dome rozmiestnené ventilátory, teplo v dome zníži paradoxne ďalšia vrstva „oblečenia.“ Netreba však obliecť seba, ale strechu. Tentokrát zvnútra.

Mať kvalitnú strechu nestačí

Možno je zarážajúce, že kvalitu strešnej krytiny preverí viac leto než zima, no je tomu naozaj tak. Najlepšiu ochranu pred slnkom, dažďom, snehom, ľadom, mrazom a nečistotám už dlhšiu dobu poskytuje vedúci výrobca keramických škridiel v strednej a južnej Európe, teda spoločnosť Tondach. Túto značku vrelo odporúčajú aj stavební odborníci zo Stova Baumarket.

No a aký druh strešnej kritiny je vôbec ten najideálnejší? Pri tepelnej záťaži v lete sa pálenej škridle nevyrovná žiadny iný materiál. V kombinácii s dobrou a dostatočne hrubou izoláciou, napríklad z minerálnej vlny, poskytuje takto zhotovená strecha tú najlepšiu možnú ochranu pred prehriatím podkrovných priestorov a v zime naopak, pred únikom tepla.

Účinná PIR aj fúkaná izolácia

Kto býva rovno pod strechou, vie, že pri nedostatočnej izolácii a nevhodne zvolenom type strešnej krytiny, sú horúce letá pre obyvateľov neznesiteľné. Každá strecha má svoje špecifiká, pretože sa nachádza v rôznom prostredí, preto na ňu tiež treba klásť odlišné požiadavky. Je potrebné sa rozhodnúť pre konkrétny typ izolácie, určiť, akú bude mať hrúbku, a vybrať spôsob jej uloženia.

Dôležité je práve uloženie izolácie. Teplo sa kumuluje do konštrukcie, najmä do trámov. Z tých teplo sála ešte dlho potom, keď sa vonku ochladí. Väčšinou sa izolácia vloží medzi trámy. Tým je jednak obmedzená možná hrúbka izolačného materiálu, jednak drevené trámy vytvárajú tepelný most. Lepšie je uloženie izolácie pod strešnú konštrukciu, alebo nad ňu. Hovoríme o podkrokvovej a nadkrokvovej izolácii. Nadkrokvová izolácia chráni celú konštrukciu zhora, vytvorí celistvý ochranný plášť. Nevýhodou je, že ju môžeme dodatočne inštalovať len so súčasným odobratím strešnej krytiny.

Ak sa k výmene krytiny a k rekonštrukcii nechystáte, nezúfajte. Je možné zatepliť podkrovie dodatočne bez veľkých stavebných úprav. K tomu sa výborne hodí PIR izolácia z polyizokyanurátovej peny na báze polyizokyanurátu, ktorá vďaka svojim výnimočným tepelnoizolačným vlastnostiam nemusí mať príliš veľkú hrúbku. Obvykle stačí 6 cm. Okrem toho vytvorí zo strany interiéru jednotnú nepriedušnú vrstvu a slúži tak ako „parobrzda,“ teda nedovoľuje vnútornej vlhkosti prenikať do strechy.

Ďalšou možnosťou je fúkaná izolácia, obvykle z minerálnej vaty alebo celulózy. Jej prednosťou je, že sa dostane aj do neprístupných priestorov strešného plášťa. Je to skrátka izolácia, ktorá sa dostane všade! Pri aplikácii sa vytvorí súvislá izolačná vrstva bez prerušení a spojov. Tak sa nevytvoria medzery a nevznikajú tepelné mosty, čo zabezpečuje vysokú účinnosť.

Čerešnička na koniec

Zateplenie strechy vám nepomôže odstrániť len dva problémy. Okrem toho, že pobyt v letných dňoch v dome sa stane vyslovene príjemným a v zime naopak nebudete mať pocit chladu, sa môžete tešiť ešte na jeden benefit. Ročne ušetríte tisíce za kúrenie, aj keď budú ceny palív neustále stúpať. Extrémne počasia vás tak už nikdy nemôže rozhodiť, ba práve naopak – zdvihnúť vám náladu.

Zdroj: ireceptar.cz, asb.sk, asb-portal.cz, peknebydleni.cz, revuca.dnes24.sk